Android tablet almak için 4 neden!

-

Günlerdir iş yoğunluğundan fırsat bulup önemli haberler haricinde keyifli makalelere fırsat bulamadığımı farketmişsinizdir. Gün içinde Apple ile ilgili yerel kaynaklarda neler olup bittiğini de takip edebilmek için arada sırada küçük araştırmalar yapıyorum. Bugün öğlen saatlerinde veteknoloji .com adlı bir internet sitesinde rastladığım iPad yerine Android tablet almaya neden olabilecek dört sebebi sıralayan bu yazıya denk geldiğimde gülmeden edemedim. Bu yazıda, o sebeplere biraz değinmek istiyorum. Arzu eden yazıyı okumaya başlamadan önce bu bağlantıdan makalenin orjinal haline erişebilir.

iPad dururken neden bir Android tablet satın alayım mı diyorsunuz? İşte 4 büyük neden…

… diye başlıyor yazı. Açıkçası önce merak ettim. 4 neden var neticede, hem de büyük…

Apple’ın tableti iPad’in piyasada neden büyük bir üstünlüğe sahip olduğu açık: iPad oldukça şık görünüyor ve onun için çok sayıda uygulama var. Yeni iPad ise Retina ekranıyla çok yüksek bir görüntükalitesi sunuyor. Ancak piyasada iPad’e alternatif tabletler bulmanız da mümkün ve bu tabletlerin hepsi, sandığınız kadar “uyduruk” değiller. 

Uyduruk değiller mi? Neden yapılan araştırmalarda %90 dan fazla kullanıcı iPad haricindeki tabletleri “dandik plastik parçaları” olarak görüyor acaba?

Neyse, biz şu dört “BÜYÜK” nedene bakalım

Varan 1

iOS yerine Android

Android 4.0 (ICS), hem ceplerde hem de tabletlerde oldukça iyi. Stok ICS, artık eskisinden daha yetenekli ve size akıcı bir deneyim yaşatabiliyor. Hemen hemen tüm tabletleri root’layarak Android’in son sürümüne yükseltebilir ve işletim sisteminizi güçlü bir hale getirebilirsiniz. Açık kaynak kodlu Android’in önemli bir yönü olan “özgürlük” de dikkate almanız gereken faktörlerden.

Bu paragrafa pek yorum yapmak istemiyorum aslında. Neticede pazarın yarısı Android, yarısı iOS. Ben her zaman rekabetin daha iyi sonuçlar, daha kaliteli ürünler getirdiğine inanan bir kullanıcı olarak çok daha fazla alternatifin olmasını isterdim ama şu an karşımda sadece Android var. Sürekli abuk subuk hatalar yüzünden çöken veya güvenlik konusundaki zayıflığı ile Mobil işletim sistemlerinin Windows’u olarak gördüğüm bu sistemi tercih edenlere de saygı duyuyorum. Ancak bir sistemin güncellenebiliyor olması nasıl bir tercih sebebi olabilir ki? Hayır rakip olarak gösterilen sistem güncellenmiyor olsa anlayacağım ama bu ne perhiz bu ne lahana turşusudur? Paragrafa eklenebilecek başka bir şey kalmamış olsa gerek ki sonuna “özgürlük” de eklenmiş.

Varan 2

Özgürlük

Özgürlük, Apple ve ürünleriyle pek bağdaştırmayacağınız bir şey. Şirket, özellikle Steve Jobs’un etkisiyle birçok konuyu sizden daha iyi bildiğini düşünüyor.

Android, özelleştirme ve çoklu görev bakımından iPad’den daha avantajlı bulanıyor. Android’de seçimleri sizin yapmanız daha kolay, iOS’da ise bazı katı kurallar içinde hareket etmeniz gerekiyor.

Bir Android tablet satın alarak tabletinizi istediğiniz gibi yönetebilir, Apple’ın katı kurallı uygulama mağazası yerine Goolge Play’den dilediğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

Paragrafı okuyunca Mel Gibson’un FREEDOOOOM! diye bağırması ve “Özgür Kız” geldi aklıma. Google’ın her geçen gün sistemi biraz daha kapalı hale getirmek zorunda kaldığını CEO’su açıkladı. Açık sistem, daha fazla sorun demek. Android’in iOS ile kıyaslandığı hemen her yazıda özgürlüğe değinilir. Kullanıcı ne yapmak ister de iOS’ta yapamaz? Bilinen ve öne sürülen hemen her ‘kısıtlama’ nın iOS’ta farklı bir yolu var oysa. Neticede bunlar iki farklı işletim sistemi. Apple’ın Android’den daha serbest olduğunu idda etmiyorum fakat güvenlik söz konusu olduğunda işler tamamen değişiyor. Apple sistemini kapalı tutup kullanıcının günlük ihtiyaçlarını en kolay ve en hızlı şekilde karşılaması için tasarlanmış bir işletim sistemini tercih ediyor. Tablet bilgisayarınız veya cep telefonunuz ile aya roket göndermeyi planlıyorsanız durum başka tabi… Asıl amaç şu; her cihaz kendi işini yapsın. Apple’ın dosya yöneticisi Androidden çok farklı. Zilyon tane dosya arasında gezinmek yerine Apple bunları belirli yerlerde tutmayı seçiyor. Bu tercih sebebini anlatmaya kalkarsam diğer BÜYÜK sebeplere zaman kalmayacak. Sadece şunu bilmenizi istiyorum, ihtiyaçlar için  Apple’ın mutlaka bir çözümü var. Sadece atıp tutmaya başlamadan önce biraz araştırmak yeterli.

Çoklu görev yönetiminin Apple’da katı kurallar içinde olduğu yazılmış. Amaç bir uygulamadan diğerine olabildiğince hızlı bir şekilde geçmek, aynı anda her iki uygulamadan da faydalanabilmek ve bu esnada ekranda görüşü, kontrolü olabildiğince kolay kılmak ise Apple’ın çoklu görev yönetiminden daha iyi ne olabilir ki? Elinizdeki cihazın ekran boyutu belli. Aynı anda iki pencerenin açık olduğunu filan düşünsenize. Kontrol ve kullanım ne denli zorlaşır… Yorum yapamayacağım artık…

Bu geçiş sebebinin bir diğer konusu ise App Store. Zilyon tane uygulamanın bulunduğunu unutmuşlar ama katı kurallı olduğunu unutmamışlar. Evet App Store’un kuralları katıdır. Hem de beton gibi. Tıpkı güvenliği gibi. Apple izin versin de ipini kopartan istediği şeyi koysun, sonra da Google Play’deki gibi zaten üçbeş tane olan uygulamanın tümü bir halta yaramasın. Yahu madem bir seçenek yazmayı düşünüyorsunuz, Apple’ın en güçlü olduğu konu olan App Store’u seçmek hangi mantıkla açıklanabilir? Eğri oturup doğru konuşalım. Bunu test etmek çok kolay. Herhangi bir şeyi yapmak için bir uygulama düşünün ve bunu her iki mağazada da aratın bakalım. Objektif olun. Fazla bir şey konuşmaya gerek olduğunu sanmıyorum.

Varan 3

Apple ekosistemi

Bir iPad almak, Apple’ın ekosistemi içerisine girerek orada hapsolmak anlamına geliyor. Apple ürünlerini kullanabilmek için çoğunlukla iTunes ve App Store’u kullanmanız gerekecek. Bunun yanında bir Apple iPad aldığınızda, diğer pahalı Apple ürünlerine olan ilginiz de artacak.

iPad almak ekosistemde hapsolmak demekmiş. Sakın iPad filan almayın, başınıza iş gelir. Nedir bu? Durun daha bitmedi. Asıl bomba bundan sonra. Apple ürünlerini kullanabilmek için iTunes ve App Store kullanacakmışız ve kazayla iPad alırsak diğer pahalı Apple ürünlerine olan ilgimiz artacakmış. Arkadaşlar birisi çıkıp lütfen bana bu aslında bir şaka filan desin. Eğer Androidden daha kötüyse niye ilgimiz artsın yahu? Kötü ya bu, unuttunuz mu? Türkçe mealini ben açıklayayım. Yazar diyor ki;  Aslında Apple ürünleri öylesine muhteşem ki, kazayla birini alırsanız uyanırsınız, gözünüz açılır, “şimdiye kadar hamallık yapmışız, bunca zaman o çöplerle uğraşmışız, iyi ki Apple ürünü almışız” der, “eh madem bu ürünün kalitesi bu kadar yüksek, diğerleri de böyle kalitelidir” diye düşünmeye başlayıp başka bir Apple ürünü daha alırsınız demeye çalışıyor.  Sonuna kadar katılıyorum. Zaten olan da bu. Bir Apple ürünü alan kullanıcı bir süre sonra farkı görüp ihtiyacı doğrultusunda seçimini Apple ürünlerinden yana kullanmaya başlar. Daha iyi olduğunu görüp, iyisi varken kötüsünü almak mantıklı mı? 2006 yılından beri kahrımı çeken bir MacBook’um var. Yıllarca en zorlu işlerin üstesinden geldi, artık eşim kullanıyor. Hala beton gibi! Eşim de benim gibi kullanır bilgisayarını. Cep telefonu gibi, hiç kapanmaz. Bir yere taşıyacaksa kapatır ekranı gider. Yıllardır ne tökezledi ne de yarı yolda bıraktı. Pili bile hala ilk günkü gibi olmasa bile çoğu 2012 model dizüstü bilgisayardan uzun dayanıyor.

Tabi ki Google’ın da kendine ait bir ekosistemi var. Ancak Google Play, bir Android tablet satın aldığınızda, iPad-iTunes ikilisine göre çok daha az önemli bir faktör.

Bu paragrafta tam olarak ne anlatılmak istendiğini ben anlayamadım. Anlayan bir arkadaş varsa bir zahmet…

Varan 4

Fiyat

Ekonomik yönden oldukça rahat olmanız dışında, iPad’in oldukça pahalı bir cihaz olduğunu biliyoruz. Temel özelliklere sahip bir Android tablet, iPad’in fiyatının çok küçük bir bölümüyle ihtiyacınızı karşılayabilir. Uç nokta Android’li tabletler de genellikle iPad’den uygun fiyatlara sahipler.

Paragrafı okudunuz değil mi? Bir daha okuyun. Sıkılana kadar okuyun. Şimdi şuna bir bakalım. Kaç para şu iPad? ABD’de 499$ dan başlıyor diye size katakulli yapacak değilim. Ben Türkiye’de yaşıyorum. Bugün dünyanın en gelişmiş tablet bilgisayarı olan üçüncü nesil iPad’e resmi distirbutörünün belirlediği 1221 TL’den, hala pazardaki tüm Android sistemli tabletlerden daha iyi olduğuna inandığım iPad 2 ye ise 908 TL den sahip olunabileceğini store.bilkom.com.tr adresinden bakabilirsiniz. Dandini plastik bile olsa iPad e gösterilen en büyük rakip Samsung’un 10.1 ekranlı galaxy tableti. Hepsiburada internet sitesinde fiyatı yazıyor. 3G + Wifi 16 GB iPad 1306 TL, Samsung ise 1339 TL. Mutlaka başka yerlerde daha ucuza vardır. Konu bu değil. Hani iPad oldukça pahalı ya, hani iPad’in fiyatının çok küçük bir bölümüyle ihtiyacınızı karşılayabiliyorsunuzya… Hatta uç nokta Androidli tabletler, (pazarda samsungdan başka bir şeyler de vardır mutlaka tabi ama) iPad’den uygun ya…

Yahu arkadaşlar silkelenip kendinize gelin. Amacım kavga etmek ya da ortalığı karıştırmak değil. Doğru düzgün bilgi verin. iPad yerine Android tablet almak için bula bula bunları mı buldunuz? Yok mu başka bir şey? Android’in de güzel yanları vardır mutlaka, çıkartın o silahları çatır çatır yazın. Yok mu gerçekten?

Evet ben bir Apple kullanıcısıyım ancak yıllardır teknolojiyi hayatımın her alanında yaşıyorum. Merak etmeyin, yeni bir cihaz çıktığı zaman (üzerinde elma olmayan) ilk ben bakıyorum. Nedir ne değildir, yenir mi içilir mi?

Anketleri okuyun, biraz araştırın, müşteri memnuniyetine bakın. Biraz tutarlı olun lütfen. Zaten yeterince uzadığı için daha fazla üzerine gitmeyeceğim. Amacım gerçekten kimseyi kırmak değil. Kırdıysam da affola. Ucuz diye idare etme dönemi bitti. Artık Apple ürünleri diğerleri ile neredeyse aynı fiyatlarda satılıyor. Daha da uygun hale gelecek. Apple ürünlerinin tek farkı kullanıcısını memnun etmesi ve yıllarca sorun çıkartmadan hizmet edebilmesi. Son sözüm şudur; iPad varken iPad alınır. (Nokta :) )

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

11 YORUMLAR

 1. Sabah okudugumda ben de sok oldum yazim hatalari olsun konunun icerigi olsun turkiye nin en buyuk teknoloji sitelerinden biri oldugunu iddia edenlere yakismadi bu ve diger pek cok yazi ama duyduguma gore bunun nedeni apple in test icin onlara cihaz gondermeyi kabul etmemesi ama diger sitelere gonderiyor olmasi ne kadar dogru bilemem ama artik emin oldum diyebilirim

 2. iPod Touch sahibiyim ve yakın zamanda yeni iPad almayı düşünüyorum. Android’i ise arkadaşlarımın telefonlarında ve youtube videolarında görme fırsatım oldu.

  Her ne kadar bu kelimeyi sevmesem de bu yazı -yer yer- ‘fanboy’ yazısı olmuş. Söylediklerinizin çoğu doğru şeyler, eleştirdiğiniz haber hakkında konuşmaya bile gerek yok. Ancak şu anda size direkt örnekler sunamamakla birlikte, bir süredir Apple’a toz kondurmuyorsunuz gibi geliyor. ‘Apple her zaman en iyisini yapar’ önermesi sitenizin gizli sloganı gibi. Böyle bir şey olmadığını Apple kullananlar zaten biliyorlar. Bilmeyen insanlar ise yanlış yönderliriliyorlar. Her ne kadar burası bir Apple blogu olsa da, yazdığınız her cümlenin bazıları için satın alma kararı olduğunu unutmayınız.

 3. Ben en fazla 3. Nene bayıldım. Gercekten adamlar dogruyu yazmışlar. Evet bir kez Apple a ellerinizde artık diğer bilgisayarlar sizi tatmin etmez oluyor. Ben ilk olarak MacBook ümü aldığımda “bu bilgisayar ise bundan öncekiler neydi, bundan öncekiler bilgisayardiysa bu ne? ” duygusunu yasamıştım. Ve o zamandan beri başka bir teknolojik ürün alamıyorum. Çünkü verdigim paranin bosa gittiğini düşünüyorum.
  Ben teknoloji ile birebir uğrasan bir kisi olmadığım halde sadece günlük islerim için amatörce bilgisayar kullanan birisi olmama rağmen eğer bir cihaz beni bu kadar etkileye biliyorsa bunun sebebini sadece bu cihazda değil birazda diğerlerinde aramamız lazım. İnsanları bunca sene kacak ve korsan programı rahatça temin edebilirsiniz diyerek piyasayı ellerine geçirdiler sonrada daha kötü seyleri digerini alırsanız yalnız kalırsınız diyerekten halkı kaldırarak sattılar. Şimdide o paraya çok daha iyisini alırsınız diyerekten yine insanları Apple dan uzak tutmaya çalışıyorlar. Ama birde sunu düşünmek lazım.teknoloji her gecen gün değişmekle ve her gecen gun eski cihazları yetersiz kılmaktadır. Bu yüzden aldığınız bir PC iki yıl sonra çıkan yeni yazılımlar için yetersiz kalırken siz yeni bilgisayar arayışına girmekte iken Apple bundan 5-6yil önce sattığı bilgisayarına yeni çıkan yazılımı yüklediğinizde hiç te kasmadan çalışmakta ve böylelikle siz bir bilgisayarı optimum kullanım olarak daha uzun süre kullanabilmektesiniz. Maliyet hesabında bunuda dikkate alırsanız o zaman diğer PC ler daha pahalıya geliyor.
  Fanboy luk konusuna gelince aklıma hep Temelin meşhur fıkrası geliyor. Bu zamana kadar digerleri bizi bilgisayarım diye aldatinca bu ayıp olmuyorda biz şimdi Fanboy luk yapınca mı ayıp oluyor?

 4. 16 senedir Bilgisayar 6 senedir de Akilli telefon kullanicisiyim. Yurtdisinda yasadigim icin cok daha makul fiyatlara salak yerine konulma sansina sahibim. 3 sene önce samsung omniadan iphone a, windowslu masaüstü bilgisayarim ve laptopumdan da Macbook Pro ya gectim. Yemin ettim evime daha baska ürün sokmam. Yillarca yasadigimi bir ben bilirim birde duman cikan banka hesabim… Param varsa Apple alirim yoksa tas devrinde takilirim. 1800 € ya topladigim kasayi 2 senedir hic calistirmadim bile. Kagit üzerinde cok daha iyi donanima sahip cihazlarin sirf isletim sisteminden ne kadar paspal kaldigini anladim. Kullanim kolayligi nedir onu anladim. Dizayn , malzeme kalitesi nedir onu anladim. ( Asiri kullanimdan silikon baglantilari eriyen Omniadan sonra)
  Birde su var Apple in gercekten müsterisi hic yokmus , bizim gibi milyonlarca insan müsteri degil elma tutkunu… Simdi sonuc olarak sunu söyleyebilirim ; kimin ne yaptigi yada ne aldigi beni baglamaz… Ben kendimi kurtarmisim bu yeter :)))

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.