Apple 17″ MacBook Pro’yu ürün gamından çıkartıyor mu?

-

Daha önce Apple Mac ailesinin yol haritası hakkında tutarlı öngörülerde bulunan analizci Ming-Chi Kou, bugün yayınladığı yeni raporunda Apple’ın, 17″ MacBook Pro’yu düşük satış rakamları nedeniyle ürün gamından çıkartabileceğini duyurdu.

Kuo, yayınladığı raporda, Apple’ın önümüzdeki aylarda MacBook Air ve MacBook Pro modelleri arasında hibrit bir model tanıtacağına da değindi. 17″ ekran boyutunun Air’den daha güçlü ancak Pro’dan daha kolay taşınabilen yeni modellerde -taşınabilirliği olumsuz etkilediği için- gereksiz olduğunu düşünüyor.

Tamamen yenilenmiş tasarım ile 2012’nin üçüncü çeyreğinde satışa sunulması beklenen MacBook modelleri arasında 17″ boyutlu bir modelin -şimdiye kadar hiç ihtiyacım olmasa dahi- bulunması gerektiğine inanıyorum. Satışları diğer modellerden daha az ancak bu modeli kullanan kesimin taşınabilirlik veya yeterli çalışma alanından vazgeçebileceklerini sanmıyorum. MacBook ailesinin lokomotifi 15″ boyutlu modeli, artık liderliği 13″ ‘e kaptırmış durumda. İnsanlar daha kolay taşınabilen sistemler istiyorlar Ancak Air’in profesyonel ihtiyaçları karşılayamayacağı da bir gerçek. Bu yüzden Apple’ın bu yeni tasarımı oldukça önemli bir kilometre taşı olacak.

Kuo’nun raporuna göre Apple, 2012’nin ilk çeyreğinde 3.1 milyon taşınabilir bilgisayar satmış ve bu satışın yarısı 13″ MacBook Pro modeli. 1.5 milyon adet satılan 13″ MacBook Pro’ya karşılık 500,000 15″ ve sadece 50,000 adet 17″ Pro model satılmış.

İlk çeyrekteki MacBook Air satışları ise 1.1 milyon adet. 11,6 ve 13″ modeller neredeyse yarı yarıya bu rakamları bölüşüyorlar. Air’in başarılı tasarımı ve kolay taşınabilirliğine rağmen Pro ile satış rakamları arasındaki farkın bana göre temel nedeninin, Solid State belleğin, sunduğu alana oranla yüksek fiyat ile satılması diye düşünüyorum. Optik sürücünün kasadan çıkması ise kesinlikle olumsuz olarak karşılanmadı. Aksine müşterilerin büyük çoğunluğu (Elma Dergisi anketlerinde de okuyucular aynı kararı vermiş) optik sürücünün gereksiz ağırlığının ortadan kaldırılmasından memnun. Yakın gelecekte SSD’nin geleneksel hard disk sürücülerinin yerini alacağı, kapasitelerinin artıp fiyatlarının düşeceği gerçeğini de hesaba kattığımızda optik sürücünün önemi biraz daha azalmış oluyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.