Apple 8 – 12 Yaş Arası Çocuklar İçin Film Yapım Kampını Duyurdu

Hepinizin tahmin ettiği gerçeği en baştan söylerek başlayayım; kamp ülkeleri arasında Türkiye yok. Niyetim “neden biz yokuz” demekten çok böyle bir etkinliği okuyucularımızla paylaşarak biraz iştah kabartmak. Malum, Apple kurumsal olarak Türkiye’de yok ama distribütörü Bilkom son zamanlarda oldukça iyi işler yapıyor. Bu  işlerin en önemli örneklerini de blog çalışmaları ve dijital yaşam etkinlikleri oluşturuyor. İlki Ankara’da yapılan Dijital Başkent etkinliğinden sonra, ikincisi geçtiğimiz haftalarda İzmir’de yapılan ve benim de katılımcı olarak bulunduğum Dijita Ege etkinliği oldukça verimli ve eğlenceli geçti. Etkinlik notlarını belki başka bi yazıda konu ederiz ama asıl söylemek istediğim, aşağıda ayrıntısını paylaşacağım türden etkinliklerin ülkemizde de yapılabileceği… Hem bu ihtimali göz önünde bulundurarak, hem de bir sinema mezunu  olarak, bizi çok ilgilendirmiyormuş gibi görünen bu haberi atlamak istemedim.

Haberin ayrıntılarına gelecek olursak… Apple yaptığu açıklamada 8 – 12 yaş arası çocuklara yönelik bir yaz kampının planlandığını, kampın temel eğitim konusunun iMovie kullanarak film yapımı olduğu belirtiyor. Kamp eğitimi daha çok post prodüksiyona odaklanır gibi görünse de iMovie’de montajlanacak görüntülerin kurs katılımcısı çocukların kendisi tarafından çekileceği ifade edilmiş. Video çekim aşamasında iPad ve iPhone’ların  kullanılacağı kolayca tahmin edilebilir. Ayrıca orjinal film müzikleri de GarageBand aracılığıyla yaratılacak. Böylece bir eğitim konusu bütünlük içerisinde çocuklara verilmesi hedefleniyor. Eğitim yeri olarak Apple Retail Store’lar belirlenirken süresi ise 2 x 90 dakikalık atölye çalışmasından oluşuyor. Apple Film Yapım Eğimi katılımcı çocuklar ve yakınlarının  katılımıyla gerçekleşecek bir film festivali ile son bulacağı da belirtilmiş.

Yaz kampının gerçekleşeceği ülkeler ise Amerika, Kanada, Japonya, Avusturalya (Eylül ayında) ve Avrupa ülkeleri… Çocukların yaratıcılığının gelişiminde yararlı etkinliklerin ülkemizde de gerçekleştirilmesi güzel olur. Umarız önümüzdeki günlerde böyle haberleri de sizlerle paylaşma fırsatını yakalarız…

Tagged With: , , ,