4.5 inç Polikarbon iPhone İddiası ve “Ucuz iPhone” Meselesi Üzerine

-

Bir süredir azalan “ucuz iPhone” iddialarına bir yenisi de Japonya’dan geldi. Macotakara sitesinin iddiasına göre Apple, 2014 yılında piyasaya sürmek üzere uygun fiyatlı bir iPhone üzerinde çalışıyor. 4.5 inç ekran boyutuna sahip olacağı düşünülen iPhone’un kasasının eski Macbook’lar (Siyah / Beyaz kasa) gibi polikarbon olacağı da iddialar arasında…

Polikarbon kasaya sahip yeni iPhone’un iPhone 5’den daha ince olacağı da söyleniyor. olası fiyatı için telaffuz edilen rakam ise 330 dolar civarında ve bu fiyat ile büyük ekranlı Android akıllı telefonlar ile rekabetin güçlendirilmesi planlanıyor.

20130228-235145.jpg

“Ucuz iPhone” ile ilgili bu kaçıncı iddia artık sayısını unuttuk ancak Apple’ın yalanlamasına rağmen dedikoduların ardı arkası kesilecek gibi durmuyor. Bu arada Apple’ın yalanlamasının sadece “ucuz iPhone” etiketine karşı geliştirilmiş bir taktik olduğu da düşünmüyor değilim. Apple’ın reddettiği bu olumsuz görünen etiketin yeni telefonlarına yapışması olabilir.Yani diyeceğim, Apple pekala bu fiyat aralığında bir iPhone için çalışıyor olabilir…

İlginç olan ise, ucuz denilen iPhone için iddia edilenlerin neredeyse iPhone 5’i gölgede bırakacak türden olması… Örneğin, büyük ekran ve incelik arayan bir kullanıcı, dedikodulardaki 300 dolar civarındaki etiketiyle gelen 4.5 inç iPhone’a mı yoksa 700 dolar civarındaki 4.0 inç iPhone 5’e mi yanaşır? “O zamana kadar iPhone 6 çıkar” demeyin onu ben de biliyorum ama gelecek nesil iPhone’un neye benzeyeceğini bilmiyorum. Demek istediğim şu ki, eğer iPhone ile “ucuz iPhone” diye tabir edilen cihaz birbirine benzemeyecekse ortalık iyice karışır.

20130228-235123.jpg

Bana kalırsa Apple bunu yapmaz, önce iPhone 6 (ya da adı her ne olacaksa) çıkar ve ekran boyutu sabitlenir. Daha sonra “ucuz iPhone” denilen cihaz, o sırada mevcut olan iPhone’un özellikleri kırpılmış ve kasası daha az maliyetli malzemeden üretilmişi olarak gelir.

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

18 YORUMLAR

 1. Benim dikkatimi materyal çekti. Polikarbon kasa.

  Apple 1990’lardan günüümze kadar çok ilginç materyaller kullanarak yeni ürünler çıkardı. Şeffaf plastik(iMac,iBook-1998-2002), polikarbon kasa, paslanmaz çelik(iPod), titanyum(PowerBook), anodize alüminyum ve camın uyumu(Mac’ler, iPhone 5).

  Günümüzdeki Apple ürünlerinde artık polikarbon kasa yok. Eğer yaparlarsa neden eskiye dönsün? Hoş ben yapacaklarına da inanmıyorum ama yapsalar bile ya günümüzdeki materyallerden kullanır ya da daha yeni bir ürün ile karşımıza çıkar.

 2. Apple’ın tek yapması gereken iPad Mini’ye telefon özelliği eklemesi. Yeni çıkacak olan note 7 inc ekran boyutuna sahip olacak haberlere göre madem ucuz iPhone konusuna yanaşmıyorsun İpad Mini’ne koy sorun çözülsün. Bangır bangır bağırılan iWatc projesinide iPad Mini ile birleştir yada süper bir bluetooth kulaklık yap boyut sorununa da çözüm bul.

  • Aynen katılıyorum ipad mini telefon özelliği ile süper ötesi olur, daha da ileri gidelim ipad’de bile olmalı artık iletişim çağındayız …

 3. Apple bundan sonra dünyayı sarsan bir ürün zor çıkartır gibi duruyor. Şimdiye kadar Tim her konuştuğunda apple hisseleri düşmüş.

 4. Yaptığım yorumu okumdan yorum yapan arkadaşlara ufak bişeyi elirtmek istedim. Bangır bangır bağırılan iWatc projesinide iPad Mini ile birleştir yada süper bir bluetooth kulaklık yap boyut sorununa da çözüm bul. Bu yorum üstte de mevcut bundan ne anlıyorsunuz siz çok merak ediyorum kulağa götürdüğün zaman gülünç duruma düşmeyesin diye bu sorunu bluetooth yada iwatch ile çöz dedim orada ama okumadan yorum yapmak daha zevkli evet katılıyorum. ;)

  • Sorun sen de değil bende. İmac de eleştriri konusun olan senin düşüncen değil insanın doyumsuzluğu aç gözlülüğü. İnsanların makul taşına bilir ve kullanıla bilir akıllı delefonun ölçüsü inçi ne kadardır.? Boyutu mu, işlevi mi? Uzun ince mi kısa kalın mı? Hangisi insanlığı tatmin eder.?

   • Amacım kesinlikle tartışmaya girmek değil fakat bende aşırı büyük telefonlara karşı çıksamda sizin veya benim ihtiyacıma göre buna gerek yoktur denilmesi yanlış. Eğer Tüketici büyük ekran istiyorsa firma bu isteğe belli bir süre dayanır fakat sonrasında boyun eğmek zorundadır. Hala da diyorum büyük ekranlı cep sorununa en iyi çözüm iPad Mini’ye telefon özelliği eklenmesidir. Esnek ekranlı bir iWatch’la veyahutta bluetooth kulaklıklada sat kapış kapış gider kendi kurallarından da ödün vermezsin.

 5. Eğer 3G modülü koyuluyorsa, GSM modülü koyulabilir teknolojinin gelişmesi yongaların küçülmesi bunları sağlayacaktır, kaldı ki bir ekosistem için zorunlu hale gelecektir en basit örnek saat projesi ve akıllı tv platformu buradaki durum boyut ve tatmin denkleminden daha öte bence …

 6. En önemli şeyi söylemeyi unuttum ayda yaklaşık 2000 dakika cep telefonu kullanan birisi olarak, bunu en fazla 5 dakikasını kulağıma dayayarak kullanmaktayım ve kulaklık takılabilen Bluetooth alıcısı kullanıyorum sağlık açısından. Alıcının Şarjı biterse telefona takıyorum, demek isteğim cihazı konuşmak için illa kulağına götürmenize gerek yok bu anlamda boyutta çok önemli değil en azından benim için ..

  • Bluetooth kulaklıkla telefon kullanmak bu kadar sağlıklı ve pratikse kullanım olarak neden yaygın değil? Yada neden ebliseme yada tarzıma uymayacak bir saati koluma takayım?

   • Haklısınız tabi ki benimsemesseniz takmak istemezsiniz; tüketiciyi satın almaya zorlama durumuna bende karşıyım, bu konuda size katılıyorum, fakat bütün teammülleri yerle bir ederek ve acımasızca dünya insanları bunu dinlemiyor Tenzen Bey, sınır koyduğunuz zaman ise dışında kalıyorsunuz, adamlar standartlarını oturtmuşlar örn; kişi oto elektrikçi birisi ona gelip iphone veya ipad’ini yada Samsung’u fark etmiyor arabasının ses sistemine bağlamasını istiyor veya bana geliyor web sitesi yaptırıyor, iphone veya ipad’in tarayıcısında verimli çalıssın diyor, proğramcılardan uygulama istiyorlar kendinizi bir talep eko sisteminin içinde buluyorsunuz yani bir yere kadar bu olayların dışında kalıyorsunuz.

    • Bazen müşteri talepleri, firmalar yaratır. Bazen de markalar kendi müşterilerini yaratır. Müşteri yaratan markalara örnek, Bmw Mercedes, Ferrari, Hilton Otelleri, Quentin Tarantino, Sarar vb. Şimdi bunları hepsi lüx markalar diyebilirsiniz. Ama aynı zamanda kalitelerinden taviz vermeyen fırmalardır. Kaliteden taviz veren firmalar batmış ve/veya batacaktır. Müşteri her zaman daha ucuzunu aynı zamanda daha kalitelisini isterler. Ucuzlukluk ve Kalite bir birnine zıt iki kutup gibidir. Bir birlerini ve ikisini bir arada tutmaya çalışan firmayı tüketir. Ucuz (kalitesiz) İphone, İphone olurmu?

 7. ıyy ,polikarbon mu ? o plastik şeyleri alacaksam giderim note 2 alırım daha iyi arkadaşlar .android her ne kadar appleden daha çok satsada inatla iphone satılmaya devam ediyor çünki kasa kaliteli ve işletim sistemi mükemmel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.