Android için Apple Music

-

Apple, Android 4.3 ve üstü sistemler için Apple Music uygulamasını yayınladı. Google Play’den indirilebilen uygulama sayesinde Android kullanıcıları üç aylık deneme imkanı ve ardından isterlerse ücretli olarak servisi kullanabilecekler. Tabi sadece Apple Music’in faal durumda olduğu ülkelerde ki Türkiye onlardan biri değil.

Konu ile ilgisi yok ancak yeri gelmişken Apple Music’in ülkemizde halen bürokrasi ve aç gözlülüğe takıldığını söylemeden geçemeyeceğim. Dünyanın aklınıza bile gelmeyecek, St. Kitts & Nevis, Nicaragua, Guatemala, Papua New Guinea, Macau, Zimbabwe,  Ghana gibi ülkelerinde bile aktif olan servisin hala Türkiye’de başlamamasını sadece komik olarak yorumluyorum. Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm dünyanın hemen hemen aynı şartlar ile kabul ettiği ücretleri bizimkilerin neden kabul etmediğini anlayamıyoruz. ABD veya Mısır’daki sanatçılar veya müzik örgütleri Apple’ın ödemesini kabul ederken Türkiye’deki Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği veya hangi kurumsa,  “yok bize o para az, daha fazla verin” demesi sadece komik olabilir.

Konuya dönelim. Apple kullanıcılarının ücretli içeriğe bedel ödeme eğilimi, eğitimi, kültürü, düşünce yapısı, ekonomik durumu vs, Android kullanıcılarından biraz daha farklı. Hal böyle iken “müziğe, filme, uygulamaya veya oyuna neden para vereyim?” mantığı güden kişilerin çoğunlukta olduğu bir sistemde Spotify gibi ücretsiz seçeneği bulunmayan bir uygulama ne kadar başarılı olur diye düşünmeden edemiyorum.

Apple Music Elma Dergisi

Şimdi tüm Apple kullanıcılarının Android kullanıcılarından farklı olduğunu düşündüğüm gibi bir sonuç ortaya çıkmasın diye küçük bir not ekleyip yazıyı sonlandırayım. Apple kullanıcıları iPhone’dan sonra çok çeşitlilik göstermeye başladı. Bu konu oldukça derin. Bu yüzden farklı bir başlık altında yazmakta fayda var. Ancak emin olun iPhone kullanıcılarının tamamını “Apple kullanıcısı” kategorisine sokmak imkansız.

Apple Music’in faal durumda olduğu bir ülkede yaşayıp, Android sistemli cihazlarında müzik yayın servisi olarak Apple Music’i tercih edecek olan kullanıcılara hayırlı uğurlu olsun. Dağılabiliriz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.