Apple Affetmiyor…

Android üreticileri, iPhone benzeri özellikleri cihazlarına eklemekten vazgeçmeyince olanlar oldu. Peki bu kez ipin ucunda kim var?

Patent konusunda büyük hassasiyete sahip olan Apple, en büyük rakibi olan Android platformuna cihaz üreten firmalar, iPhone benzeri özellikleri kullanmaya devam edince yeni bir baş patent avukatı aramaya koyuldu. Reuters haberine göre Apple Baş Patent Avukatı Richard “Chip” Lutton, bilinmeyen nedenlerle işten ayrılıyor. Onun görevini yürütecek isim ise yine LinkedIn’de çalışma pozisyonunu “Apple Başkan Vekili ve Baş Fikri Mülkiyet Avukatı” olarak değiştiren HP Fikri Mülkiyet ve Lisanslama Şefi BJ Wastrous’ın alması bekleniyor.

 Konuyu değerlendiren fikri mülkiyet analisti Florian Mueller, Apple yönetiminin patent departmanından özellikle patent davaları alanında daha etkin çalışmalar beklediğini belirtirken, “Apple yönetimi, HTC karşısında yapılan ilk patent davasının beklendiği gibi gitmemesinden dolayı hayal kırıklığına uğramış olsa gerek.” şeklinde konuştu. Apple’ın Android karşısında da patent haklarını korumak istediğine dikkat çeken Mueller, firmanın iPhone ve iPad’i kopyaladığı gerekçesiyle Samsung’a da Galaxy ürününden dolayı dava açtığını hatırlattı.

Apple’ın patent departmanının lideri olarak görev almanın, fikri mülkiyet alanındaki en zorlu işlerden biri olduğunu söyleyen Mueller, firmanın açtığı çok sayıda patent davasının yanı sıra, bir de patent trolleriyle mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

Tüketici elektroniğinde ürün geliştirmek kadar, patent haklarını korumak da önem taşıyor. Dev firmalar, yeni teknolojilerin patentleri için adeta birbiriyle yarışıyor. Son olarak Nortel’in iflasıyla birlikte elinde bulundurduğu 6 bin kablosuz teknoloji patentini Google’ın almasını engellemek için Apple, EMC, Ericsson, Microsoft, RIM ve Sony güçlerini birleştirmişti.

Tagged With: ,