Ana Ekrana Web Sayfası Ekleme

Bazı okuyucularımızın sıkça kullandığı, bazı okuyucuların ise henüz haberdar olmadığı özellikleri, yeni açtığımız ve zamanla genişletmeyi düşündüğümüz  “Nasıl Yapılır?” bölümü için paylaşmaya devam ediyoruz. Şimdiye kadar haberlerin yanında paylaştığımız ipuçları genellikle orta ve orta/üst kullanıcı grubuna hitap ediyordu ancak gelen maillerden yolun henüz başında, Apple, Os X veya iOS işletim sistemleri ile yeni tanışmış olan arkadaşlarımız olduğunu gördüğümüz için bunun gibi paylaşımlara da sıklıkla yer vereceğiz.

iOS cihazınızda hemen her gün kullandığınız uygulamalar ana ekranınızı dolduruyor. Muhtemelen sizler de en sık kullandığınız uygulamaları ilk ekranlara, daha seyrek kullandıklarınızı ise diğer ekranlara yerleştirerek düzenliyorsunuzdur. Peki ya bazı uygulamalardan daha fazla açtığınız Web sayfaları? Elbette sıklıkla ziyaret ettiğiniz sayfaları tarayıcınızın sık kullanılanlar menüsüne ekleyebilirsiniz. Oradan oraya birkaç dokunuş yerine tek dokunuş ile sık ziyaret ettiğiniz Web sayfalarını kolayca ana ekrana taşıyabilirsiniz.

IMG_1928

Bunun için öncelikle Safari Web tarayıcısını başlatarak Ana Ekran’a eklemek istediğiniz Web sayfasını açıyoruz.

IMG_1929

Web sayfasını açtıktan sonra sayfanın en altında bulunan menüden “Paylaş” simgesine tıklayarak paylaşım seçeneklerini açıyoruz.

IMG_1930

Paylaşma seçenekleri arasında, “Ana Ekrana Ekle” seçeneğini seçiyoruz. Bu ekranda önceden tanımlanmış ise sayfanın mobil cihazınız için ayarlanmış olan simgesini göreceksiniz. Tanımlanmamışsa Safari sizin için o sayfanın bir önizleme görüntüsünü simge olarak atayacaktır. Tek yapmanız gereken bu kadar. Seçimi yaptığınızda Web sayfası, Ana ekrandaki yerini alacaktır.

IMG_1931

Artık Web sayfasının simgesini eklendiği yerde tutabilir veya dilediğinizde üzerine basıp basılı tutup kilidi kaldırdıktan sonra dilediğiniz satır, sütun veya ekrana taşıyabilirsiniz.

 

Tagged With: , , , ,