Apple 2013 Güncelleme Takvimi

Apple güncelleme tarihleri ve yeni ürünler hakkında başarılı tahminleri bulunan KGI Securities anallisti Ming-Chi Kuo, 2013 yılı için bir güncelleme yol haritası yayınladı.

Analistin hazırladığı yol haritası, hem güncelleme tarihleri, hem de yeni ürünlerin nasıl şekilleneceğine dair öngörüler içeriyor. Kuo’ya göre, bu yılın ilk iki çeyreği sadece Apple TV güncellemesi ile geçilecek. 2. çeyreğin sonlarına doğru Macbook Air ile başlayacak güncelleme serisi, 3. çeyrekte neredeyse tüm Apple ürünlerini içine alan bir seriye dönüşecek.

20130116-141429.jpg

iPhone

Analiste göre bu dönemde iki ayrı yeni iPhone tanıtılacak. iPhone’lardan biri 5S olarak adlandırılsa da diğeri için “yeni dizayn iPhone 5” ifadesi kullanılmış. Özelliklere bakıldığında, bu modelin çokça sözü edilen “kırpılmış bir model” olduğunu görebiliyoruz. Plastik kasa ve 6 farklı renk seçeneği de son derece ilginç. iPhone 5S ise aynı ekran büyüklüğüne karşın A7 işlemci ve geliştirilmiş özelliklerle geliyor.

20130116-142146.jpg

iPad ve iPad Mini

iPad 5 ve iPad Mini 2 ise yine 3. çeyrekte tanıtılması öngörülen ürünler. iPad Mini için herkesin beklentisi olan retina ekran Kuo tarafından da ifade ediliyor. 5. nesil iPad’in ise daha ince, daha hafif ve yan kenarların Mini’de olduğu gibi inceltilmesi tahminler arasında.

Macbook Pro

Kuo’un tahimleri, -benimde öyle olacağını düşündüğüm ve umduğum gibi- 3. çeyrekte retina olmayan Macbook Pro’ların artık veda edeceği yönünde. Yani, artık Macbook Pro sadece retina ekranlı olacak, fiyatlar azalacak, yeni ince tasarıma daha geniş kitle ulaşacak. Kuo’ya göre tasarım biraz da farklılaşabilir.

Macbook Air ve iMac

Macbook Air ve iMac için ufukta sadece donanım güncellemesi görünüyor. Hasswell mimarisine geçiş tüm Mac’ler için olası. Macbook Air için 2. çeyreğin sonları olarak öngörülen güncelleme dönemi,iMac’ler için 4. çeyrek olarak belirlenmiş.

iPod Touch ve iPod’lar

3. çeyreğin sonlarına doğru tahmin edilen iPod güncellemesi aslında büyük ölçüde iPhone güncellemesine endeksli. Malum, iPod Touch doğrudan iPhone tasarımına bağımlı bir ürün, diğer iPod’lar ise genelde büyük güncellemeler içermiyor. Kuo, bu dönemde 4. nesil iPod Touch’un satıştan kaldırılacağını ve yeni iPod Touch tasarımını görebileceğimizi düşünüyor.

Tagged With: , , , ,