4. Nesil iPad’in Erken Gelmesinin Nedeni Surface Olabilir Mi?

Herkes tartışıyor…

Etkinlikten 2-3 gün öncesinde hakkında doğru dürüst dedikodu bile olmayan 4. nesil iPad nasıl oldu da bir anda tanıtılıverdi?

Ortaya atılan iddialar çeşitli…

Bazıları Apple’ın sık sık ürün güncellememe anlayışından koptuğunu ve bunun yanlış olduğunu dile getiriyor, bazıları ise bu durumu yeni Apple yönetimine bağlıyor ve Steve Jobs’ın böyle erken bir güncellemeye izin vermeyeceğini söylüyor.

Katıksız Apple karşıtları ise her zamanki gibi, “ne yenilik var ki, para tuzağı bu canım, yaşasın androzort!” diyorlar.

Durumdan şikayetçi olabilecek en haklı kesim ise benim gibi taze 3. nesil sahipleri… Tabii ki şaşkınlık içinde neden böyle olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Ortada, beklenen tarihten 5 ay önce gerçekleşen bir güncelleme ve 7 ay gibi kısa bir sürede “yeni” ünvanını kaybedip “eski” olan bir cihaz var.

iPhone gibi en önemli iOS cihazı için bile bir buçuk yıla yakın bir süre güncelleme yapmayan Apple, ne oldu da iPad için bu kadar hızlı bir güncelleme yaptı?

Hem de 3. nesil iPad satış rekorları kırarken ve açık ara piyasadaki en iyi tablet iken.

Bunun birkaç nedeni olduğunu düşünüyorum.

Bunlardan ilki, Apple’ın yeni Lightning bağlantısını iPad’e bir an önce eklenmek istemesi. Çünkü geçtiğimiz ay tüm iPod’lar ve iPhone 5 ligthning bağlantısı ile güncellenmişti. Satıştaki ürünler arasında eski tip bağlantılı ürün olarak iPhone 4, 4S, iPad 2 ve Yeni iPad kalmıştı.

Burada dikkat çekici nokta şu; iPad 2, iPhone 4 ve 4S zaten güncelleme alarak bir üst modelleri duyurulan ürünlerdi. Ancak Yeni iPad, kendi kategorisinin en yeni ürünüydü ama yeni Lightning bağlantısına sahip değildi.

Yani, adı “yeni” olan bir ürün, Apple’ın diğer tüm yeni ürünlerinde bulunan yeni bağlantı girişi yerine, eski bağlantı girişine sahip bulunmaktaydı.

Apple acilen bu çelişkiyi gidermek istemiş olabilir.

İkinci neden ise birkaç gün sonra Microsoft’un tableti Surface’in Windows 8 ile birlikte tanıtılacak olması… Sonuçta Microsoft’u ve Microsoft gibi büyük şirketleri küçük göremez ve yok sayamazsınız.

Tamamen ilklerden oluşan bir Microsoft etkinliğinin arifesindeyiz. Microsoft adına büyük inovasyonlar içeren bir eşiğin üzerindeyiz.

Sonuç ne olur, Windows 8 ve Surface tablet ne getirir ne götürür bunlar ileriki dönemlerde gözlemleyebileceğimiz konular. Ancak Apple, Surface ve diğer üreticilerin art arda piyasaya süreceği Windows 8 tabanlı tabletler karşısında iPad’in elini biraz daha güçlendirmek istemiş olabilir.

Bu gücü sağlamanın en iyi yolu da tabii ki daha yüksek performans sunan bir işlemciden geçiyor. Böyle bakıldığında 4. nesil iPad güncellemesinin neredeyse sadece işlemci üzerinde olması daha bir anlam kazanıyor. Zira iPad bir anda A6X’e terfi etti. Oysa beklenen öncelikle daha 1 ay önce kullanıma sokulan A6’nin iPad’e gelmesi olabilirdi.

Tüm bu yaşananlar önümüzdeki dönemde tablet pazarının daha çetin savaşlara gebe olduğunun habercisi gibi…

Tagged With: ,