Android Tabletler

-

iPad üzerinde Elma DergisiiPad’ler pazara muhteşem bir giriş yaptı. Şu an insanların elinde 3 milyondan çok, yaklaşık 4 milyon adet iPad kullanımda. Üstelik rakibi de yok. Google Android’in yapması gereken, ince, geniş ekranlı, kablosuz internet özelliği bulunan tabletler üretmek ve bunları 400 dolar civarında bir fiyata satmak. O zaman iPad ile başabaş mücadele etme şansı olur.

Yarı tablet, yarı telefon olarak Dell ürünü Streak ise bunların ikisi de olamıyor. Birazcık araştırmayla, Android tabletlerin hepsinin aynı derecede hayal kırıcı olduğu gözlenebilir.

Peki Streak’in nesi kötü? Nesi iyi ki? 5 inç ekranı Spritn’in Evo’sundan veya Verizon’un Droid X telefonlarından çok da büyük sayılmaz. Ki bu telefonlar daha ucuz ve en son Android firmware’i 2.2’yi kullanırken, Streak halen daha 1.6’yı kullanıyor. Dell bu yıl güncelleme yapacağını da duyurdu.

Yeni firmware yazılımının bir çok artısının yanında en büyüğü, hızı. Önceki versiyonlardan çok daha hızlı. Kimse yeni işletim sistemi varken önceki senenin daha yavaş olan işletim sistemi yüklü bir aleti almak istemez. Dell.com’a ürün ile ilgili yorumlarını gönderen kullanıcılar da yavaşlıktan ve pil ömründen şikayetçi.

Daha da kötüsü, sıradan bir telefon gibi pazarlanan Streak, AT&T telekom ile ortak satılıyor. AT&T ile anlaşmalarını yenileyenler Apple-sever iPhone sahipleriydi. Ancak onların da bu anlaşmalardan memnun olduğu söylenemez. Seçim çok basit: ya önden 300 dolar ödeyip üstelik 2 yıllık 3G abonesi alacaksınız, ya da aleti 550 dolara alarak başka bir şirkete geçeceksiniz.

7 inç ekran sahibi Augen GenTouch 800MHz işlemciye, 256MB belleğe sahip, fiyatı 150 dolar. Aynı ekran büyüklüğüne sahip Archos 7’nin işlemcisi 600MHz iken fiyatı 200 dolar.

Şimdiye kadar üretilmiş en etkileyici Android tablet ise Notion Ink. firmasının ürünü Adam. Diğerlerinden daha büyük, hatta ekranı iPad’in ekranından azacık geniş bile. Kalınlıkları hemen hemen aynı. Wi-Fi ve 3G’ye sahip. iPad’in aksine, SD kart yuvası, HDMI ve USB girişleri de mevcut. Döner başlıklı kamerası da cabası.

Problem şu ki bu alet sadece prototip olarak kaldı. Şirket yetkilileri ancak önümüzdeki sene seri üretim yapabileceklerini söylüyor, fiyatının ise 500 doların altında kalacağına söz veriyorlar.

Bir diğer deyişle, bu tam olarak bizim isteyeceğimiz türden ancak gerçek olmayacak kadar iyi bir gelişme.

Piyasaya çıkması beklenen başka Android tabletler de var tabii. Bunlardan Samsung’un Galaxy’si Eylül ayında Almanya’da görücüye çıkacak. Ancak geleneksel donanım üreticileri innovasyon konusunda çok tembel oldukları için bu gelişme için çok da ümitlenmemek gerekir.

Google Ocak ayından Nexus One’ı tanıttığı zaman ise çıtayı daha da yükseltti. Bundan sonra her üreticiler pazara 1GHz kolay güncellenebilen Android telefonlar sürmeye başladılar.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.