2014’te Apple’ın iCihazları için yeni nesil DRAM geliyor

Apple’ın yeni iPhone 5s ve iPad Air cihazlarının ikisi de Elpida’nın ürettiği 1GB LPDDR3 SDRAM ile çalışıyor. 64bit işlemcinin tanıtılması ile birlikte beklentiler Apple’ın yakın gelecekte tanıtacağı yeni cihazlarında LPDDR4 standardına geçeceğini düşündürüyor. Bu yeni Ram standardı ile sadece hız ve güç tüketimi değil, Retina Ekran’ın görüntü kalitesi de sınıf atlamış olacak.

LPDDR4, yeni nesil, yüksek hızlı ve düşük güç tüketimi ile dikkat çeken bir DRAM versiyonu. Henüz çok yeni bir teknoloji olan bu standart, geçenlerde Samsung ve SK Hynix tarafından tanıtıldı. 3200Mbps data aktarım hızı ile mevcut LPDDR3’ten iki kat daha hızlı olan bu modüllerin çalışma voltajı ise 1.1V. LPDDR3’ün çalışma voltajı 1.2V idi. Az gibi görünebilir ancak bu 0.1V gerçekten önemli bir gelişme.

Henüz LPDDR3 oldukça az sayıda cihazda görülmüş, pek çok cihazda ise daha eski bir teknoloji kullanılırken LPDDR4’ün tanıtılması, uygulama işlemcilerinin ve ekranların çok hızlı gelişmesine bağlanıyor.

Apple’ın ilk olarak iPhone 5s ile tanıttığı 64bitlik uygulama işlemcisinin ardından Samsung da 2014 yılında tanıtacağı yeni ürünlerinde 64bit işlemci kullanmaya çalışacağını açıklamıştı. Yeni cihazların ekranlarının da 2014’te WQXGA (2560×1600)’ten UHD (4096×2160) çözünürlüğe ulaşması bekleniyor ki tüm bunlar üreticileri mevcut ram’lerden daha hızlısına ve güç tüketimleri nedeniyle daha az kaynak harcayanına yönlendiriyor.

Yakında Apple’ın mobil cihazlarda LPDDR4 DRAM kullanılması ile birlikte DRAM kapasitesi %40 artsa dahi harcanan enerji aynı kalacak.

Tagged With: , , ,