Apple artık dünyanın en değerli şirketi

ABD’nin Wall Street borsasında son günlerde yaşanan değişimlerin ardından, Apple’ın ExxonMobil’in tahtını devralarak dünyanın en değerli şirketi ilan edilmesi bekleniyor.

Apple’ın iPad ve İphone satışları dün öğleden sonra 341.5 milyar dolar gelire ulaşırken, bu rakam Exxon’u az farkla geride bırakmayı başardı. Dahası, Apple’ın hisseleri yüzde 3.5 değer kazanarak 365.13 dolara ulaştı.

Exxon’un tahtını Apple’a devretmesi, Steve Jobs’un 14 yıl önce şirketi neredeyse iflasın eşinden kurtardığı günden bu yana yaşadığı olağanüstü değişimi gözler önüne serdi. Jobs, 1970’lerde kurucuları arasında yer aldığı şirketi 2001 yılında iPod ile başlayan ürünleriyle dijital ürün piyasasını ele geçirdi. Apple, son mali çeyrekte 7.3 milyar dolar kar açıkladı.

Apple’ın dünyanın bir numaralı şirketi haline gelmesinde dünya piyasalarındaki önemli değişimler de rol oynadı. Dünyanın en çok petrol tüketen ülkesi ABD’nin ekonomisinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle petrol üreticileri en ağır darbeyi aldı. Bu arada, ExxonMobil’in hisseleri Nisan ayında tavan yapmasından bu yana yüzde 20 azaldı.

Buna karşılık, Apple’ın hisseleri son dört yıl içinde en az dört kat değer kazandı. Her ne kadar ABD ve Avrupa piyasalarında kriz yaşansa da, analistler Apple hisseleri alınmasını tavsiye ediyor.

Tagged With: