128 GB iPad Değişimin Başlangıcı Mı?

6082148965_a80845d525_z

Apple sessiz sedasız yayınladığı bir basın bildirisi ile 128 GB iPad’i satışa sunacağını duyurdu. Zamanlamaya bakılırsa bu gelişmenin aslında hiç de beklenmedik olduğu kolayca anlaşılıyor. Zira, iPad henüz 2 ay önce güncellendi ve o gün 128 GB’lik bir modelin adı bile geçmiyordu. Peki ne oldu da 128 GB iPad birden ortaya çıktı? Apple neden bir anda bellek artırımına ihtiyaç duydu?

İşte bu sorulara yanıt arayan Cult of Mac sitesi yazarı John Brownlee, 128 GB’lık iPad’in, Apple’ın geçtiğimiz hafta açıklanan 1. çeyrek mali sonuçlarının eseri olduğunu iddia ediyor. Brownlee’ye göre satış adetlerinde son derece başarılı bir çeyrek geçiren Apple’ın kar marjları konusunda sıkıntısı var. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte gerçekleşen satış ile bu yıl arasında milyonlarca adet artış olmasına rağmen kar rakamlarının geçen yıl aynı seviyede bulunması Apple’ı harekete geçiren unsur. Yazar, 128 GB’lık iPad’i Apple’ın marjını artırmaya yönelik bir hamlesi olarak görüyor. Çünkü, bir üründe bellek artışı demek aynı zamanda kar marjının da artması demek. (Bkz. Aşağıdaki tablo)

Screen Shot 2013-01-29 at 9.25.32 PM 1(16 GB iPad, 316 Dolar’a mal olurken 64 GB, 366 Dolar’a mal oluyor. Arada 50 dolarlık bir maliyet farkı olmasına rağmen parakende fiyatı 200 Dolar daha pahalı. Böylece kar marjı da 21 puan artıyor.)

Bellek artırma kararında iPad satışlarının giderek artması ve buna karşın Mac satışlarının düşüş göstermesi de bir etken. Yazara göre bu durum Mac ve iPad değişiminin başlangıcı. Bu değişimi sadece bilançolarda değil çevremizde de gözlemleyebiliriyoruz. Örneğin, bir kafede Macbook ya da dizüstü PC sayısından çok iPad görüyoruz. Günlük kullanımda tamamen Mac’ten iPad’e geçiş gözlemleniyor.

20130124-110426

(2013 1.çeyrekte Mac satışları bir parça azaldı)

Browlee’ye göre Apple şimdi 128 Gb iPad ile bu değişimi hızlandırıyor. Rakamlara bakılırsa bu değişim Apple’ın işine geliyor. Mac satışları 5 milyon bandında gidip gelirken iPad satışı 23 milyon civarında. Dahası Apple’ın iPad’ten yaptığı kar bir Macbook modeline göre çok daha yüksek. Örneğin, Apple’ın Macbook Air’da %38 civarında bir marjı bulunurken iPad’te bu oran %48’lerde ulaşıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde Apple’ın ansızın gelen 128 GB iPad hamlesinin nedenleri de daha iyi anlaşılıyor.

20130124-110147

(iPad’in rekor 1. çeyrek sonuçları)

Bu tabloda beni üzen ise Mac’lerin hak ettiği değeri bulamıyor gibi görünmesi. Her çeyrekte 5 milyona demirleyip kalan satışlar can sıkıcı. Oysa ki, Mac’ler hem tasarımı hem de Os X gibi bir işletim sistemi ile çok daha fazla satışı hak ediyor.

Yine de Mac’lerin geleceği hakkında olumsuz düşüncelere sahip değilim. Belki ileride, iPad’in daha da gelişmesiyle birlikte, Mac’lerin model sayısı azalacak ve giriş sınıfı Mac’ler yerini iPad’e bırakacaklar ama profesyonel kullanıma yönelik iyi Mac modelleri her zaman var olacaktır.

Kim bilir, belki bir gün Os X gibi açık ve iOS gibi kapalı iki işletim sistemi ortak bir nokta bulunarak birleştirilir?