Apple ABD Akıllı Telefon Pazarında Payını Artırdı

comScore araştırma şirketinin bugün yayımladığı sonuçlar, Apple’ın ABD akıllı telefon pazarındaki payını artırdığını gösteriyor. Kasım – Ocak periyodunu kapsayan 3 aylık araştırma sonuçlarına göre Apple’ın pazar payı yüzde 34.3’ten yüzde 37.8’e yükseldi. Bu sonuçlar ile Apple, önceki üç aylık döneme göre yüzde 3.5 pazar payı artışı sağlarken, en büyük rakibi Samsung’u pazar payı ise %1.9 oranında arttı.

20130307-130729.jpg

Platformlar bazında sonuçlara göz attığımızda iOS dışındaki tüm platformlarda düşüş yaşandığı görülmekte. Buna rağmen Google, Android ile hala pazarın yarısından fazlasına sahip. Windows Phone 8’in Microsoft açısından istenileni veremediği ise %3’ler civarında seyreden pazar payı oranından anlaşılıyor.

20130307-131704.jpg

Açıkçası ilk duyurulduğunda oldukça eleştirilen iPhone 5’in, Apple açısından hiç de hayal kırıklığı olmadığı her yeni gelen satış ve pazar payı araştırması ile ortaya konuyor. Samsung tarafındaki sonuçlar ise Galaxy S4 beklentisi içindeki kullanıcıların etkisi olabileceğini düşündürüyor. Bu ayın 14’ünde tanıtılacak yeni Galaxy S4 beğenilirse Samsung iyi bir momentum yakalayacak ve oranlarını hem ABD ve dünya pazarında yükseltecektir.

Bakalım yeni modellerin duyrulmasıyla akıllı telefon pazarı nasıl şekillenecek?

Tagged With: , , ,