A6 işlemci ile Apple Televizyonu Geliyor(muş)

Apple TV yerine Apple Televizyonu deyimimde bir hata yok. Apple’ın televizyon işine gireceğine dair dedikodular dolaşıyor malumunuz. Aylardır dedikodular artıyor, azalmıyor. Açıkçası uzun zaman önce cevap aldığım bir mailden cesaretle yine mail ile Steve Jobs’a “Apple TV dedikodularını, 100 dolara her TV’yi  Apple TV yapabilecekken TV işine girmenin ne derece mantıklı” olduğunu sormuştum. Cevap gelmedi. Maili gönderdikten 10 gün kadar sonra da vefat haberini yayınladım bu sayfalarda…

Kaynak Smarthouse. Smarthouse, Apple’ın söylentileri artan Televizyon’unu 32 ila 55 inç aralığında üç farklı model ile satışa sunacağını ileri sürüyor. iPad 3 ile tanışacağımız Apple A6 işlemciden güç alacak olan TV, OLED teknolojili bir akıllı TV olacakmış. Dikkatimi çeken haberle ilgili neredeyse her kaynak kullanılacak olan işlemciyi “yeni işlemci” olarak anıyor. Zaten kaynak notlarında ve üreticilerden sızan raporlarda da çelişkiler var.

Şöyle ki; Apple ile alakalı neredeyse bildiğim tüm kaynaklar iPad 3’ün 2012 başında, hatta nokta atışı olmasa da oldukça yakın bir tespit ile Mart ayında tanıtılacağı konusunda hemfikir. Ben de bu görüşe katılan çoğunluğun içindeyim. (ne yani muhaliflik yapıp gerçekleri saptıracak halim yok öyle değil mi?) Ancak bu arada Apple’ın tasarlayıp üretim izni verdiği Samsung veya TSMC firmalarından gelen bilgiler A6 işlemcinin en erken Haziran 2012 gibi hazır olacağını bildiriyor. Apple’ın Televizyonu söz konusu olduğunda oldukça makul gelen bu tarih, iPad 3 için hiç de mantıklı değil. A5 işlemcinin henüz yeterince zorlanmadığını da düşünerek ve son yapılan performans testlerinde oldukça iyi puanlar almayı sürdürdüğünü (yeni çıkan tablet / akıllı telefon vs arasında yapılan testleri) göz önünde bulundurarak Apple’ın iPad 3’ü 2012 nin mart ayında A6 yerine A5 işlemci, belki ram takviyesi, yüksek çözünürlüklü ekran ve kamera ile donatıp satışına başlayacağını, bir sene geçmeden rakiplerin durumuna göre de yeni işlemcisi ile güçlendirip iPad 3S olarak birkaç yenilik ekleyip güncelleyeceğini de düşünebiliriz.

Apple Televizyonundan çok iPad 3 ile ilgili biraz uzun cümleli karışık bir yazı oldu sanırım. Sadece iki satır ile Apple’ın dedikodu seviyesindeki TV’sini anlatıp düşüncelerimi kendime saklamaktansa paylaşmanın daha doğru olduğunu düşündüm. Siz de yorumlarınız ile görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Tagged With: , , ,