4. Nesil iPad’in Erken Gelmesinin Nedeni Surface Olabilir Mi?

-

Herkes tartışıyor…

Etkinlikten 2-3 gün öncesinde hakkında doğru dürüst dedikodu bile olmayan 4. nesil iPad nasıl oldu da bir anda tanıtılıverdi?

Ortaya atılan iddialar çeşitli…

Bazıları Apple’ın sık sık ürün güncellememe anlayışından koptuğunu ve bunun yanlış olduğunu dile getiriyor, bazıları ise bu durumu yeni Apple yönetimine bağlıyor ve Steve Jobs’ın böyle erken bir güncellemeye izin vermeyeceğini söylüyor.

Katıksız Apple karşıtları ise her zamanki gibi, “ne yenilik var ki, para tuzağı bu canım, yaşasın androzort!” diyorlar.

Durumdan şikayetçi olabilecek en haklı kesim ise benim gibi taze 3. nesil sahipleri… Tabii ki şaşkınlık içinde neden böyle olduğunu anlamaya çalışıyorlar.

Ortada, beklenen tarihten 5 ay önce gerçekleşen bir güncelleme ve 7 ay gibi kısa bir sürede “yeni” ünvanını kaybedip “eski” olan bir cihaz var.

iPhone gibi en önemli iOS cihazı için bile bir buçuk yıla yakın bir süre güncelleme yapmayan Apple, ne oldu da iPad için bu kadar hızlı bir güncelleme yaptı?

Hem de 3. nesil iPad satış rekorları kırarken ve açık ara piyasadaki en iyi tablet iken.

Bunun birkaç nedeni olduğunu düşünüyorum.

Bunlardan ilki, Apple’ın yeni Lightning bağlantısını iPad’e bir an önce eklenmek istemesi. Çünkü geçtiğimiz ay tüm iPod’lar ve iPhone 5 ligthning bağlantısı ile güncellenmişti. Satıştaki ürünler arasında eski tip bağlantılı ürün olarak iPhone 4, 4S, iPad 2 ve Yeni iPad kalmıştı.

Burada dikkat çekici nokta şu; iPad 2, iPhone 4 ve 4S zaten güncelleme alarak bir üst modelleri duyurulan ürünlerdi. Ancak Yeni iPad, kendi kategorisinin en yeni ürünüydü ama yeni Lightning bağlantısına sahip değildi.

Yani, adı “yeni” olan bir ürün, Apple’ın diğer tüm yeni ürünlerinde bulunan yeni bağlantı girişi yerine, eski bağlantı girişine sahip bulunmaktaydı.

Apple acilen bu çelişkiyi gidermek istemiş olabilir.

İkinci neden ise birkaç gün sonra Microsoft’un tableti Surface’in Windows 8 ile birlikte tanıtılacak olması… Sonuçta Microsoft’u ve Microsoft gibi büyük şirketleri küçük göremez ve yok sayamazsınız.

Tamamen ilklerden oluşan bir Microsoft etkinliğinin arifesindeyiz. Microsoft adına büyük inovasyonlar içeren bir eşiğin üzerindeyiz.

Sonuç ne olur, Windows 8 ve Surface tablet ne getirir ne götürür bunlar ileriki dönemlerde gözlemleyebileceğimiz konular. Ancak Apple, Surface ve diğer üreticilerin art arda piyasaya süreceği Windows 8 tabanlı tabletler karşısında iPad’in elini biraz daha güçlendirmek istemiş olabilir.

Bu gücü sağlamanın en iyi yolu da tabii ki daha yüksek performans sunan bir işlemciden geçiyor. Böyle bakıldığında 4. nesil iPad güncellemesinin neredeyse sadece işlemci üzerinde olması daha bir anlam kazanıyor. Zira iPad bir anda A6X’e terfi etti. Oysa beklenen öncelikle daha 1 ay önce kullanıma sokulan A6’nin iPad’e gelmesi olabilirdi.

Tüm bu yaşananlar önümüzdeki dönemde tablet pazarının daha çetin savaşlara gebe olduğunun habercisi gibi…

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

1 YORUM

  1. gerçekten 3. nesil sahiplerine çok ayıp ettiler. A6 olmayıp A6X olması da şaşırtıcıydı. ben iPad 2 sahibiyim 4. nesil her zaman olduğu gibi mart ayında kasa değişikliğiyle çıksaydı almayı düşünüyodum ama artık iPadin güncellenme tarihlerinden emin değiliz. hem belki iPhone gibi 2 yılda bir tasarım değişimi bekleyerek hata ediyorumdur artık iPadler Mac gibi donanımı güncellenerek daha uzun süre bu tasarımla devam edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.