Apple Çevdimdışı yerleşik dikte için çalışıyor

-

20130708-135125.jpg

Apple, iOS 7’de uygulamalara yerleşik, çevdimdışı çalışan dikte ile ilgili test çalışmaları yapıyor. iOS 7 beta sürümünde fark edilen kodlar, nihai sürüme yetişirse iOS 7 için olumlu bir gelişme daha olacak. Mevcut iOS 6 sürümünde sadece destekleyen dillerin klavyelerinde de olsa dikte bulunuyor. Ancak bu dikte sistemi Siri gibi internet bağlantısı ve haliyle istenmeyen veri trafiği oluşturuyor. Klavyedeki mikrofon tuşuna basarak aktifleşen dikte, sizi dinliyor, Apple serverlarında çevriliyor ve uygulamanızdaki alana metin olarak dönüyor.

Yeni sistem ile çevrim işlemi iOS (muhtemelen takip eden zamanlarda OS X) cihazlar içinde gerçekleşecek ve veri trafiği, zaman konularında tasarruf sağlayacak.

Konuşarak mesaj, mail yazmak özellikle uzun metinlerde kesinlikle faydalı olacak fakat henüz Siri’nin bile Türkçe desteğe kavuşmadığını bilmek rahatsız edici.

Yerleşik çevrimdışı dikte sistemi Google’ın android işletim sisteminde bulunuyor ve bazı hatalarını gözardı edersek Türkçe dil desteği ile gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Apple’ın “S” iPhone modellerinde ses ile ilgili çeşitli ses özellikleri geldiği malum. 3GS modelinde sesle kontrol, 4S modelinde ise Siri ile tanıştık. Bir sonraki nesil iPhone (muhtemelen 5S olarak anılacak) belki yerleşik diktenin kullanılacağı ilk iOS cihazı olabilir.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.