Apple’a ‘bilgi hırsızlığı’ davası

iPad ve iPhone’lara indirilen bazı uygulamaların izinsiz olarak kişisel bilgileri reklam firmalarına ilettiği, Apple’ın da buna göz yumduğu iddia edildi.

iPad ve iPhone üreticisi Apple, cihazlarda kullanılan bazı uygulamaların kullanıcı hakkında kişisel bilgileri üçüncü şahıslara iletilmesine göz yummakla suçlandı.

ABD’nin San Jose kentinde açılan iki davada, Apple App Store’da firma onayıyla yer alan ve iPad ile iPhone’lara indirilen bazı uygulamaların kullanıcı onayı olmadan reklam firmalarına kişisel bilgileri ilettiği iddia edildi.

Dava dilekçesinde Pandora, Paper Toss, The Weather Channel ve Dictionary.com uygulamalarını geliştiren ve App Store’a koyan firmalarla birlikte bunlara izin veren Apple suçlanıyor. İddiaya göre uygulamaların topladığı ve reklam firmalarına sattığı kişisel bilgiler arasında kullanıcının konumu, yaşı, cinsiyeti, geliri, etnik kökeni, cinsel yönelimi ve siyasi görüşleri de yer alıyor.

iPhone ve iPad’lerde her bir cihazın diğerinden ayırt edilmesini sağlayan UDID (Unique Device Identifiers – Benzersiz Cihaz Kimliği) adı verilen bir numara bulunuyor. Harf ve rakamlardan oluşan 40 haneli bu kimlik numarası, her cihazda başka oluyor.

The Huffington Post sitesindeki habere göre davacının iddiası, bu UDID numarasının uygulama geliştiricilerce her bir cihazın nasıl kullanıldığı, hangi uygulamaların indirildiği, bunların kulanım sıklığı ve eğilimlerin izlenmesine olanak sağladığı yönünde.

Açılan davalarda sözkonusu firmaların, ABD federal bilişim yolsuzluk yasalarıyla mahremiyeti koruyan yasaların ihlalinden yargılanması istendi.(NBC)