Apple 2012 Q3 mali verileri

-

Bugün, Tim Cook’un yarına OS X 10.8 Mountain Lion, Sonbahara iOS 6 ve yakın gelecek için şaşırtıcı muhteşem yeni cihazlar sözünü vererek başladığı üçüncü çeyrek rakamlarına kısaca değinmeden geçemezdik.

Apple’ın genel itibariyle 2012 yılının geride bıraktığımız üçüncü çeyreğinde 35 Milyar dolarlık gelir elde ettiğini öğrendik. Bu gelirin 8.8 milyar doları net kar.

26 milyar adetlik satış ile bu çeyrekte de galip Phone oldu. Apple ürünleri arasında iPhone’u 17 milyon adet ile iPad izlerken Mac satış rakamı 4 milyon adet ile büyük bir gelişme kaydetmiş.

Cook’un, bu çeyreği eğitim satışları için harika geçtiğini bildirmesi güzel bir gelişme oldu. iPod satışları son çeyrekte 6.8 milyon adede ulaştı. Satış rakamlarının neredeyse %50 si iPod Touch ve iPod, pazarın %70 ini ele geçirmiş durumda.

iTunes üzerinden 1.8 milyar dolarlık müzik, uygulama vs indirilmiş. Apple’ın eğitim için en değerli uygulamalarından iTunes U’nun indirilme sayısı 14 milyon.

17 Milyon adet iPad satışı gerçekleşmiş. 97 ülkede 9.2 milyar dolar iPad ve iPad aksesuarlarından gelir edle edilmiş. Toplamda 410 milyon adet iPad, iPod touch ve iPhone satılmış. Sadece son çeyrekte satılan adet 45 milyon.

Geliştiricilere bu çeyrekte 5.5 milyar dolar aktarılmış ki App Store’un muadillerine göre tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri bu olsa gerek.

iCloud kullanıcı sayısı 150 milyonu geçmiş. İlginçtir, son çeyrekte 1.3 milyon adet satılan Apple TV,  yıl boyunca 4 milyon adetlik satış rakamına erişmiş ki bu tarihi boyunca elde edilen en büyük artış.

Yazının başında da belirttiğim gibi Cook, bu yıl için yeni ve inanılmaz cihazlar sözü verdi. Bunlardan birinin yeni iPhone, diğerinin ise yeni iPod Touch olduğunu kestirebilmek güç değil. İhtimalleri güçlü olan ancak henüz ciddi bir somut delili bulunmayan daha küçük boyutlu (7″) iPad de listemizde bulunuyor. Nedense ben Cook’un sözlerinin altında bu bildiklerimizin haricinde bir şeyler daha arar oldum. Retina ekranlı 13″ MacBook ve belki yepyeni bir Mac daha… Konu ile ilgili görüşlerinizi ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.