Apple Çevdimdışı yerleşik dikte için çalışıyor

20130708-135125.jpg

Apple, iOS 7’de uygulamalara yerleşik, çevdimdışı çalışan dikte ile ilgili test çalışmaları yapıyor. iOS 7 beta sürümünde fark edilen kodlar, nihai sürüme yetişirse iOS 7 için olumlu bir gelişme daha olacak. Mevcut iOS 6 sürümünde sadece destekleyen dillerin klavyelerinde de olsa dikte bulunuyor. Ancak bu dikte sistemi Siri gibi internet bağlantısı ve haliyle istenmeyen veri trafiği oluşturuyor. Klavyedeki mikrofon tuşuna basarak aktifleşen dikte, sizi dinliyor, Apple serverlarında çevriliyor ve uygulamanızdaki alana metin olarak dönüyor.

Yeni sistem ile çevrim işlemi iOS (muhtemelen takip eden zamanlarda OS X) cihazlar içinde gerçekleşecek ve veri trafiği, zaman konularında tasarruf sağlayacak.

Konuşarak mesaj, mail yazmak özellikle uzun metinlerde kesinlikle faydalı olacak fakat henüz Siri’nin bile Türkçe desteğe kavuşmadığını bilmek rahatsız edici.

Yerleşik çevrimdışı dikte sistemi Google’ın android işletim sisteminde bulunuyor ve bazı hatalarını gözardı edersek Türkçe dil desteği ile gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Apple’ın “S” iPhone modellerinde ses ile ilgili çeşitli ses özellikleri geldiği malum. 3GS modelinde sesle kontrol, 4S modelinde ise Siri ile tanıştık. Bir sonraki nesil iPhone (muhtemelen 5S olarak anılacak) belki yerleşik diktenin kullanılacağı ilk iOS cihazı olabilir.

Tagged With: , , ,