2012 WWDC de neler tanıtılacak?

-

WWDC 2011 Steve Jobs’In son halkın önüne çıkışıydı. O zamandan beri Apple’ın değeri katlanarak artmaya devam ediyordu. Geçen sonbahar da iPhone 4S’in çıkması ile birlikte artış hızlanmış oldu. Bu senede yeni iPad ve 1080P Apple TV yeni hit ürünler oldu.

Bu seneki Wordwide Developers Conference da Apple’ın yeni mobil ve masaüstü işletim sistemi, iCloud tabanlı senkronizasyonlar, önemli güncellemeler ve yeni Mac ailesinin tanıtılması bekleniyor.

iOS 6, iCloud güncellemeleri, OS X Mountain Lion, ve yeni Mac donanım hatları hakkında heyecan verici güncellemeleri kategoriler halinde  sizlerle paylaşacağım.

iOS 6:

iOS 5 Apple için çok güçlü bir güncelleme oldu. iOS 5 ile iCloud, iMessage, iOS-Twitter entegrasyonu, Bildirim Merkezi, Gazete Bayisi hayatımıza ve Apple ürünlerimize girdi. iOS 6, iOS 5 benzeri olacak. Artı özellik olarak; iPad’e Siri, Pick up and play uygulama simgeleri ve bildirimleri yer alacak. Peki neler yeni?

Güle güle, Google Maps, Merhaba Apple Haritalar…

Mayıs başında sizlere Apple, iOS için Google Maps’den kurtuldu diye duyurmuştuk.

Google yerine Apple geçen sene ekim ayında satınaldığı 3D haritalama firması ile çalışmayı planlıyor. Yeni iOS 6 Maps uygulaması iPhone, iPad, ve iPod Touch üzerinde çalışacak. Tasarımında gümüş rengi arayüz yer alacak. Ancak, iOS 6 üzerinde çalışacak olan uygulama önceden iPhone ve iPad’in kullandığı Google Maps arayüzünden pek farklı olmayacak.

 

 

Artık iOS 6 yüklü cihazlarda sadece Twitter değil Facebook da yüklü halde gelecek.

Apple, sosyal ağın gücünü kabul etmiş ve iOS 5 ile sosyal ağ uygulamarını cihazlarını katmaya başlamıştı. Aslında Facebook da Twitter gibi iOS 5 de yer alacaktı ama Facebook ile görüşmeler bazı zamanlarda sekteye uğradığından iOS 6’ya kaldı.

D10 konferansında Apple CEO’su Tim Cook iOS 6 ile ilgili ipuçları verdi. Bunlar arasında Facebook entegrasyonu dikkat çekici. Ayrıca Facebook’ta oturum açma ve Twitter benzeri bir fotoğraf uygulması olacağı da beklentiler arasında.

Siri iPhone 4S’den sonra iPad’e de geliyor…

iPhone 4S’in geçen sonbaharda tanıtılması ile beraberinde gelen Siri, iPhone kullanıcılarının hoşuna gitmişti. Ben yeni iPad ile birlikte de Siri beklerken sadece dikte desteği ile hayal kırıklığına uğradım. Apple bu yapay zeka programını iOS 6 ile birlikte iPad’lere de taşımayı planlıyor. Siri, 4S’in arayüzüne benzeyecek.

iCloud güncellemesi:

WWDC 2012 de iCloud için notlar ve hatırlatıcı uygulamasının eklenmiş halinin tanıtılması bekleniyor. Şuanda bu sistem beta.icloud.com üstünden açık ama Apple sadece özel bir sistem ile bağlantı kurduğunuzda buraya ulaşmanıza olanak sağlıyor.

OS X Mountain Lion:

Apple’ın yeni masaüstü yazılımı olan Mountain Lion birkaç aydır geliştiriciler için aktif durumda. Bu etkinlikle satışa sunuculacağını önceden söyleyeyim. OS X Mountain Lion ile; Bildirim Merkezi, Game Center, AirPlay, gelişmiş Çince desteği yer alacak. Yeni yazılımda yer alacak özelliklerin çoğu  iOS 5 den ilham gelerek geliştirilmiş. Birkaç hafta önce bir referanstan safari için dikte yazılımı geleceği hakkında bir duyum aldım. Bunu en iyi WWDC12 gösterecek…

Ve herkesin beklediği yeni Mac’ler:

Herkesin bu etkinlikten beklediği şey yeni Mac ailesi sanırım. Yeni Mac’lerde  donanım olarak yeni Intel Ivy Bridge işlemci, Retina ekran ve USB 3.0 yer alacak. Başka bir kaynaktan aldığım duyuma göre Mac ailesi biraz daha incelecek.

Bu hafta başlarında sizlerle WWDC de Retina ekran 15 inç MacBook Pro, 11 ve 13 inç MacBook Air tanıtılacağından söz etmiştik. Değişecek cihazlar arasında iMac ve Mac Pro da yer alacak. Ek olarak Mac ailesine yeni (aslında eski :) )bir üye daha bekliyorum.

Güncellemeler olsa da Apple Mac ailesinin fiyatlarını aynı tutacak ve değişiklik yapmayacak. Tasarım bakımından çok da bir değişiklik olmasa da iç donanım olarak Intel’in yeni işlemcilerini kullanacaklar. Geçtiğimiz günlerde de Apple’ın Mac’ler de kullanacağı aksesuarlar basına sızdı.

WWDC ’12 etkinliği, Apple’ın son yıllarda gerçekleştirdiği en geniş kapsamlı etkinliklerden biri olacak. 11 Haziran Pazartesi günü Türkiye saati ile 20.00’de gerçekleşecek olan etkinliği sabırsızlıkla bekliyoruz.

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.