Apple 8MP Kameraya Devam Mı Edecek?

-

Tayvanlı bir analistin iPhone kamera lenslerinin büyük bir kısmını üreten firma ile konuşmalarına dayandırdığı rapora göre Apple, gelecek nesil iPhone’larda (iPhone 6s ve iPhone 6s Plus) 8MP kamera kullanmaya devam edecek.

Jeff Pu adlı analist bu duruma gerekçe olarak yüksek çözünürlüklü CMOS sensörlerin sınırlı kaynaklarını gösteriyor.

Aslına bakarsak bu durum bizim gibi son kullanıcılar için hiç de sorun teşkil etmiyor. Apple dışında pek çok akıllı telefon üreticisinin modellerine baktığımızda yüksek mega pikselli kameralar hemen göze çarpıyor. Ancak DxOMark mobile ve benzeri pek çok test sonucunda iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kameralarının diğerlerinin önüne geçerek birinciliği paylaştığını görüyoruz.

Daha fazla megapikselin tek avantajı, büyük boyutlu çıktılar alabilmek. Eğer bir binanın dışına giydirme yapmıyorsanız (ki eğer yapıyorsanız bunu iPhone ile yapmadığınızı umut ediyorum) hiç bir anlam ifade etmiyor.

Çekilen fotoğrafların kalitesi, kameranın megapikselinden çok makinanın sahip olduğu sensörün boyutları ile doğru orantılı diyebiliriz. Apple’ın bu noktada diğerlerinden daha iyi sonuç vermesinin de temel sebebi bu aslında. iPhone modellerinde kamera lensinin kalitesi ve mümkün olabilen en büyük boyutlu sensör ve düşük piksel yoğunluğu kullanımı ile Apple baskı boyutundan ziyade fotoğraf kalitesine önem veriyor. Ayrıca bu kombinasyon düşük ışıklı fotoğraf çekimlerinde diğerlerinden çok daha kabul edilebilir sonuçlar elde etmemize yarıyor. Yüksek megapiksel değerlerinin, küçük sensör ile buluştuğunda görüntü kalitesini olumsuz etkilediğini de sağır sultan bile duymuştur.

iphone 6 kamera

iPhone kamerasının ne kadar popüler olduğunu daha önce Apple, Flickr’daki En Popüler İkinci Kamera Oldu başlıklı yazımızda da paylaşmıştık.

Elbette önümüzdeki son bahardan önce göremeyeceğimiz gelecek nesil iPhone modelleri için bu kadar spesifik bir konuda konuşmak pek de doğru değil. Bu yüzden bu yazı Elma Dergisi’nde “Haber” yerine “Dedikodu” kategorisinde yer alıyor. Konu ile ilgili yeni gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.