2014’te Apple’ın iCihazları için yeni nesil DRAM geliyor

-

Apple’ın yeni iPhone 5s ve iPad Air cihazlarının ikisi de Elpida’nın ürettiği 1GB LPDDR3 SDRAM ile çalışıyor. 64bit işlemcinin tanıtılması ile birlikte beklentiler Apple’ın yakın gelecekte tanıtacağı yeni cihazlarında LPDDR4 standardına geçeceğini düşündürüyor. Bu yeni Ram standardı ile sadece hız ve güç tüketimi değil, Retina Ekran’ın görüntü kalitesi de sınıf atlamış olacak.

LPDDR4, yeni nesil, yüksek hızlı ve düşük güç tüketimi ile dikkat çeken bir DRAM versiyonu. Henüz çok yeni bir teknoloji olan bu standart, geçenlerde Samsung ve SK Hynix tarafından tanıtıldı. 3200Mbps data aktarım hızı ile mevcut LPDDR3’ten iki kat daha hızlı olan bu modüllerin çalışma voltajı ise 1.1V. LPDDR3’ün çalışma voltajı 1.2V idi. Az gibi görünebilir ancak bu 0.1V gerçekten önemli bir gelişme.

Henüz LPDDR3 oldukça az sayıda cihazda görülmüş, pek çok cihazda ise daha eski bir teknoloji kullanılırken LPDDR4’ün tanıtılması, uygulama işlemcilerinin ve ekranların çok hızlı gelişmesine bağlanıyor.

Apple’ın ilk olarak iPhone 5s ile tanıttığı 64bitlik uygulama işlemcisinin ardından Samsung da 2014 yılında tanıtacağı yeni ürünlerinde 64bit işlemci kullanmaya çalışacağını açıklamıştı. Yeni cihazların ekranlarının da 2014’te WQXGA (2560×1600)’ten UHD (4096×2160) çözünürlüğe ulaşması bekleniyor ki tüm bunlar üreticileri mevcut ram’lerden daha hızlısına ve güç tüketimleri nedeniyle daha az kaynak harcayanına yönlendiriyor.

Yakında Apple’ın mobil cihazlarda LPDDR4 DRAM kullanılması ile birlikte DRAM kapasitesi %40 artsa dahi harcanan enerji aynı kalacak.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.