Adobe’den Apple’a

yandsearchAdobe ve Apple. Ayrılmaz(!) ikili. Apple, yıllardır özellikle Macintosh platformunda Adobe için harika donanım desteği verdi. Adobe ise Mac ve OS X platformunda harikalar yaratan yazılımlar üretti. Öyle ki artık neredeyse her iyi tasarımcı, fotoğrafçı, Adobe yazılımları ile Mac kullanıyor. Aslında Adobe ile Apple iyi anlaşıyorlar diyebiliriz. Elbette Flash’ı saymazsak.

Flash, zamana ayak uyduramayıp sıklıkla sorun çıkartmaya başladığı dönemin başlarında Apple tarafından reddedildi. Çok tartışıldı. Kimisi flash olmayan bir hayata başladı, kimisi vaz geçemedi. Flash’ın sıkı savunucularından Adobe ‘de teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Kevin Lynch’e değinmek istiyorum biraz.

Dünden beri Lynch’in Adobe’den ayrılıp Apple saflarına geçeceğine dair dedikodular dolaşıp duruyordu. Bugün Apple’a geçeceği kesinleşmese de Adobe’den ayrılacağı resmen doğrulanan Kevin Lynch’i zamanında iPhone ile dalga geçen bir parodiden hatırlayanlar olabilir.

Lynch, 2005’ten beri Adobe için çalışan üst düzey yetenekli bir yönetici. Özellikle Dreamwaver, Creative Cloud gibi Adobe ürünlerinde büyük payı var. Bu yetenekli yönetici, söylentilerde gerçeklik payı varsa önümüzdeki dönemde Apple’da Bob Mansfield’ın altında bir yönetim görevi üstlenecek.

Tagged With: , , ,