23 Ekim’de 4. Nesil iPad de Gelebilir! Etkinlik Öncesi Son Dedikodular…

20121020-154252.jpg

Apple’ın etkinlik tarihi yaklaştıkça 23 Ekim günü güncelleneceği iddia edilen ürünlerin arasına sürekli yeni ürünler ekleniyor ve liste giderek büyüyor.

Açıkçası bu etkinlikte küçük ekranlı mini bir iPad’in (iddialara göre adı iPad Mini) lansmanının yapılacağı artık kesin. Bunu hem davetiye metnine hem de güvenilir kaynaklara bakarak anlayabiliyoruz.

Asıl karışmaşık olan ise birbirinden bağımsız birçok ürün hakkındaki dedikodular… Öncelike iPad’in damgasını vuracağı bir günde Mac güncellemesi yapılacağı iddiası durumu biraz karıştırmış görünüyor.

Hafızam beni yanıltmıyorsa bir iOS cihazı ile bir Mac daha önce aynı etkinlikte hiç güncellenmedi. Tabii bu asla böyle bir şey olmayacağı anlamına gelmiyor.

Listeye bakıldığında yeni tanıtılacak iPad dışında Macbook Pro, iMac, Mac Mini güncellemeleri yer alıyor. İddialara göre bu ürünlerde aynı etkinlikte güncellenecek.

Tabii Mac güncellenemeleri tasarım değişikliğini içermeyen, salt donanıma odaklanan minör güncellemeler olacaksa etkinlik sırasında bu ürünlere hiç değinmeyebilirler.

Apple Store’u açtığımızda bir bakmışız ki hepsinin yanında kırmızı bir “New” ifadesi yer alıyor… (Minör güncellemelerde Apple böyle yapabiliyor.)

Ya da uzunca bir etkinlik bizleri bekliyor. Önce Mac’leri dinleriz, ardından “yeni küçük şey”i hep birlikte öğreniriz…

Tüm bunlar az geldiyse durun, henüz bitmedi!.. iPad de güncellenir ve Apple tüm ürünleriyle baştan aşağı yenilenir…

Sakın şaka sanılmasın, bu yazdığım da dün kamuoyuna yansımış yeni bir iddialardan biri…

İddiaların sahibi ise 9to5mac sitesi. Sitenin verdiği bilgilere göre, etkinlikte mevcut 9.7 inç iPad de yenilenecek. Normalde Mart – Nisan aylarında yapılan iPad duyurusu da önce çekilmiş olacak. Dikkat çekici sebep ise yeni lightening bağlantısının iPad’e eklenmek istenmesi. Haksız sayılmazlar, bir sonraki güncellemeyi beklerlerse, eski tip bağlantılı tek cihaz olarak kalacak iPad.

Bu noktada ne demeli bilemiyorum. Hem bir 3. nesil iPad sahibi olarak, hem de bir Apple takipçisi olarak bu durum beni biraz kızdırdı. İlk sebep basit, böyle birşey olacağını bilsem birkaç ay önce aldığım iPad’i biraz bekletip 4. nesil alabilirdim. İkinci sebep ise bir Apple takipçisi ve yazarı olarak uzunca bir süre ne yazacağımı bilemeyecek olmam.

Bu kadar güncellemeden sonra geriye ne kalıyor?

Hepinize şimdiden heyecanlı etkinlikler diliyorum.

23 Eylül akşamı saat 20.00’da Elma Dergisi canlı yayınında görüşmek dileğiyle…