2014 İlk Çeyrek Satışları

-

Apple, dün 2014 ilk çeyrek kazançlarına ilişkin bir mali rapor yayınladı. Apple’ın bu dönemki toplam cirosu 57.6 milyar Dolar oldu. Net kar 13.1 milyar Dolar olarak açıklandı.

Geçen yıl bu dönemde 47.8 milyon adet iPhone satan Apple, bu yıl bu rakamı 51 milyon adete taşıdı. iPad satışları 22.9 milyon adetten 26 milyon adete yükseldi.

Rapordan anladığımız kadarıyla Mac satışları az da olsa artışını sürdürüyor. Geçen yıl 4.1 milyon Mac satılmıştı. Bu yıl ise bu sayı 4.8 milyon adet.

iPod satışları yine her dönem olduğu gibi yılın bu döneminde de (tatil sezonu olmasına rağmen) düştü. Hem de neredeyse yarı yarıya. Geçen yıl 12.7 milyon adet iPod satılmışken, bu yıl bu sayı sadece 6 milyon adet.

Toplantı esnasında bir ilginç nokta da Apple CEO’su Tim Cook’un iPhone 5c hakkında yaptığı samimi yorum oldu. Cook, iPhone 5c’nin ilk kez iPhone kullananmaya başlayan kişiler tarafından tercih edilmiş popüler bir ürün olduğunu ancak bu renkli cihazın şirketin satış beklentilerini yakalayamadığını belirtmesi sürpriz olmadı.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.