Apple 2015 İlk Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

-

Apple, her ne kadar 2015 Q1’de açıklandığı için ilk çeyrek olarak adlandırılan ancak 2014 yılının son üç ayını kapsayan finansal sonuçları açıkladı.

Tatil sezonunu da kapsadığı için oldukça yüksek, hatta rekor düzeyde satış, gelir ve kar beklenen sonuçlar kimseyi şaşırtmadı.

2015 Q1 Apple Gelirleri Ürün Satış Yüzdeleri

Sadece üç ayda 74,6 milyar dolar gelir elde eden şirketin net karı 18 milyar dolar olarak açıklandı. Pastanın büyük dilimi beklendiği gibi Amerika. Tek başına 30 milyar dolar gelir getiren Amerika’yı 17 milyar dolar ile tüm Avrupa kıtası izlerken Çin, 16 milyar dolarlık gelir ile Apple’a neredeyse Avrupanın tamamı kadar kazandırdı.

iPhone 6 Hero Elma Dergisi

iPhone satışları patladı

Önceki çeyreğe oranla satışları %90 artan ürün tahmin edebileceğiniz gibi iPhone oldu. Sadece üç ayda, muhtemelen pek çok rakip(!) şirketin yıllar içinde ulaşabileceği satış rakamına ulaşarak 74 milyon adet iPhone satışı gerçekleşti. Rakamlar öylesine büyük ki, basit bir matematik ile Apple’ın her saat başı yaklaşık 34 bin adet iPhone sattığını görebilmek mümkün. iPhone tek başına Apple’ın toplam gelirinin %69’unun da sahibi oldu.

Yeni iPad Air 2 ve iPad Mini 3 satışlarının da etkisiyle, iPad satışları önceki çeyreğe kıyasla %74 arttı ve toplamda üç aylık dilimde 21.5 milyon adet ürün satıldı.

Mac satışları da iOS cihazlar kadar olmasa da Apple’ı mutlu etmeye devam ediyor. 5.5 milyon adet Mac satışı gerçekleşti.

20110118apple_moneypile

Diğer notlar

 • App Store geliri %41 arttı
 • Çin’deki gelir %157 arttı
 • Bir Milyarıncı iOS Cihazı Satıldı
 • Apple Online Mağazası artık 350 şehire hizmet veriyor.
 • Apple Pay sistemine 750 banka ve kredi kuruluşu katıldı.
 • Whole Foods, Apple Pay sonrasında mobil satışlarını %400 artırdı.
 • Panera Bread‘ın mobil satışlarının %80’i Apple Pay’e ait.
 • Toplamda satılan Apple TV sayısı 25 milyon adeti geçti.
 • 30 otomotiv markası CarPlay’i 2015 modellerine dahil ediyor.
 • Apple’ın nakit kasasında 178 milyar dolar para bulunuyor.
Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

 1. ne denilebilir ki?buyuk bir basari ornegi.objektif bir gozle bakarsak bir iphone’un sadece “cihaz” olarak diger “amiral gemi” denilen cihazlarin sunduklarindan cok fazla sundugu bir arti yok.ilerde oldugu noktalar var geride oldugu noktalar var.iPhone’u iphone yapan arkasindaki muthis yazilim destegi,musteri memnuniyet politikasi,kaliteli urun ve tabiki muthis bir pazarlama stratejisi.insanlarin bircogu iphone kullanirken tuhaf bir sekilde kendilerini guvende hissediyor.bu yilki patlamaya gelecek olursak bence ekranin buyumesi basli basina bir sebeb.kendi cevrem dahil bircok insan iphone buyuk ekrana donerse kesin alirim diyordu.nitekim oylede oldu.gercekten buyuk basari.

 2. sayın yetkililer. bu rakamları yazarken zorlandınız mı hiç? bunlar nasıl rakamlar? samsung filan görür üzülür demediniz mi hiç? insan alıştıra alıştıra yazar. okurken benim boğazım düğümlendi. bazı ülkelerin nakit rezervinden daha fazla paraları var. ne yapacaklar ki bu kadar parayı?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.