Android tablet almak için 4 neden!

Günlerdir iş yoğunluğundan fırsat bulup önemli haberler haricinde keyifli makalelere fırsat bulamadığımı farketmişsinizdir. Gün içinde Apple ile ilgili yerel kaynaklarda neler olup bittiğini de takip edebilmek için arada sırada küçük araştırmalar yapıyorum. Bugün öğlen saatlerinde veteknoloji .com adlı bir internet sitesinde rastladığım iPad yerine Android tablet almaya neden olabilecek dört sebebi sıralayan bu yazıya denk geldiğimde gülmeden edemedim. Bu yazıda, o sebeplere biraz değinmek istiyorum. Arzu eden yazıyı okumaya başlamadan önce bu bağlantıdan makalenin orjinal haline erişebilir.

iPad dururken neden bir Android tablet satın alayım mı diyorsunuz? İşte 4 büyük neden…

… diye başlıyor yazı. Açıkçası önce merak ettim. 4 neden var neticede, hem de büyük…

Apple’ın tableti iPad’in piyasada neden büyük bir üstünlüğe sahip olduğu açık: iPad oldukça şık görünüyor ve onun için çok sayıda uygulama var. Yeni iPad ise Retina ekranıyla çok yüksek bir görüntükalitesi sunuyor. Ancak piyasada iPad’e alternatif tabletler bulmanız da mümkün ve bu tabletlerin hepsi, sandığınız kadar “uyduruk” değiller. 

Uyduruk değiller mi? Neden yapılan araştırmalarda %90 dan fazla kullanıcı iPad haricindeki tabletleri “dandik plastik parçaları” olarak görüyor acaba?

Neyse, biz şu dört “BÜYÜK” nedene bakalım

Varan 1

iOS yerine Android

Android 4.0 (ICS), hem ceplerde hem de tabletlerde oldukça iyi. Stok ICS, artık eskisinden daha yetenekli ve size akıcı bir deneyim yaşatabiliyor. Hemen hemen tüm tabletleri root’layarak Android’in son sürümüne yükseltebilir ve işletim sisteminizi güçlü bir hale getirebilirsiniz. Açık kaynak kodlu Android’in önemli bir yönü olan “özgürlük” de dikkate almanız gereken faktörlerden.

Bu paragrafa pek yorum yapmak istemiyorum aslında. Neticede pazarın yarısı Android, yarısı iOS. Ben her zaman rekabetin daha iyi sonuçlar, daha kaliteli ürünler getirdiğine inanan bir kullanıcı olarak çok daha fazla alternatifin olmasını isterdim ama şu an karşımda sadece Android var. Sürekli abuk subuk hatalar yüzünden çöken veya güvenlik konusundaki zayıflığı ile Mobil işletim sistemlerinin Windows’u olarak gördüğüm bu sistemi tercih edenlere de saygı duyuyorum. Ancak bir sistemin güncellenebiliyor olması nasıl bir tercih sebebi olabilir ki? Hayır rakip olarak gösterilen sistem güncellenmiyor olsa anlayacağım ama bu ne perhiz bu ne lahana turşusudur? Paragrafa eklenebilecek başka bir şey kalmamış olsa gerek ki sonuna “özgürlük” de eklenmiş.

Varan 2

Özgürlük

Özgürlük, Apple ve ürünleriyle pek bağdaştırmayacağınız bir şey. Şirket, özellikle Steve Jobs’un etkisiyle birçok konuyu sizden daha iyi bildiğini düşünüyor.

Android, özelleştirme ve çoklu görev bakımından iPad’den daha avantajlı bulanıyor. Android’de seçimleri sizin yapmanız daha kolay, iOS’da ise bazı katı kurallar içinde hareket etmeniz gerekiyor.

Bir Android tablet satın alarak tabletinizi istediğiniz gibi yönetebilir, Apple’ın katı kurallı uygulama mağazası yerine Goolge Play’den dilediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

Paragrafı okuyunca Mel Gibson’un FREEDOOOOM! diye bağırması ve “Özgür Kız” geldi aklıma. Google’ın her geçen gün sistemi biraz daha kapalı hale getirmek zorunda kaldığını CEO’su açıkladı. Açık sistem, daha fazla sorun demek. Android’in iOS ile kıyaslandığı hemen her yazıda özgürlüğe değinilir. Kullanıcı ne yapmak ister de iOS’ta yapamaz? Bilinen ve öne sürülen hemen her ‘kısıtlama’ nın iOS’ta farklı bir yolu var oysa. Neticede bunlar iki farklı işletim sistemi. Apple’ın Android’den daha serbest olduğunu idda etmiyorum fakat güvenlik söz konusu olduğunda işler tamamen değişiyor. Apple sistemini kapalı tutup kullanıcının günlük ihtiyaçlarını en kolay ve en hızlı şekilde karşılaması için tasarlanmış bir işletim sistemini tercih ediyor. Tablet bilgisayarınız veya cep telefonunuz ile aya roket göndermeyi planlıyorsanız durum başka tabi… Asıl amaç şu; her cihaz kendi işini yapsın. Apple’ın dosya yöneticisi Androidden çok farklı. Zilyon tane dosya arasında gezinmek yerine Apple bunları belirli yerlerde tutmayı seçiyor. Bu tercih sebebini anlatmaya kalkarsam diğer BÜYÜK sebeplere zaman kalmayacak. Sadece şunu bilmenizi istiyorum, ihtiyaçlar için  Apple’ın mutlaka bir çözümü var. Sadece atıp tutmaya başlamadan önce biraz araştırmak yeterli.

Çoklu görev yönetiminin Apple’da katı kurallar içinde olduğu yazılmış. Amaç bir uygulamadan diğerine olabildiğince hızlı bir şekilde geçmek, aynı anda her iki uygulamadan da faydalanabilmek ve bu esnada ekranda görüşü, kontrolü olabildiğince kolay kılmak ise Apple’ın çoklu görev yönetiminden daha iyi ne olabilir ki? Elinizdeki cihazın ekran boyutu belli. Aynı anda iki pencerenin açık olduğunu filan düşünsenize. Kontrol ve kullanım ne denli zorlaşır… Yorum yapamayacağım artık…

Bu geçiş sebebinin bir diğer konusu ise App Store. Zilyon tane uygulamanın bulunduğunu unutmuşlar ama katı kurallı olduğunu unutmamışlar. Evet App Store’un kuralları katıdır. Hem de beton gibi. Tıpkı güvenliği gibi. Apple izin versin de ipini kopartan istediği şeyi koysun, sonra da Google Play’deki gibi zaten üçbeş tane olan uygulamanın tümü bir halta yaramasın. Yahu madem bir seçenek yazmayı düşünüyorsunuz, Apple’ın en güçlü olduğu konu olan App Store’u seçmek hangi mantıkla açıklanabilir? Eğri oturup doğru konuşalım. Bunu test etmek çok kolay. Herhangi bir şeyi yapmak için bir uygulama düşünün ve bunu her iki mağazada da aratın bakalım. Objektif olun. Fazla bir şey konuşmaya gerek olduğunu sanmıyorum.

Varan 3

Apple ekosistemi

Bir iPad almak, Apple’ın ekosistemi içerisine girerek orada hapsolmak anlamına geliyor. Apple ürünlerini kullanabilmek için çoğunlukla iTunes ve App Store’u kullanmanız gerekecek. Bunun yanında bir Apple iPad aldığınızda, diğer pahalı Apple ürünlerine olan ilginiz de artacak.

iPad almak ekosistemde hapsolmak demekmiş. Sakın iPad filan almayın, başınıza iş gelir. Nedir bu? Durun daha bitmedi. Asıl bomba bundan sonra. Apple ürünlerini kullanabilmek için iTunes ve App Store kullanacakmışız ve kazayla iPad alırsak diğer pahalı Apple ürünlerine olan ilgimiz artacakmış. Arkadaşlar birisi çıkıp lütfen bana bu aslında bir şaka filan desin. Eğer Androidden daha kötüyse niye ilgimiz artsın yahu? Kötü ya bu, unuttunuz mu? Türkçe mealini ben açıklayayım. Yazar diyor ki;  Aslında Apple ürünleri öylesine muhteşem ki, kazayla birini alırsanız uyanırsınız, gözünüz açılır, “şimdiye kadar hamallık yapmışız, bunca zaman o çöplerle uğraşmışız, iyi ki Apple ürünü almışız” der, “eh madem bu ürünün kalitesi bu kadar yüksek, diğerleri de böyle kalitelidir” diye düşünmeye başlayıp başka bir Apple ürünü daha alırsınız demeye çalışıyor.  Sonuna kadar katılıyorum. Zaten olan da bu. Bir Apple ürünü alan kullanıcı bir süre sonra farkı görüp ihtiyacı doğrultusunda seçimini Apple ürünlerinden yana kullanmaya başlar. Daha iyi olduğunu görüp, iyisi varken kötüsünü almak mantıklı mı? 2006 yılından beri kahrımı çeken bir MacBook’um var. Yıllarca en zorlu işlerin üstesinden geldi, artık eşim kullanıyor. Hala beton gibi! Eşim de benim gibi kullanır bilgisayarını. Cep telefonu gibi, hiç kapanmaz. Bir yere taşıyacaksa kapatır ekranı gider. Yıllardır ne tökezledi ne de yarı yolda bıraktı. Pili bile hala ilk günkü gibi olmasa bile çoğu 2012 model dizüstü bilgisayardan uzun dayanıyor.

Tabi ki Google’ın da kendine ait bir ekosistemi var. Ancak Google Play, bir Android tablet satın aldığınızda, iPad-iTunes ikilisine göre çok daha az önemli bir faktör.

Bu paragrafta tam olarak ne anlatılmak istendiğini ben anlayamadım. Anlayan bir arkadaş varsa bir zahmet…

Varan 4

Fiyat

Ekonomik yönden oldukça rahat olmanız dışında, iPad’in oldukça pahalı bir cihaz olduğunu biliyoruz. Temel özelliklere sahip bir Android tablet, iPad’in fiyatının çok küçük bir bölümüyle ihtiyacınızı karşılayabilir. Uç nokta Android’li tabletler de genellikle iPad’den uygun fiyatlara sahipler.

Paragrafı okudunuz değil mi? Bir daha okuyun. Sıkılana kadar okuyun. Şimdi şuna bir bakalım. Kaç para şu iPad? ABD’de 499$ dan başlıyor diye size katakulli yapacak değilim. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Bugün dünyanın en gelişmiş tablet bilgisayarı olan üçüncü nesil iPad’e resmi distirbutörünün belirlediği 1221 TL’den, hala pazardaki tüm Android sistemli tabletlerden daha iyi olduğuna inandığım iPad 2 ye ise 908 TL den sahip olunabileceğini store.bilkom.com.tr adresinden bakabilirsiniz. Dandini plastik bile olsa iPad e gösterilen en büyük rakip Samsung’un 10.1 ekranlı galaxy tableti. Hepsiburada internet sitesinde fiyatı yazıyor. 3G + Wifi 16 GB iPad 1306 TL, Samsung ise 1339 TL. Mutlaka başka yerlerde daha ucuza vardır. Konu bu değil. Hani iPad oldukça pahalı ya, hani iPad’in fiyatının çok küçük bir bölümüyle ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuzya… Hatta uç nokta Androidli tabletler, (pazarda samsungdan başka bir şeyler de vardır mutlaka tabi ama) iPad’den uygun ya…

Yahu arkadaşlar silkelenip kendinize gelin. Amacım kavga etmek ya da ortalığı karıştırmak değil. Doğru düzgün bilgi verin. iPad yerine Android tablet almak için bula bula bunları mı buldunuz? Yok mu başka bir şey? Android’in de güzel yanları vardır mutlaka, çıkartın o silahları çatır çatır yazın. Yok mu gerçekten?

Evet ben bir Apple kullanıcısıyım ancak yıllardır teknolojiyi hayatımın her alanında yaşıyorum. Merak etmeyin, yeni bir cihaz çıktığı zaman (üzerinde elma olmayan) ilk ben bakıyorum. Nedir ne değildir, yenir mi içilir mi?

Anketleri okuyun, biraz araştırın, müşteri memnuniyetine bakın. Biraz tutarlı olun lütfen. Zaten yeterince uzadığı için daha fazla üzerine gitmeyeceğim. Amacım gerçekten kimseyi kırmak değil. Kırdıysam da affola. Ucuz diye idare etme dönemi bitti. Artık Apple ürünleri diğerleri ile neredeyse aynı fiyatlarda satılıyor. Daha da uygun hale gelecek. Apple ürünlerinin tek farkı kullanıcısını memnun etmesi ve yıllarca sorun çıkartmadan hizmet edebilmesi. Son sözüm şudur; iPad varken iPad alınır. (Nokta :) )

Tagged With: , , , ,