Akıllı Telefon Pazarında Apple’ın Payı İlk Kez %50’nin Üzerine Çıktı

-

Kantar Worldpanel şirketinin son araştırmasına göre, iPhone 5’in satışa çıkmasıyla birlikte Apple’ın ABD’de akıllı telefon pazarındaki payı hızla yükseliyor.

Cuma günü yayınlanan son veriler, iPhone 5’in akılı telefon pazarında Apple’ın payını ilk kez %50’nin üzerine çıkarttığını gösteriyor. Araştırma sonuçları ABD’de son 12 haftada gerçekleşen akıllı telefon satışlarını içeriyor.

Buna göre Apple %53.3’lük pazar payıyla ilk sıraya yerleşiyor. En yakın takipçisi Android ise onlarca marka ve modele rağmen %41.9 pazar payına ulaşabiliyor. Üçüncü sırada ise günden güne eriyen RIM bulunuyor. RIM’in pazar payı ise %1.4 olarak görünüyor.

Araştırma verileri geçen yılın aynı dönemindeki sonuçlarla karşılaştırıldığında, Apple’ın pazar payında %17.5’lik bir artış görünüyor. Microsoft’un %0.6’lık minimal artışını göz önüne almazsak, diğer tüm markaların pazar paylarının azaldığını görüyoruz.

Yayınlanan bu son araştırma sonucu, “iPhone 5 satılmaz, yenilik içermiyor, Steve gitti Apple bitti” türünden iddialarda bulunanları hayal kırıklığına uğratacak sonuçlar içeriyor.

20121222-230138.jpg

Azim Hazal KÖSEhttps://twitter.com/azimkose
twitter.com/azimkose facebook.com/azimkose

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

6 YORUMLAR

 1. Telefon payı diyorsun. Tablo da mobil yazılım oranları gösteriliyor. İpadler de telefon sayılırsa evet pazar payı 100 de 50 nin üstünde.

  • Merhaba,

   Listede “iOS” ve diğer mobil işletim sistemleri yer alıyor ve karşılarındaki veriler bu işletim sistemleriyle satılan akıllı telefonların pazar payları.

   Yani düşündüğüz gibi iPad ya da diğer tabletler bu verilere dahil değil, sadece akıllı telefonları içeriyor.

   Tabletlerin dahil olmadığını Bada ve Symbian’ın listede yer almasından da anlayabilirsiniz, zira bu işletim sistemleri ile piyasaya sürülen tablet yok.

   Telefonun adı yerine mobil işletim sistemlerinin adının yazılması karışıklığı önlemek için. Satışta olan 3 ayrı iPhone modeli, yüzlerce diğer işletim sistemlerini kullanan model var. En anlaşılır olanı bu şekilde yazmak.

 2. Akıllı telefonları neden iphone yada nexsus diye isimlendirmemişler de yazılımları ile isimlendirmişler. Sizin dediğiniz gibi olsa bile yinede taraflı olan ama objektif olmayan bir haber.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.