Android için Apple Music

Apple, Android 4.3 ve üstü sistemler için Apple Music uygulamasını yayınladı. Google Play’den indirilebilen uygulama sayesinde Android kullanıcıları üç aylık deneme imkanı ve ardından isterlerse ücretli olarak servisi kullanabilecekler. Tabi sadece Apple Music’in faal durumda olduğu ülkelerde ki Türkiye onlardan biri değil.

Konu ile ilgisi yok ancak yeri gelmişken Apple Music’in ülkemizde halen bürokrasi ve aç gözlülüğe takıldığını söylemeden geçemeyeceğim. Dünyanın aklınıza bile gelmeyecek, St. Kitts & Nevis, Nicaragua, Guatemala, Papua New Guinea, Macau, Zimbabwe,  Ghana gibi ülkelerinde bile aktif olan servisin hala Türkiye’de başlamamasını sadece komik olarak yorumluyorum. Tam listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm dünyanın hemen hemen aynı şartlar ile kabul ettiği ücretleri bizimkilerin neden kabul etmediğini anlayamıyoruz. ABD veya Mısır’daki sanatçılar veya müzik örgütleri Apple’ın ödemesini kabul ederken Türkiye’deki Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği veya hangi kurumsa,  “yok bize o para az, daha fazla verin” demesi sadece komik olabilir.

Konuya dönelim. Apple kullanıcılarının ücretli içeriğe bedel ödeme eğilimi, eğitimi, kültürü, düşünce yapısı, ekonomik durumu vs, Android kullanıcılarından biraz daha farklı. Hal böyle iken “müziğe, filme, uygulamaya veya oyuna neden para vereyim?” mantığı güden kişilerin çoğunlukta olduğu bir sistemde Spotify gibi ücretsiz seçeneği bulunmayan bir uygulama ne kadar başarılı olur diye düşünmeden edemiyorum.

Apple Music Elma Dergisi

Şimdi tüm Apple kullanıcılarının Android kullanıcılarından farklı olduğunu düşündüğüm gibi bir sonuç ortaya çıkmasın diye küçük bir not ekleyip yazıyı sonlandırayım. Apple kullanıcıları iPhone’dan sonra çok çeşitlilik göstermeye başladı. Bu konu oldukça derin. Bu yüzden farklı bir başlık altında yazmakta fayda var. Ancak emin olun iPhone kullanıcılarının tamamını “Apple kullanıcısı” kategorisine sokmak imkansız.

Apple Music’in faal durumda olduğu bir ülkede yaşayıp, Android sistemli cihazlarında müzik yayın servisi olarak Apple Music’i tercih edecek olan kullanıcılara hayırlı uğurlu olsun. Dağılabiliriz.

Tagged With: ,