Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/elmaderg/public_html/wp-content/plugins/imagemagick-engine/imagemagick-engine.php on line 506
iPhone Şarj Ömrünü Uzatmak için 26 İpucu | Elma Dergisi

iPhone Şarj Ömrünü Uzatmak için 26 İpucu

-

iPhone akıllı cep telefonlarında kullanılan teknoloji günden güne katlanırken, şarjın kısa süre tükenmesi hala önemli bir sorun oluşturmakta. iPhone şarj sorununu aşağıda anlatacağımız 26 ipucuyla çözebilirsiniz:


 

1. Güneş Işığı

Telefonunuzu kullanırken sıcak veya soğuk ortamlardan uzak tutmanız gerekiyor. Telefonunuzun direkt güneşe maruz kalmasını önleyin. Örneğin telefonunuzu yaz günü güneşte bekleyen arabanızda da bırakmayın. Çünkü iPhone bataryaları verimli olarak 0º- 34 ºC arasında çalışır. Çalışması için en ideal sıcaklık ise 21 ºC’dir.

 

 


 

2.Güncelleme

En güncel iPhone yazılımı sürümünü kullanın. Güncelleme kontrolünü “Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme” yolunu izleyerek yapabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 


 

3.Parlaklık

Şarjınızın ömrünü uzatmak için ekran parlaklığını azaltın veya Otomatik Parlaklık ayarını açın. Otomatik Parlaklık ayarını etkinleştirmek için: “Ayarlar > Parlaklık & Duvarkağıdı” yolunu izleyin. Eğer pilden daha fazla tasarruf etmek istiyorsanız otomatik parlaklık yerine, parlaklığı ayar çubuğunun en soluna çekerek sonuna kadar kısın. Düşük parlaklık az şarj götürecektir.

 

 


 

4.Wi-Fi

İnternete bağlanmanız gerektiğinde, Mobil Bağlantı yerine Wi-Fi’nin etkinleştirilmesi, işlemlerinizi yaparken daha az şarj tüketilmesini sağlar.

 

 

 

 

 

 

 

 


5.Açık Uygulamalar

Gereksiz arkaplan uygulamalarını kapatın. Düzgün şekilde kapatılmayan uygulamalar arkaplanda çalışarak telefonunuzun daha fazla şarj tüketmesine sebep oluyor. Bildiğiniz gibi, iPhone Ana düğmesine çift basarak arkaplanda çalışan uygulamaları elle kapatabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


6.Mobil Veri-3G

İnternet bağlantısı ciddi anlamda şarj tüketmektedir. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda 3G özelliğini veya Mobil Veri bağlantısını kapatın.

 

 

 

 

 

 


 

7.Uçak Modu

Rahatsız edilmek istemediğiniz zamanlarda sessize almak yerine telefonunuzu uçak moduna alarak şarjdan tasarruf edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 


 

8.Bluetooth-Airdrop

Kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth/Airdrop’u kapatmayı unutmayın. Unutulduğunda sürpriz bir şekilde düşük bir şarj yüzdesiyle karşılabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

9.Otomatik Wifi

Wi-Fi (Kablosuz Ağ) taramasını açık unutmayın. Evdeyken ya da işteyken, ihtiyacınız olmadığında veya bağlanamayacak kadar düşük seviyede çeken bir ortamda Wi-Fi taramasını kapatın, şarjdan tasarruf edin.

 

 

 

 

 

 

 


10.Bağlantı Yok

 

Cep telefonu şebekenizin kapsama alanı dışında bir bölgede bulunuyor olsanız dahi, telefonunuz sürekli şebeke arayarak şarjınızın hızlıca tükenmesine sebep olur. Bunun gibi durumlarda, telefonunuzu uçak moduna alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 


11.Bildirimler

Telefonunuzda, e-posta veya internet kullanan uygulamaların verileri ne kadar sık yenilenirse, şarjınız o kadar çabuk tükenecektir. Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler yolunu izleyerek verileri elle almayı seçin veya veri yenilenme sıklığını düşürün.

 

 

 

 


12.Uygulama Bildirimleri

Anında Bildirim özelliği olan uygulamalar, ekranınıza çıkarak sizi yeni veriler hakkında uyarır; ancak bu özellik şarjınızı daha çok tüketecektir. Anında bildirimi devre dışı bırakmak için Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyin. Özelliği kapatsanız da uygulamayı açtığınızda bildirimlerinizden mahrum kalmayacaksınız.

 

 

 

 


13.GPS

Gereksiz uygulamalar için konum hizmetlerini (GPS) kapatın. Mesela, Google Haritalar uygulaması için konumunuzu bilmesi gereklidir, ancak Facebook için olmazsa olmaz bir özellik değildir, kapatabilirsiniz. Konum hizmetlerini kapatmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu izleyin.

 

 

 

 

 

 

 


14-15. Otomatik Güncelleme

 • Arkaplan uygulama yenilenmesi özelliğini kapatın. iOS7 ile beraber gelen bu özellik siz uygulamayı kullanmadığınızda bile arkaplanda içeriğini güncelleyerek uygulamayı açtığınızda doğrudan yeni içeriğe ulaşmanızı sağlar, ancak şarjınızın daha çabuk tükenmesine neden olur. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Genel > Arkaplan Uyg. Yenilenmesi yolunu izleyin.
 • Otomatik uygulama güncellemesi özelliğini kapatın. Önceden elle güncellenen uygulamalar iOS7 ile birlikte özellik, uygulamaların yeni sürümü mevcut olduğunda otomatik güncelleme yapmasını sağlıyor. Uygulamaları elle güncellemek size şarjdan kazandıracaktır. Otomatik güncellemeyi kapatmak için Ayarlar > iTunes&AppStore > Güncellemeler yolunu izleyin.

 

 

 


16.Ekran Kilidi

Otomatik ekran kilidi koyun. Telefonunuzu kullanmadığınız zamanlarda daima kilitli tutun. Bildiğiniz üzere kilitlemek için Uyut/Uyandır tuşuna basmanız yeterli. Otomatik kilit için Ayarlar > Genel > Oto.Kilit yolunu izleyerek, oto-kilit için makul kısa bir süre belirleyin.(örneğin: 1dk)

 

 

 

 

 

 

 


17.Titreşim

Titreşimi kapatın. Titreşimli uyarılar telefonunuzun şarjının hızlı tükenmesine neden olmaktadır. iOS7 için Sesler menüsünden titreşimli uyarıyı kapatabilirsiniz.

 

 

 


18-19.Parallax

 • Dinamik duvarkağıdı kullanmayın. iOS7 beraberinde dinamik duvarkağıtlarıyla geliyor ancak bu şarj tüketimini artırıyor. Ekranınız için durağan duvarkağıtları veya bir fotoğraf kullanın.
 • Parallax efektini kapatın. iOS7 güncellemesi ile gelen, telefonunuzun hareket sensörüne bağlı olarak telefonduvarkağıdının hareketini sağlayarak hoş bir görünüm sağlayan bu özellik, ne yazık ki şarjınızı tüketmektedir. Bu efekti kapatmak için Ayarlar > Genel > Erişebilirlik yolunu izleyin.

 

 


20.Equlaizer

Ekolayzır’ı kapatın. Telefonunuzdaki iPod uygulamasında yer alan Ekolayzır dinlediğiniz müzikteki bas ve tiz sesleri ayarlayarak daha iyi bir müzik deneyimi sunar ancak şarj tüketimini de artırır.

 

 

 

 


21.Siri

SIRI uygulamasının daha az şarj tüketmesini sağlamak için RaiseToSpeak özelliğini kapatmanızda fayda var. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > Genel > Siri yolunu izleyin.

 

 

 

 

 

 

 


22.Kullanım Sıklığı

Telefonunuzu çok sık kontrol etmeyin. Uyut/Uyandır düğmesine basarak; sık sık yapacağınız mesaj, bildirim veya cevapsız çağrı kontrolleri şarjınızı daha çabuk tüketir.

 

 

 


23.Uzun süre kullanmama

Telefonunuzu uzun bir süre kullanmayacaksınız, pil sağlığı açısından %50’ye kadar şarj edip saklayın.

 

 

 

 


24.Gece

Gün boyunca şarjınızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, geceleri iPhone’unuzu kapatın. Sabahları uyanmak için de telefon yerine bir çalar saat kurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 


25.Şarj Aleti

Alternatif bir çözüm olarak şarj aletinizi gittiğiniz her yere götürün. Bu çözümü zaten başarıyla uyguladığınızı biliyoruz fakat ne yazık ki her yerde elektrik bağlantısı bulamama durumunuz var.

 

 

 


26.Şarjlı Kılıf

Tüm bu ipuçlarına rağmen şarj yetiremiyorum diyorsanız, şarjlı kılıf alın. %10’a düşmüş şarjınızı %100’e kadar doldurun. Acil durumlarda çaresiz kalmayın!

 

 

 

Yazı için Sosyotik.com’a teşekkürler

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

11 YORUMLAR

  • Şahsen yazıda geçen herhangi bir tasarruf yöntemini kullanmıyorum. Orasını burasını kapatıp kısmak da bana göre değil. Pili çok kısa sürede dolmasına rağmen yatarken takıp sabah evden çıkarken çıkartıyorum ve gün boyu rahatlıkla bana yetiyor. Oyun oynayanlar için elbette durum içler acısıdır ama ben pil performansından gayet memnunum. Yazı muhtemelen cihazını şarj edebilme imkanı olmayan birinin aklında bulunması gereken bir bilgi olarak hazırlanmış. Bu şekilde orayı kapatayım şurayı açayım diye düşünürsem belki çok daha uzun süre dayanacaktır pilim fakat zaten şarj edebiliyorsam hiç gerek yok…

 1. iPhone5 kullanıyorum, burada bahsi geçen çoğu ipucunu kendim zaten uyguluyorum, internet paketim olduğu halde 3G açmaya gözüm yemediği için devamlı Edge açık bir şekilde telefonumu kullanıyorum ve buna rağmen günde 2 defa tam şarj etmem gerekiyor. Çoğu zaman telefonun %25’ine yakın şarjım olduğu halde telefon kapanabiliyor, ve aradan 5-10 dk geçmeden tekrar açılmıyor. Telefonu açtığım zaman hemen tekrar kapanıyor, yine 5-10 dk bekleyip açınca bu sefer düzeliyor ve şarjımın geriye kalan %25lik kısmını kullanmaya devam ediyorum. Böyle enterasan olaylar yaşayanlar var mı acaba? Birçok teori ürettim kendi kendime, hergün canımı sıkan birşey oluyor çünkü bu şarj durumuyla alakalı!

 2. Taha Bey bana kalırsa telefonunuzda ciddi bir sorun var. Neredeyse 1,5 gün rahatlıkla kullanabiliyorum ve hemen her şey açık. Oyun vs oynamıyorum. En son dün akşam saat 20 sularında iOS 7.1 güncellemesini yapmak için bilgisayara bağladığımda şarj ettim. Saat 10.40 ve şarjım %85. Bu akşama kadar da şarj edeceğimi sanmıyorum. Bence servise götürün cihazınızı.

 3. Sizin telefonunuz da iPhone5 mi acaba yoksa 5S mi? Çok şaşırdım şarjınızın bukadar uzun dayanmasına :) Ben telefonu Amerika’dan almıştım, 1 yıllık garantisi aralık ayında bitti. Hangi servise götürebilirim telefonu İstanbul’da acaba neresi yardımcı olur?

 4. Taha Bey inanın 24 saat kullanabilmem için günde sadece bir iki saatte dolan tam şarjı tamamlamam yeterli. iPhone 5s kullanıyorum. Elbette burada önemli olan kullanım alışkanlıkları. Oyun oynamadığımı belirtmiştim. Sanılanın aksine elimden de düşürmüyorum kolay kolay. İşim gereği eposta, anlık mesajlaşma, bolca fotoğraf transferi, dosya transferleri, aramalar, yoğun web trafiğime rahatlıkla yetiyor da artıyor bile. Şehir dışına çıkıp navigasyon vs gibi ekstralara girdiğimde bile günü kurtarabiliyor. Malesef ürününüzün garantisi olsa bile ülkemiz protokollerinde bir geçerliliği olmadığı için Genpa, KVK gibi en azından büyük kuruluşları tercih etmenizde fayda var. Öncelikle telefon ile irtibata geçip sorunuz ile ilgili bir yardımda bulunup bulunamayacaklarını öğrenmekte yarar görüyorum.

 5. Bu konu bayağı eski inşallah bana cevap yazarsınız benim sorum iphone 5s im 2 gün şarj götürüyo kullanımla beraber ve telefonumda oyun oynuyoruum bu oyun telefonu bozar mı (clash of clans) 15 dk falan oynuyorum günde toplam 1.5 saat

  • Merhaba. Oyun oynamak (aşırıya kaçılmadığı sürece) telefonu bozmaz. Oyun süresini uzatmamaya ve şarja takılıyken cihazı kullanmamaya özen gösterirseniz uzun yıllar cihazınızı gönül rahatlığıyla kullanmayı sürdürebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.