128 GB iPad Değişimin Başlangıcı Mı?

-

6082148965_a80845d525_z

Apple sessiz sedasız yayınladığı bir basın bildirisi ile 128 GB iPad’i satışa sunacağını duyurdu. Zamanlamaya bakılırsa bu gelişmenin aslında hiç de beklenmedik olduğu kolayca anlaşılıyor. Zira, iPad henüz 2 ay önce güncellendi ve o gün 128 GB’lik bir modelin adı bile geçmiyordu. Peki ne oldu da 128 GB iPad birden ortaya çıktı? Apple neden bir anda bellek artırımına ihtiyaç duydu?

İşte bu sorulara yanıt arayan Cult of Mac sitesi yazarı John Brownlee, 128 GB’lık iPad’in, Apple’ın geçtiğimiz hafta açıklanan 1. çeyrek mali sonuçlarının eseri olduğunu iddia ediyor. Brownlee’ye göre satış adetlerinde son derece başarılı bir çeyrek geçiren Apple’ın kar marjları konusunda sıkıntısı var. Geçtiğimiz yıl aynı çeyrekte gerçekleşen satış ile bu yıl arasında milyonlarca adet artış olmasına rağmen kar rakamlarının geçen yıl aynı seviyede bulunması Apple’ı harekete geçiren unsur. Yazar, 128 GB’lık iPad’i Apple’ın marjını artırmaya yönelik bir hamlesi olarak görüyor. Çünkü, bir üründe bellek artışı demek aynı zamanda kar marjının da artması demek. (Bkz. Aşağıdaki tablo)

Screen Shot 2013-01-29 at 9.25.32 PM 1(16 GB iPad, 316 Dolar’a mal olurken 64 GB, 366 Dolar’a mal oluyor. Arada 50 dolarlık bir maliyet farkı olmasına rağmen parakende fiyatı 200 Dolar daha pahalı. Böylece kar marjı da 21 puan artıyor.)

Bellek artırma kararında iPad satışlarının giderek artması ve buna karşın Mac satışlarının düşüş göstermesi de bir etken. Yazara göre bu durum Mac ve iPad değişiminin başlangıcı. Bu değişimi sadece bilançolarda değil çevremizde de gözlemleyebiliriyoruz. Örneğin, bir kafede Macbook ya da dizüstü PC sayısından çok iPad görüyoruz. Günlük kullanımda tamamen Mac’ten iPad’e geçiş gözlemleniyor.

20130124-110426

(2013 1.çeyrekte Mac satışları bir parça azaldı)

Browlee’ye göre Apple şimdi 128 Gb iPad ile bu değişimi hızlandırıyor. Rakamlara bakılırsa bu değişim Apple’ın işine geliyor. Mac satışları 5 milyon bandında gidip gelirken iPad satışı 23 milyon civarında. Dahası Apple’ın iPad’ten yaptığı kar bir Macbook modeline göre çok daha yüksek. Örneğin, Apple’ın Macbook Air’da %38 civarında bir marjı bulunurken iPad’te bu oran %48’lerde ulaşıyor. Tüm bunlar düşünüldüğünde Apple’ın ansızın gelen 128 GB iPad hamlesinin nedenleri de daha iyi anlaşılıyor.

20130124-110147

(iPad’in rekor 1. çeyrek sonuçları)

Bu tabloda beni üzen ise Mac’lerin hak ettiği değeri bulamıyor gibi görünmesi. Her çeyrekte 5 milyona demirleyip kalan satışlar can sıkıcı. Oysa ki, Mac’ler hem tasarımı hem de Os X gibi bir işletim sistemi ile çok daha fazla satışı hak ediyor.

Yine de Mac’lerin geleceği hakkında olumsuz düşüncelere sahip değilim. Belki ileride, iPad’in daha da gelişmesiyle birlikte, Mac’lerin model sayısı azalacak ve giriş sınıfı Mac’ler yerini iPad’e bırakacaklar ama profesyonel kullanıma yönelik iyi Mac modelleri her zaman var olacaktır.

Kim bilir, belki bir gün Os X gibi açık ve iOS gibi kapalı iki işletim sistemi ortak bir nokta bulunarak birleştirilir?

 

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

7 YORUMLAR

 1. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş bu ansızın olan 128gb iPad açıklamasını çok güzel temellere dayandırmışsınız helal olsun.

  • Os X açık kaynak kodlu değil ama yapısı itibari ile açık bir sistemdir. Os X için yazılacak 3. parti uygulamalar Apple denetiminde değildir. iOS’de olduğu gibi Apple’ın kontorülünde de değildir, isteyen istediği uygulamayı geliştirebilir. Apple’ın buna izin verip vermeme gibi durumu yoktur.

   iOS’de böyle mi? Böyle olmadığı için Jailbreak yapılıyor… Açık sistem ile açık kaynak kodu farklı şeyler…

   • samsung hiç geçmiyor yazımda :) ima etmem çekinmeden yazarım…
    anlatmak istediğim şey başka. her ios sürümü çıktığında açıp o videoyu izlerim… yenilik orada başladı bundan sonra yapılan herşey nokiacılık oynamak.enine büyümedi boyuna büyüdü ama incelttik rahat yazın tek elle diye.. bla bla bla :)
    mesele tek el ise; evet galaxy note kullanıyorum tek elle yazma tercihi var. klavyeyi sağa ya da sola blok yapıp tek elle yazabiliyorum… daha büyük ekranlı bir cihaza ihiyacım vardı bir çok ihtiyacımı karşılıyor.
    tabi bir de şöyle bir durum var bir apple düşmanı samsung reklamcısı da değilim. saldırı olmasın :)
    kaldı ki hediye bile gelse bir ‘i’ device KULLANMAM…
    kullanana da hiç lafım yok güle güle kullansın… herkes kendi ihtiyacına tercihine göre cihaz satın alıyor. kişisel hiçbir sözüm yok… sadece fikrimi yazıyorum.
    öyle büyük bir sıçrama yaptı ki apple üzerine çok başka şeyler koyması gerekiyor. Project Glass gibi. Bence bu nokiacılık ile ne kadar devam edecek? tabi bu soruların klasik cevapları var yok değil. zaman gerekiyor, pazarlama stratejisi bla bla bla :)
    parlat cilala yeniden rafa koy.
    ilk jenerasyon iphone’da mms yolayamıyorduk (sonradan eklendi) bir cok telefon 3g hızındayken edge ile başladı bir sürü de eksiği vardı.
    hepimiz böyle kabul ettik bile bile aldık.
    çünkü bir devrin başlangıcıydı… seviyorduk sevdik katlandık…

    (çok mu yazdım ne :-) )

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.