Akıllı Telefon Pazarında Apple’ın Payı İlk Kez %50’nin Üzerine Çıktı

Kantar Worldpanel şirketinin son araştırmasına göre, iPhone 5’in satışa çıkmasıyla birlikte Apple’ın ABD’de akıllı telefon pazarındaki payı hızla yükseliyor.

Cuma günü yayınlanan son veriler, iPhone 5’in akılı telefon pazarında Apple’ın payını ilk kez %50’nin üzerine çıkarttığını gösteriyor. Araştırma sonuçları ABD’de son 12 haftada gerçekleşen akıllı telefon satışlarını içeriyor.

Buna göre Apple %53.3’lük pazar payıyla ilk sıraya yerleşiyor. En yakın takipçisi Android ise onlarca marka ve modele rağmen %41.9 pazar payına ulaşabiliyor. Üçüncü sırada ise günden güne eriyen RIM bulunuyor. RIM’in pazar payı ise %1.4 olarak görünüyor.

Araştırma verileri geçen yılın aynı dönemindeki sonuçlarla karşılaştırıldığında, Apple’ın pazar payında %17.5’lik bir artış görünüyor. Microsoft’un %0.6’lık minimal artışını göz önüne almazsak, diğer tüm markaların pazar paylarının azaldığını görüyoruz.

Yayınlanan bu son araştırma sonucu, “iPhone 5 satılmaz, yenilik içermiyor, Steve gitti Apple bitti” türünden iddialarda bulunanları hayal kırıklığına uğratacak sonuçlar içeriyor.

20121222-230138.jpg

Tagged With: , ,