2011 oldukça hareketli geçecek gibi görünüyor

Neredeyse iki haftayı oldukça sessiz geçirdik öyle değil mi? Gerek iş yoğunluğum gerekse Apple cephesinin durgunluğu nedeniyle sayfalarımızın hareketi azaldı. Bu arada, üç – dört gün yazamayınca sağlık durumumu merak edip “Acaba bu adama birşey mi oldu?” diye merak edip mail atanlara da topluca cevap vermiş olayım, turp gibiyim :)

Malum yeni yıl yaklaşıyor. Pek çok kişide acı tatlı telaş var. Şu sıralar envanter dökümü yapanların telaşı pek bi acıdır. Apple Cephesinde ise bolca satış var. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin tatil programı, Apple ürünlerinin (özellikle iPad) hediye olarak satılmasını sağlıyor. Yapılan araştırmalar, Noel Baba’dan en çok istenen hediyelerin başını iPad’in çektiğini doğruluyor. Öyle ufak tefek rakamlardan da bahsetmiyorum. Yıl sonu satışları, Apple’ın tüm yıl içindeki toplam satışları pastasında oldukça iri bir dilime sahip. 2010 hakkında epey konuştuk değil mi? Biraz da 2011 hakkında konuşalım. Beklentiler, umutlar, dedikodular ve sızıntı bilgiler 2011’in Apple yılı olacağını gösteriyor. Şimdi bir fincan kahve hazırlayın, 2011 de Apple’dan neler bekliyoruz şöyle bir göz atalım…

Yazının Devamı:

Pek çoğunuzun da bildiği gibi 2011 yılı biz Apple kullanıcılarını heyecanlandıracak haberler ile başlayacak. iPhone 5 ve iPad 2, Mac App Store ve daha fazlası, 2011 in dikkat çekici sürprizlerinden olacak.

Ocak

– Mac App Store, kapılarını açacak ( 6 Ocak 2011). Uygulama edinme alışkanlıklarımız görece değişecek. Downloads sitesi kapanacak ve artık tüm uygulamalara erişim noktamız Mac App Store olacak. Görece değişecek diyorum çünkü iOS cihazlarını kullananlar bu şekilde uygulama edinmeye zaten alışık.

– Apple iPad 2’yi gösterip vermeyecek. Daha hızlı, daha ince, kameralar ile donatılmış ve Nisan ayında satışa sunulacağını Jobs’tan öğreneceğiz.

– Apple birinci çeğrek satışlarını açıklayacak. Abartı büyüklükteki Mac satışları fazlasıyla dikkat çekecek. iPad satışları ve iPhone istatistiklerini görüp “Vay be!” Apple ne para kaldırdı diyeceğiz.

– iWork 11 ofis paketi App Store’da görünecek ve satışları göz kamaştıracak.

– The Daily, (ilk iPad gazetesi) yayımlanacak. Sadece iPad a özel gazete hakkında detaylı bilgileri daha önceki yazılarımda paylaşmıştım sanıyorum.

Şubat

– Aperture Güncellenecek

– Bir milyonuncu uygulama, Mac App Store’dan indirilmiş olacak. iWork ve ücretsiz oyunlar Mac App Store’da büyük başarı gösterecek.

– iTunes güncellemesi ABD de yaşayan vatandaşları birhayli sevindirecek. Ülkemizde iTunes servislerinden yalnızca App Store kullanılabildiğinden ve yakın gelecekte müzik, video ve filmlere erişmemiz mümkün olmadığından fazla ayrıntıya değinmiyorum.

Mart

– iPhone, ABD deki Verizon hatları ile çalışacak. Bu, kısmen 4G network e geçiş gibi algılanacak. Tilkiler, yeni iPhone 4 diye bu iPhone’u ülkemizde satmaya çalışacaklar. Kısmen iPhone donanımında değişiklik de beklenmiyor değil…

– Beyaz iPhone nihayet satışa çıkacak.

– iBookstore güncellemesi Web’i kitaplara getirecek.

– iBookstore / iTunes Extra başlık oluşturma aracı sunulacak. Bu araç belki de yeni iLife paketine dahil olacak.

Nisan

– Apple MacBook Pro ailesini güncelleyecek. Bazı modellerden optik sürücü kaldırılacak ve Solid State Disk ‘ler standart donanım haline gelecek. Sanırım disketin ardından CD’nin sonunu Nisan ayında göreceğiz. Bu aşamanın ardından mobil bilgisayarlar kesinlikle eskisi gibi olmayacak.

– Apple ikinci çeğrek satışlarını açıklayacak.

– iPad 2 satışa sunulacak ve ilk gün bir milyon adetten fazla satılacak.

– Final Cut Studio güncellenecek. 64 bit’e terfi edecek paket, güçlü iAd ve sanal çevrebirimleri yaratma özelliklerine sahip olacak.

Mayıs

– iPad 2, ilk iki ay sonunda altı milyon adetlik devasa bir satış rakamına kavuşacak

– Logic Studio güncellenecek. Canlı performans mixi, canlı kayıt için otomatikleştirilmiş seviye kontrolleri özellikleri eklenecek.

Haziran

– Steve Jobs WWDC ile karşımıza çıkacak

– iPhone 5’in yada 4 s ‘in (biliyorum saçma oldu) WWDC’de Jobs’un elinde görünme olasılığı hayli yüksek.

– WWDC da Mac OS X Lion beta sürümü geliştiricilere dağıtılacak.

– Safari 6 ile tanışacağız. Gelişmiş Flash desteği(!) Flash artık opsiyonel bir ekstra haline gelecek.

– OpenJDK projesi kapsamında,OS X Lion ve Snow Leopard sistemleri için Java’nın  ilk tam test edilmiş kullanıcı beta sürümünü göreceğiz.

– iOS 5, zilyon tane özellik ile gelecek. Özellikle yeni harita ve konum bazlı araçlarda muazzam değişiklikler olacak.

Temmuz

– iPhone 5 ve iPad 2, yeni ülkelerde satışa sunulacak.

– Üçüncü çeğrek satışları açıklanacak.

– Masaüstü ürünler güncellenecek. Magic Trackpad artık masaüstü sistemlerde standart olarak pakete dahil edilecek.Mac Pro LightPeak bağlantısını destekleyecek.

Ağustos

– Apple özel bir müzik etkinliğine evsahipliği yapacak. Eylül’de satışa sunulacak yeni ürünleri tanıtacak.

– Apple iPhone için Android emulatörü yayınlayacak.

– iTunes uygulaması Android kullanıcılarına da satış yapacak.

Eylül

– iTunes 11 yayınlacak. Steve Jobs bunun için uzun zamandır çalıştıklarını dile getirecek. Nihayet Bulut tabanlı sistem ile tanışacağız.

– Yeni iPod Touch satışa sunulacak. Kasası iPhone 4 ‘ e daha fazla benzeyecek, kapasitesi artacak.

– iPod nano yenilenecek. A4 işlemci ile donatılacak, sesli arama gerçekleştirecek, bir saat gibi takılabilen bir ürün olacak. Bu küçük, ucuz limitli bir iPhone olacak fakat Twitter ve Facebook a erişim sağlayacak ve belki maillerinize de…

– Apple TV daha hızlı bir işlemci ile güçlendirilecek

Ekim

– Mac OS X Lion satışa sunulacak

– iOS 5.1 yayınlanacak

– iLife 12 görünecek. Bulut bazlı özellikler ile donanacak ve App Store üzerinden satın alınacak

– Apple dördüncü çeğrek satışlarını açıklayacak ve hisse senetleri yine tavan yapacak.

Kasım

– iOS 5.2 güncellemesi yayınlanacak

– App Store, 5 milyarlık download a ulaşacak.

– Mac App Store ‘dan indirilen uygulama sayısı ise 100 milyonu bulacak.

Sağdan soldan edinebildiğim bilgilerin derlenmiş halde sunumu gibi oldu sanırım. Unuttuklarımız, aklımıza gelmeyenler olmuştur. Aklınıza gelenleri  yazın. Siz neler bekliyorsunuz yeni yılda Apple ‘dan?

Tagged With: , , , ,