Apple bu kez kaybetti [GÜNCELLENDİ]

[GÜNCELLEME:] 04.02.2012 saat 06.00 itibariyle satışı durdurulan ürünler yeniden Online Apple Store’da satılmaya başlandı. Henüz nasıl bir anlaşma olduğu yönünde sağlıklı bir bilgi olmasa da bu gelişme gerçekten hızlıydı!

Apple, Motorola’nın sahip olduğu,  Almanya’da internet mağazası üzerinden satışı sürdürülen iPhone modellerinin 3G ile ilgili bir patenti ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davayı kaybetti. Kararın hemen ardından Apple Almanya’daki online mağazadan iPhone 4S hariç iPhone 4 (GSM) ve iPhone 3GS modellerinin satışını durdurdu. iPhone 4S modelinde ise Infineon yerine Qualcomm yongasının bulunması, haliyle patent ihlaline girmediği için satışında herhangi bir kısıtlama söz konusu olmadı. Mahkemenin verdiği karar şimdilik sadece Almanya’daki online mağazaları kapsıyor.

Apple’ın ülke içindeki mağazalardaki satışı sürüyor. Motorola bu mağazalarda da satış yapılmasını yasaklamak istiyor ancak henüz kesin bir karar çıkmış değil.

Apple’ın söz konusu patenti ihlal eden yongayı kullandığı cihazların tüm Almanya’da yasaklanabilmesi ihtimali de, Apple’ın karara itiraz edip bir çözüm bulması da olası.

Sonuçları bekleyip göreceğiz.

Tagged With: , , ,