Apple 2012 Q3 mali verileri

Bugün, Tim Cook’un yarına OS X 10.8 Mountain Lion, Sonbahara iOS 6 ve yakın gelecek için şaşırtıcı muhteşem yeni cihazlar sözünü vererek başladığı üçüncü çeyrek rakamlarına kısaca değinmeden geçemezdik.

Apple’ın genel itibariyle 2012 yılının geride bıraktığımız üçüncü çeyreğinde 35 Milyar dolarlık gelir elde ettiğini öğrendik. Bu gelirin 8.8 milyar doları net kar.

26 milyar adetlik satış ile bu çeyrekte de galip Phone oldu. Apple ürünleri arasında iPhone’u 17 milyon adet ile iPad izlerken Mac satış rakamı 4 milyon adet ile büyük bir gelişme kaydetmiş.

Cook’un, bu çeyreği eğitim satışları için harika geçtiğini bildirmesi güzel bir gelişme oldu. iPod satışları son çeyrekte 6.8 milyon adede ulaştı. Satış rakamlarının neredeyse %50 si iPod Touch ve iPod, pazarın %70 ini ele geçirmiş durumda.

iTunes üzerinden 1.8 milyar dolarlık müzik, uygulama vs indirilmiş. Apple’ın eğitim için en değerli uygulamalarından iTunes U’nun indirilme sayısı 14 milyon.

17 Milyon adet iPad satışı gerçekleşmiş. 97 ülkede 9.2 milyar dolar iPad ve iPad aksesuarlarından gelir edle edilmiş. Toplamda 410 milyon adet iPad, iPod touch ve iPhone satılmış. Sadece son çeyrekte satılan adet 45 milyon.

Geliştiricilere bu çeyrekte 5.5 milyar dolar aktarılmış ki App Store’un muadillerine göre tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri bu olsa gerek.

iCloud kullanıcı sayısı 150 milyonu geçmiş. İlginçtir, son çeyrekte 1.3 milyon adet satılan Apple TV,  yıl boyunca 4 milyon adetlik satış rakamına erişmiş ki bu tarihi boyunca elde edilen en büyük artış.

Yazının başında da belirttiğim gibi Cook, bu yıl için yeni ve inanılmaz cihazlar sözü verdi. Bunlardan birinin yeni iPhone, diğerinin ise yeni iPod Touch olduğunu kestirebilmek güç değil. İhtimalleri güçlü olan ancak henüz ciddi bir somut delili bulunmayan daha küçük boyutlu (7″) iPad de listemizde bulunuyor. Nedense ben Cook’un sözlerinin altında bu bildiklerimizin haricinde bir şeyler daha arar oldum. Retina ekranlı 13″ MacBook ve belki yepyeni bir Mac daha… Konu ile ilgili görüşlerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Tagged With: , , ,