5 Maddede Macbook Pro Retina Display

1) Apple, Macbook Pro Retina Display ile beklenen büyük hamleyi yaptı ve çıtayı en yukarıya koydu.  Ürünler arası kıyaslama yapmayı sadece donanımdan ibaret sayan arkadaşlarımız bu duruma biraz içerlediler çünkü yeni Macbook Pro’nun başka cihazlala karşılaştırabilecekleri türden bir ekranı ve kasası yok.

2) Macbook Pro Retina Ekran ile tam anlamıyla “taşınabilir bir stüdyo” kullanıcıların beğenisine sunulmuş oldu. Sadece donanım gücünü kast etmiyorum. Çok çok güçlü donanımlı PC laptoplar da var ama neredeyse masaüstünden farksız,  ağır ve hantal. Ekran çözünürlükleri yetersiz olduğundan harici mönitör desteğine ihtiyaç bırakıyorlar. Macbook Pro Retina Display yüksek çözünürlü IPS ekran ile video kurgu, çizim, imaj düzenleme vb. çalışmalar için komple bir çözüm sağladı.

3) Macbook Pro Retina Display ile önümüzdeki güncellemelere dair yol haritası da ortaya çıkmış oldu. Yeni kasanın ve retina ekranın sonraki güncellemelerde 13 inç ve 15 inç ekranda standart hale geleceğini öngörebiliriz. Bu doğrudan maliyetlerin düşmesiyle ilgili bir durum. SSD ve Retina Ekran daha makul fiyatlara indiğinde, şimdi “Retina Display” ibaresiyle satılan Macbook Pro, sadece Macbook Pro olarak karşımıza çıkacak ve kesinlikle yeni kasa 13 inç ekran büyüklüğünde de görülecektir.

4) İnce kasadan dolayı ısınma ve fan sorunu konusunda benim gibi endişe edenlerin yüreğine su serpildi. Apple fan üzerine öyle çok çalışmış ki, sanki benim yazdıklarımı okumuş da bunları yapmış.  (Yeni Macbook Pro’nun Çatışma Noktası: İncelik mi Performans mı? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.) Şaka bir yana,  gerçekten ince cihazı iyi soğutabilme ve fanın sessiz çalışması konusunda iyi iş çıkarmışlar gibi duruyor.

5) Apple yeni Macbook Pro güncellemesiyle Thunderbolth, SSD, Retina Ekran ve optik diskin yer almadığı ince tasarımların standartizasyonu süreci hızlandırılmş oldu.

Tagged With: , ,