2015’te Apple’dan Yeni Oyuncaklar

-

2014 Apple ekosistemi için oldukça hareketli bir yıldı. iOS 8, Yosemite, büyük iPhone modelleri ve henüz sadece tanıtımı yapılan Apple Watch. Apple 2015 yılında da hız kesecek gibi görünmüyor.  Business Insider gelecek yıla ilişkin güzel bir derleme yapmış. Buradan yola çıkarak yıl boyunca satışa sunulması beklenen ürünleri şöyle bir gözden geçirelim istedik. Bunlar için aslında kahin olmaya gerek yok. Tim Cook yönetimindeki Apple’ın çizgisi yavaş yavaş belirginleşmeye başladığına göre biraz istatistikleri göz önünde bulundurarak tahminde bulunmanın kimseye zararı dokunmaz.

Şimdiye kadar sadece fotoğraflarını, özel videolarını gördük fakat kullanımının tam olarak ne hissettireceği hala bilinmiyor ve satışa çıkana kadar da bu tecrübeyi tahmin etmek zor olacak. 2015’in muhtemelen en çok beklenen Apple ürünü Apple Watch, listemizin ilk sırasında bulunuyor. Yılın ilk üç ayından birinde çıkacağı tahmin edilen ürün için baharı beklemek zorunda kalacağız söylentileri eksilmiyor.

apple watch hero

Apple Watch ile birlikte gelecek olan yeni işletim sistemi her ne kadar iOS temelli olsa da tamamen yeni bir kullanıcı tecrübesi sunacak. Bu işletim sisteminin iPhone’da nasıl görüneceğini hiç düşündünüz mü?

apple watch os on iphone elma dergisi

Apple Watch muhtemelen Apple’ı, mağazalarında küçük bir değişiklik yapmaya da itecek. Ürünün şimdiye kadar hiç bir Apple ürününden alışık olmadığımız seçenek ve kombinasyon imkanı nedeniyle mağazalarda farklı bir sergileme, deneyim ortamı oluşturmak gerekecek.

apple watch apple store

Apple’ın önümüzdeki yıl içinde mevcut iPad Air modelinden daha büyük boyutlu bir iPad modeli çıkartması da henüz gündemden düşmüş değil. Zaman zaman 12 inçlik boyutu veya farklı bir özelliği Elma Dergisi’nin dedikoduları arasında yer alan model şimdiden ekosistemde yaşayanlar arasında iPad Pro veya iPad Plus olarak adlandırılıyor.

12_9_ipad_macbook_air

iPad Air 2, inanılmaz yeteneklerinin yanında ilk nesil Air modeline nazaran daha ince yapısı ile gündeme oturmuştu. Apple’ın 2015 yılı içinde iPad Air 3 modelini tanıtması bekleniyor ki beklentiler arasında modelin iPad Air 2’den daha ince olacağı dedikoduları şimdiden ürünü bekleyenleri heyecanlandırıyor.

2608940_ipad_air_2-8

iPad Air’in üçüncü nesli ile birlikte, iPad mini 4 de satışa sunulacak. 2014 yılı içinde, önceki nesile göre sadece Touch ID eklenen ve ne işlemci ne de kamera güncellemesi yapılmayan iPad mini 3, benim gibi bu ürünü bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmıştı. Muhtemelen satışlara da yansıyacak olan bu durumda pek çok kullanıcı tercihini iPad Air 2’den yana kullandı. iPad mini 4 muhtemelen açığı biraz olsun kapatacaktır. 2015 son baharında satışa çıkacak olan iPad mini 4 daha hızlı işlemciye ve daha iyi bir kamera takımına sahip olacak.

gold_ipad_mini_2_touch_id

Yılın en çok dedikodusu yapılacak ürünü ise hiç şüphesiz iPhone 6s olacaktır. Daha güçlü işlemci ve daha iyi bir kamera takımı, iPhone 6s’ten beklenen en belirgin özellikler olacak. Apple tasarım konusunda “s” modellerde radikal bir değişiklik yapmıyor. Daha çok model iyileştirme diyebileceğimiz, donanımsal değişiklikler yapıyor ve cihazın tasarımı bir önceki modele nazaran neredeyse tamamen aynı kalıyor. Yeni bir tasarım bekleyen maalesef iPhone 7’ye kadar beklemek zorunda kalacaklar.

elmadergisi iphone6

Daha önce birkaç kez söylentisini okuduğumuz “iPhone 6 mini“, bu yıl iPhone 6s ve iPhone 6s Plus modelleri ile birlikte boy gösterebilir. Eski iPhone 5/5s modellerinde kullanılan 4 inç ekran boyutu, ben dahil pek çok kullanıcı için ideal bir yapıdaydı. Şahsen iPhone 6’nın ekran boyutuna hala alışamadığımı söylemek zorundayım. Ana ekrandaki uygulamalarımın bile yerleşimini ilk kez değiştirmek zorunda kaldım. Keyfi olarak değiştiriyor olabilirsiniz ancak gözümün alıştığı yerde kalmalarını seviyordum. Sık kullanılan uygulamalarımı ekranın daha alt kısımlarına taşıdım ki kolay erişebileyim diye. iPhone 6 Plus ise bana hala çok uzak bir yerlerde…. Belki Apple daha küçük boyutlu bir iPhone modeli çıkartır ve özelliklerinden tasarruf etmeyi düşünmezse artık 7 ye kadar değiştirmem dediğim iPhone 6’mı değiştirmeyi düşünürüm.

iPhone-6-evolution

Yeni iPhone olur da yeni işletim sistemi olmaz mı? Apple’ın 2015 son baharında satışa sunacağı yeni iPhone modelleri için yeni işletim sistemi iOS 9, muhtemelen 2015’in yaz aylarında gerçekleşecek olan WWDC 2015‘te tanıtılacak ve ilk beta sürümü geliştiriciler için yayınlanacak. iOS 9’u bu yıl da birlikte beta sürümlerini deneyimleyip yepyeni özellikleri paylaşacağız.

ios-1-81

Elbette 2015’te Mac’ler de unutulmayacak ve yeni nesil masaüstü işletim sistemi OS X 10.11 tanıtılacak. Mac’ler için kullanıma sunulan son iki işletim sistemi bildiğiniz gibi isimlerini, daha önceki OS X sürümlerinde olduğu gibi büyük kedilerden almak yerine California’nın önemli  yerlerinden alıyorlar. Mavericks ve Yosemite’nin ardından yeni işletim sisteminin adının OS X Shasta olabileceği kulağımıza gelen son dedikodular arasında. Yosemite tanıtımındaki espriyi ciddiye alıp OS X Rancho Cucamonga yapmazlarsa ayrıca mutlu oluruz :)

wwdc_2014_176-640x426

Mac’lerden konu açılmışken MacBook’lar ile devam edelim. Önümüzdeki yıl ile ilgili dedikodular arasında yepyeni bir MacBook Pro modeli var. Optik sürücüsü bulunmadığı için artık çok daha ince bir form ile hayatımızda olan Retina Ekranlı MacBook Pro modellerinin arasına, daha ince bir MacBook daha katılacak. Bu yeni model daha çok MacBook Air’e benzeyecek fakat çok daha güçlü olacak. Tanıtım gerçekleşirse mevcut Retina Ekranlı modellerin sahip olduğu kasanın üretiminin devam edip etmeyeceğini de o zaman geldiğinde göreceğiz.

mackbook-pro-air

Yılan hikayesine dönen Retina Ekranlı MacBook Air‘in de artık bir zahmet raflardaki yerini alması bekleniyor. Son güncellemede Retina Ekranı yine erteleyerek herkesi ters köşeye yatıran Apple’dan bu yıl MacBook Air bekleyenlerin en büyük isteği bu.

macbook-air

2014’ün çok konuşulan Apple ürünlerinden biri de iMac’ler olmuştu. Retina Ekran ile bambaşka bir kullanım tecrübesi sunan bu güzellik, bildiğiniz gibi sadece 27 inç boyut ile satışa sunuldu. Önümüzdeki yıl 21,5 inçlik boyutu ile daha ulaşılabilir bir Retina Ekranlı iMac göreceğiz diye düşünüyoruz.

5K Retina Apple iMac

2012 yılından beri güncellenmeyen Apple TV için de artık zamanı geldi diyebiliriz. Şimdiye kadar pek çok söylentisi çıkmasına rağmen yeni nesil Apple TV hakkında hala kayda değer bir kanıt bulunmuyor.

siri-apple-tv-destacada-700x357

iOS 8 ile tanıtımı yapılan HomeKit sayesinde, 2015 yılında iOS veya OS X cihazlarımız ile haberleşen kapı kilitleri, termostatlar, lambalar, perdeler veya beyaz eşyalar gibi  pek çok akıllı ev ürününe sahip olabileceğiz.

august door lock iphone elma dergisi

Apple Pay ABD dışında da kullanıma sunulabilir. Geçen hafta Apple Pay Dünyaya Yayılıyor başlıklı haber ile duyurduğumuz konuyu hatırlarsınız. Muhtemelen yıl içinde iOS 9 ile birlikte Apple Pay çok daha yetenekli hale gelecek ve sistem pek çok uygulama ile birlikte kullanıma açılacak.

apple-pay

Son olarak Apple’ın bu yıl satın aldığı Beats hakkında bir dedikodu ile yazıyı bitirelim. Beats’i satın alan Apple, sadece kulaklıkların sahibi olmadı. Spotify gibi ciddi rakiplerin arasında söz sahibi olan Beats Music de Apple’ın oldu. Şirket iTunes ile Beats Music uygulamasını birleştirebilir ve satın almak isteyen iTunes müzik mağazasını, akış olarak dinlemek isteyenler de aylık veya yıllık üyelik ile servisi tek bir uygulama altından kullanabilir.

Apply-buys-Beats-by-Dre

2015’te Apple’dan beklenen önemli gelişmelerin neredeyse tamamı bu şekilde listeleniyor. Mutlaka irili ufaklı başka yeniliklere, sürprizlere de tanıklık edecek 2015’e artık sadece günler kala, yeni yılda “Apple’dan siz neler bekliyorsunuz?” diye konuyu size paslayayım. Önümüzdeki yıl içinde sizce Apple genel olarak veya ülkemize özel ne gibi yenilikler sunacak? Tahminlerinizi ve beklentilerinizi (fazla uçmadan :) )aşağıdaki yorum bölümüne yazarsanız eğlenceli bir şeyler çıkar diye tahmin ediyorum. Şimdiden herkese iyi yıllar…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

 1. Güzel yazı olmuş… Daha sonra aklıma ilk gelen beklentilere ISO 8 de Türkçe konuşabilen Siri ve Türkiye pazarına girmiş yeni Haritalar diyebilirim… şöyle yeni düzgün trafik yağunluğunu gösteren bir harita fena olmaz.

 2. güzel yazı, iPhone 6 mini çıkarsa ben de 6 mı elden çıkarıp miniyi alabilirim.
  hatta mini modelinde fiziksel ana düğmeyi de kaldırsalar tadından yenmez.
  ***
  iPhone 5s-6-6s kıyas fotosu aceleye gelmiş sanırım.
  fotodaki 6 lar gerçek değil, dedikodu zamanından kalma sanırım.
  ekran kenara o kadar yakın değil malumunuz.

 3. Bu güzel yazı için elinize sağlık. 5-6 senedir Apple kullanıyorum ve en çok hoşuma giden yanı hep senkronizasyon kolaylığı olmuştu. Önce podcast’i bozdular daha yeni eski tadına kavuştu derken şimdi de fotoğraflar. Hantal iPhoto’dan kurtuluyoruz ama Mac için fotoğraf kütüphanesini kullanabileceğimiz Apple tarzı kolay bir uygulama için 2015 i bekliyoruz. iPad, iPhone giderek bireyselleşiyor. Ben Mac’imin bir uzantısı gibi çalıştığı günleri özlüyorum.

 4. Kesinlikle macbook air retina ekranlı artık sürüme geçmeli. macbook prodan daha zarif ve daha ince ekran çerçeveside beyaz olduğu için daha hoş görünüyor

 5. Iyi geceler.. Benim olmazsa olmazim Power düğmesi kesinlikle diğer serilere geri dönmeli. Samsung özentili yandan tuş kombinasyon hiç alışa gelmedi + iphone 6 mininin geleceğini -Üzülerek soyluyorumki- samsunga bakarak tahmin etmek yeterliydi. power tuşunu yana almaktaki amaç Samsung kullanıcılarını çekmek değildir inşallah. Steve jops’un “herkez bir gün mutlaka ufak ekran tlfnlara donecek” lafını saygıyla sonuna kadar destekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.