Apple 4. çeyrek rakamları açıklandı

-

Tim Cook Apple CEO

  • 28.7 milyar $  gelir
  • 6.62 milyar $ net kar
  • 17.1 milyon iPhone satıldı
  • 11.12 milyon iPad satıldı
  • 6.6 milyon iPod satıldı
  • 18 milyar adet App Store download
  • 180 milyon adet iBookstore download
  • 6 milyon Lion indirildi, (çıktığından beri)
  • 4.89 milyon Mac satıldı

Apple, 2011 mali yılının 24 Eylül’de sona eren dördüncü çeyrek rakamlarını dün paylaştı. Şirketininternet sitesinde yayınlanan resmi açıklamaya göre bu çeyrekte tüm zamanların en yüksek Mac ve iPad satışları görüldü.

Apple bu çeyrekte 28.27 milyar dolar gelir elde ederken hisse başına kazanç 7.05 dolar oldu. Brüt kar oranı %40.3, net kar ise 6.62 milyar dolar olarak bildirildi. Bu rakamlar geçen sene aynı dönem ile karşılaştırıldığında her kriterde artış göze çarpıyor.

Apple’ın bu çeyrek satışları ile geçen sene aynı çeyrekteki satışlarını karşılaştırdığımızda 17.07 milyon adet ile iPhone’un %21, 11.12 milyon adet ile iPad’in %166, 4.89 milyon adet ile Mac’in %26 daha çok sattığını görüyoruz. iPod ise 6.62 milyon adet satarak geçen sene aynı döneme göre %27’lik düşüş gösterdi.

Basın bülteninde Apple’ın CEO’su Tim Cook’un “2011 mali yılını 108 milyar dolar gelir ve 26 milyar dolar kar ile çok güçlü şekilde kapattığımız için mutluyuz. Müşterilerimizin iPhone 4S’ye tepkileri muhteşem oldu, yeni yıla yaklaşırken güçlü bir momentum yakaladık ve ürün yelpazemiz ile ilgili oldukça heyecanlıyız.” şeklindeki açıklaması yer aldı.

Wall Street Journal ise piyasaların bu rakamlara tepkisinin olumsuz olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz Cuma 422 dolara ulaşan hisse senedi fiyatı bugünkü açıklamalardan sonra 398 dolara indi. Bunun nedeni ise Apple’ın yıllardır ilk defa “piyasanın” beklentilerine ulaşamamış olması. Şirketin bu çeyrekte 36.7 milyar dolar gelire ve 9.03 dolar hisse başına kazanca ulaşacağı tahmin ediliyordu.

The Next Web’in haberine göre günün ilerleyen saatlerinde konferans bağlantısı ile canlı açıklama yapan Cook, konuşmasına Steve Jobs’u anarak başladı. CFO Peter Oppenheimer ise Apple’ın yeni işletim sistemi Lion’un 6 milyon defa yüklendiğini ve iBookstore’dan 180 milyon adet iBook yüklendiğini anlattı. Oppenheimer, Mac’in 2010’un aynı çeyreğine göre %26 daha fazla satılmasında MacBook Air’in çok büyük payı olduğunun da altını çizdi. Açıklamada, bir Apple Store’un ortalama gelirinin 10.7 milyon dolar olduğu ve 2011’in dördüncü çeyreğinde 77.5 milyon kişinin bu mağazaları ziyaret ettiği de belirtildi.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.