Apple, 3D iOS arabirimi üzerinde çalışıyor

Patently Apple’ın bugün yayınladığı yeni patent uygulaması, hareket sensörlerini kullanarak iOS’a sanal, üç boyutlu bir kullanıcı arabirimi getiriyor. Daha önce iOS için benzer özellikli bazı uygulamalar test etmiştim. Günün şartlarını göz önünde bulundurduğumuzda oldukça başarılıydı. Apple’ın bu gibi patentleri kullanma kaygısı olmadan aldığı bilinen bir gerçek. Buldukları veya patenti alınmamış hemen her yeniliği saflarına katıyorlar.

Apple’ın bu patentinde tanımlandığına göre, kişinin cihazı çevirerek sanal odaya olan bakış açısını değiştirmesi hedefleniyor. 2007 ortalarında Apple’ın Mac OS X ‘e çok boyutlu masaüstleri geliştirebilmek için  benzer çalışmaları olmuştu.

Şahsen oyun, eğlence uygulamalarında kullansam da hareket sensörünü kullanarak cihazımı yönetmeyi pek de mantıklı bulmuyorum. Mutlaka masaüstü veya uygulama yönetiminden daha farklı kullanım alanları hesaplamış olmalılar ki bu patenti aldılar.

Apple cihazlarının ortak özelliği, en az hareket ile en çok işin yapılabilmesi. İşletim sistemlerinde de bu doğrultuda iyileştirme yapılırken fiziksel hareketlerin kullanıcı arabirimine eklenmesi düşüncesine dahi  anlam verebilmiş değilim.

Tagged With: , ,