1 Ocak 1970 Sorunsalı

iPhone’un öldüğü tarih. Hala duymadınız mı? Kaç gündür yazayım diyorum ama ben yazmadıkça sağda solda abuk subuk makaleler gözüme çarpıyor. Nihayetinde hazır birkaç dakikam varken konuyla ilgili iki kelam da ben edeyim dedim.

Olay ağır bir işsiz vatandaşın telefonunu 1 ocak 1970 tarihine ayarlaması ile başlıyor. Telefonun tarihini manuel olarak bu tarihe ayarlayan vatandaş, telefonunu kapatıp açtığında (daha doğrusu açmaya çalıştığında) telefonunun açılmadığını fark ediyor ve olaylar gelişiyor.  Apple Store’da yeni telefon verilmesi ile sonuçlanan olay, basında yer aldıktan sonra işler arap saçına dönüyor.

Yazılımsal bir hata olduğunu tahmin edemeyen bir Elma Dergisi okuyucusu düşünemiyorum. Benim dert ettiğim nokta konunun bu kadar büyümesi. Niye bir vatandaş cihazı özellikle o tarihe ayarlar? Hayır diyelim ki ayarladı ve telefonu pahalı bir tuğlaya dönüştü. Bunu okuyan bir başka vatandaş niye aynı olayı denemeye kalkışır? “10 yıl boyunca bir odada bir iPhone ile yalnız kalsam dahi böyle bir şeye girişmem” diye bir yorum okumuştum.

Neticede durum Apple Fanboyları ile Hateboyları arasında tuhaf bir boyuta ulaştı. Bu durumu mantıklı bir şekilde izah etmeye çalışanları da, abartıp büyütenleri de anlamaya çalışsam da beyhude…

Genel olarak Apple ürün ve hizmetlerini beğensek de (beğenmesek burada işimiz ne?) Apple’ın yanlış politikaları veya bu gibi hatalarını da savunacak değiliz. Bir hata var sonuçta ve her ne kadar Apple hatayı yeni cihaz vererek telafi etse de olmaması gereken bir hata. Gerek yazılım gerek donanım konusunda Apple’ın son yıllarda bu veya buna benzer hatalarının arttığı gözümüzden kaçmıyor. Elbetteki ben bunu ürün çeşitliliğine yoruyorum. Zamanında Steve Jobs Apple’a geri döndüğünde pek çok ürüne son vererek temel ürünlere ağırlık vermişti. Şu an bana göre olması gerektiğinden fazla ürün ile Apple, müşterilerinin isteklerini yerine getirmeye çalışıyor. Bunu ister yatırımcıları memnun etmek isterse rekabet için yapıyor olsun memnun olduğumu söyleyemeyeceğim.

Muhtemelen Apple her zaman olduğu gibi bu hatayı da ilk güncelleme ile yamayacak ve yoluna devam edecek. Hemen her gün tuhaf bir hata nedeniyle normal şekilde çalışmasını sürdüremeyen Android cihaz sahipleri, kırk yılın başında konuşmaya bile değmeyecek bir hata yüzünden gündemi meşgul etme çabasında.

Gerek donanım / yazılım uyumu gerekse müşteri memnuniyeti konusunda içinde bulunduğu pazarda birinci sırada yer alan şirket için bu olay ne bir ilk ne de sondur. Bu tarih safsatasına gelene kadar Apple’ın düzeltmesi gereken öyle çok hatası var ki…

Konu ile ilgili bana ulaşan onlarca mesaj ve e posta nedeniyle bunları yazmaya gerek duydum. Tekrar ediyorum. Evet böyle bir hata var. Telefonunuzun tarihini manuel olarak ayarlamayı seçip 1 Ocak 1970 tarihine getirecek ve kapatacak olursanız muhtemelen bir daha açamayacaksınız. Aramızda bunu yapmaya niyetli olan birilerinin var olduğunu sanmıyorum. Velevki iPhone’unu 1 Ocak 1970 tarihine ayarlayamadığı için dünyası başına yıkılan varsa da pazarda iPhone haricinde onlarca marka ve yüzlerce model olduğunu hatırlatırım.

Tagged With: , , ,