Apple Araba Üretecek mi?

-

model-s-photo-gallery-06

Sanırım Apple ile ilgili şehir efsanelerinin en büyüklerinden biridir. Apple iCar. Arada sırada hortlar. En son geçen hafta Tesla şirketi ile ilgili birkaç dedikodu çıktı. Apple ile Tesla’nın görüştüğü, Tesla CEO’su tarafından doğrulansa da geçen gün Apple’ın Tesla Motors’u alması ile ilgili bir durumun sözkonusu olmadığı yine aynı kişi tarafından dile getirildi. Bu hafta, Tesla ve Apple ile ilgili yerli yabancı onlarca haber sitesinde yazılanları yukarıdaki iki cümle ile geçtikten sonra gelin bu söylentiler ile ilgili farklı bir şeyler düşünelim.

Bu dedikodu ne ilk ne de son olacak fakat Tesla’nın yeri ayrı. Premium sınıfta tamamen elektrikli araçlar üreten Tesla için otomotiv sektörünün Apple’ı diyebiliriz. Belki bu tanımlamamı yanlış bulanlar olacaktır. BMW, Mercedes, Bentley, Rolls Royce, Jaguar gibi devler dururken Tesla’nın ne haddine sektörün Apple’ı olmak? Haksız da sayılmazlar. Tesla’nın yukarıda sayamadığım daha nice devin arasında lafı bile olmaz. Ancak Tesla, yıllardır sadece elektrikli araçlar üzerinde çalışıyor ve teknolojiyi elverdiği ölçüde araçlara entegre etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Alışılagelmişin dışında devasa dokunmatik ekrandan bir konsol’a sahip Model S’in aşağıdaki fotoğrafı sanırım ne demek istediğimi daha iyi anlatıyordur.

model-s-photo-gallery-14

Tesla’nın, sektörün Apple’ı olduğunu düşünmemdeki tek sebep elbette aracın içine büyükçe bir ekran yerleştirmesi değil. Apple gibi, zorunlu çirkin ekipmanları gizlemede üstlerine yok.

Şarj kapakları gövdeye öyle akıllıca yerleştirilmiş ki, fark etmek için yerini bilmek gerekiyor. Ayrıca diğer tüm araçlarda bulunması gereken “kapı kolu” hareket halinde sürtünmeyi en aza indirebilmek için gizleniyor. Aracın kapılarına akıllı anahtarıyla yaklaştığınızda ise açabilmeniz için harekete geçiyor.

Teknolojik ürünlerinizi hareket halinde şarj edebilmek için yerleşik USB kapıları bile var. Elbette bir de tasarım konusu var. Tesla’nın Model S’i, bana göre dünyanın en çekici dört tekerlekli aracı olan Aston Martin Vantage veya Vanquish kadar güzel görünüyor.

model-s-photo-gallery-10

Hal böyle olunca Apple’ın otomotiv sektörüne girmesi ile ilgili bir söylenti duyulunca “yoksa Tesla’yı mı alıyor?” dedikodularının yayılması da normal.

Apple için otomotiv sektörüne girmek oldukça kolay. Sahip olduğu ve harcaya harcaya bitiremeyeceği parasının küçük bir bölümüyle Tesla gibi bir markayı satın alarak oyuna dahil olabilir. Birikimini bu markaya aktarır ve görünce kullanmak bir kenara, “yalamak” isteyeceğiniz bir şey üretir. Düşünsenize. Apple’ın gücü, tasarım dili, kullanışlılığı, her şeyi dört tekerlekli bir şey ile birleşince neler olur? Sizi bilmem de ben kredi arayışına başlarım gibi geliyor…

Peki bu mümkün mü? Yabancı kaynaklarda da rastlıyoruz sürekli böyle dedikodulara ancak yakın gelecekte Apple’ın böyle bir atılım yapmasını hiç mi hiç beklemiyorum. Neden mi? TV dedikodusu ile açıklamaya çalışayım.

ios_7_ios_in_the_car_applehero

Bir TV seti üreteceği dedikoduları duyulmaya başladığında Steve Jobs’a, küçük bir kutu ile her HDTV’yi Apple TV seti haline getirebilecekken o günün şartlarıyla bir TV ürünü üretmenin mantığı ile ilgili bir mail göndermiştim. Artık şartlar değişiyor ancak hala düşüncemi savunuyorum. Teknoloji ve maliyetler Apple’ın istediği seviyeye gelene kadar her TV’yi, o küçücük kutuyla Apple TV haline getirmeye devam edecektir.


Halihazırda ülkemizde de satışa başlayan bazı markalar Siri Eyes Free desteği ile geliyor. Kim bilir belki günün birinde Apple, pazardaki oto eğlence sistemleri üreticileri (Pioneer vs) ile anlaşıp iOS ile çalışan araç üniteleri üretebilir.
TV konusunda olduğu gibi, Apple belirli şartlara sahip araçlara iOS’u entegre ederek üreticiler ile anlaşmaya devam eder ve herkes mutlu olur. Düşük gelirli bir müşteri Opel’in Adam’ını tercih ederken daha yüksek gelirli biri BMW’nin veya Mercedes’in bir modelini tercih ederek aracı içinde ekosisteme dahil olmayı sürdürebilir.

 

Apple’ın bir araç üretmesi fikri sizin gibi beni de heyecanlandırıyor fakat üzülerek söylüyorum, fikrin gerçekleşmesi ihtimali bana göre yüzde 5 bile değil. En azından yakın gelecekte…

Apple, sektörünün lokomotif firmalarından biri. Yepyeni bir sektöre girmesi demek, o sektörü baştan aşağı değiştireceği, kendi kurallarını koyacağı, dalga geçileceği fakat birkaç yıl içinde sektörde kendisi ile dalga geçenlerin hayatta kalabilmek için ona benzer ürünler çıkartmaya çalışacağı anlamına geliyor. Tıpkı yüz milyarlarca dolarlık müzik endüstrisine yaptığı gibi.

 

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

4 YORUMLAR

  1. mehmet beyin yorumu gercekten cok isabetli olmus. yazinin yazildigi tarihten sonraki donemde ‘carplay’ ozelligi gelerek ios’i tum aracalara entegre etme firsati dogdu. onceden yaptiginiz son derece isabetli tahmininizden dolayi tebrik ederim :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.