Apple 2013 Hissedar toplantısı

Apple-LogoApple’ın yıllık hissedar toplantısı şirketin Cupertino kampüsünde birkaç saat önce gerçekleşti. Bu toplantı, hissedarların kurum çalışanlarına hitap etmesine olanak vermek, yönetim kurulunun yeniden seçimi ve bazı teklifler üzerinde oylama gibi belirli kurumsal işleri görüşmek üzere düzenlendi.

CNBC’den Jon Fortt’a göre; ön sonuçlar, tüm yöneticilerin tekrar seçildiğini, Apple’ın muhasebe şirketinin onaylandığını, yönetici tazminatı üzerine bağlayıcı olmayan- öneri niteliğinde bir oylamanın geçtiğini, yöneticilerin emekli olana kadar şirket paylarının  %33’ünü ellerinde tutması ve kurulda insan hakları komitesinin oluşturulması teklifinin reddedildiğini gösteriyor. Tekliflerin tam metinleri Apple’ın genel kurul için vekâletnamesinde bulunuyor. Tim Cook yatırımcı onayının %99.1’ini aldı.

Bu yılki toplantı öncesi çalışmalar hepsinden daha tartışmalıydı.  Bir hakim, büyük bir Apple hissedarının hukuk davası ardından Apple’ın değişim önerilerinden biri üzerine oylamayı engelledi. Üç ayrı teklifin ayrı ayrı oylanması gerekirken, üçünün bir araya toplandığına hüküm verdi.

Soru cevap kısmında, Apple CEO’su Tim Cook, hissedarların hisse senedi fiyatıyla hayal kırıklığına uğradıklarını bildiğini; sonradan gelen gelir ve kârı ile odaklanmanın uzun vade üzerine olması gerektiğini belirtti. Ek olarak Cook, Apple’ın ‘yeni kategoriler’ üzerine çalıştığını ancak özel olarak hiçbir şey üzerine yorum yapmayacağını söyledi.

apple-spaceship-elma-dergisi

Cook, Apple’ın yeni ‘spaceship- uzaygemisi’ kampüsü planlarının bir parça ertelendiğini,  2016’da taşınacaklarını onayladı. Apple’ın hissedarlara daha fazla nakit sağlama konusunu ciddi olarak göz önüne aldıklarını tekrarladı.

Geçen seneki toplantı şirkette gözle görülür hiçbir değişimle sonuçlanmadı. Bugün  ‘Apple’ın hisse senedi bölünmesi duyuracağı’dedikodusu ile, Apple hisse senedi fiyatı dün sıçrama yaptı ancak bu durum gerçekleşmedi.

Toplantı her ne kadar şirket içi olarak nitelense de Apple’ın yeni kategoriler üzerinde çalıştığını resmi ağızdan duymak, yarından sonra yepyeni ve farklı ürün dedikodularının artacağına işaret ediyor.

Tagged With: , ,