Apple, cihazları bilerek yavaşlatıyor mu?

-

Birazdan sizlere bahsedeceğim söylentinin asıl kaynağı Microsoft. Konuya geçmeden önce biraz daha geniş bir mercekle bakalım istedim. Bilgisayar ve iletişim dünyasını yakından takip edenlerin haricinde, sadece torunları ile görüşmek için bilgisayar kullanan büyükanne ve büyükbabaların dahi ortak sıkıntısıdır yavaşlayan sistemler. Yıllardır yazılımcılar daha çok kaynak isteyen uygulamalar geliştirirler. Donanımcılar ise bu yazılımları daha iyi çalıştıracak sistemler hazırlarlar. Biri diğerine bağlı bir döngü. Son teknoloji bir cihaz alırsınız, bir süre sonra yenisi çıkar ve sizinki artık eski teknoloji bir cihazdır. Yeni yazılımlarda yavaş çalışır veya bazı uygulamaları hiç çalıştıramaz. Haliyle artık cihazı yenilemek gerekir.

Peki ya iş sadece bu kadar basit değilse? Business Insider’ın yayımladığı bir habere göre Microsoft’un mobil şefi Terry Myerson, Mobil Dünya Kongresi’nde,Windows telefonların Apple’ınki gibi bir güncelleme sistemi getirilip getirilmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, Apple’ın bilerek eski iPhone’ları kullanılamayacak şekilde yavaşlattığını ileri sürdü.  Soruyu cevaplamaktan kaçındığı gözlenen Myerson;

Bence Apple, her ne kadar yeni iOS sürümünü iPhone 3G için indirebilseniz dahi, cihazın kullanımını imkansız hale getiriyor. Bir şekilde iOS 5’i iPhone 3G ye kurabilirsiniz ama performansı nedeniyle kullanamayacaksınız. Bu, yeni donanımın satılabilmesi için bir strateji. Yeni işletim sistemini kurduğunuzda donanım kullanılamayacak kadar yavaşlayacak. Siz de bu yüzden gidip üst model alacaksınız. İstatistiklere göre Android işletim sistemli telefonlar hiç güncellenmiyor. Büyük hataları var ama yamanmıyor bile. Bunlar önümüzde olan gerçek veriler.

Bay Myerson’un sözleri pek öyle yabana atılacak cinsten değil. Ancak bana kalırsa açıyı değiştirmekte fayda var. Yeni çıkan neredeyse her uygulama akılalmaz grafiklere sahip. Özellikle yeni oyunlar aldı başını gidiyor. Pek oyun oynamaya vaktim olmasa da bir şekilde oyun dünyasını da takip etmeye çalışıyorum. Birkaç sene önce masaüstü sistemlerde veya oyun konsollarında gördüğümüz, ekran kartını ve işlemciyi sömüren oyunlar,  kanlı canlı küçücük telefon ekranında, avucumuzun içinde.

Elbette bu durum, yani uygulamaların daha fazla kaynak istemesi, tek başına geçerli bir bahane değil. Siz telefonunuzu kullanırken temel uygulamalara (takvim, mesajlar, rehber vb.) erişmekte güçlük yaşıyorsanız ciddi bir sorun var demektir.

Telefonun genel anlamda yavaşlaması, aslında işletim sisteminden kaynaklanıyor. Her işletim sistemi güncellemesi, daha çok özellik ile birlikte daha karışık işlemleri de beraberinde getiriyor. Eskiden sadece sms gönderebilen telefonları hatırlayın. Artık mesaj kavramı öylesine karmaşık bir hal aldı ki, aklınıza ne geliyorsa mesaj ile gönderebilir olduk. Bunun gibi yeni yetenekler basit gibi görünse de daha çok kaynak tüketip cihazın yavaşlamasını sağlıyor.

Apple’ın bu duruma bakışı diğerlerinden biraz daha farklı. Apple, pazarda bulunan cihazları için bir güncelleme (yeni bir işletim sistemi veya özellikler paketi) yayınladığında, bu güncellemenin tüm bileşenlerini sağlıklı kullanabilecek yapıda bir donanım yok ise kısıtlıyor. Daha sonraki güncellemede bu özelliklerin büyük çoğunluğu sağlıklı çalışmayacaksa noktayı koyuyor ve o cihaz için güncelleme yayınlamıyor.

Hepimiz iPhone 3G nin video kaydı yapabildiğini, iOS 5’i de bir şekilde (jailbreak vb) cihaza yükleyebileceğimizi biliyoruz. Ancak sağlıklı çalışmıyorsa ve bu durum cihazı kullanmaktan ziyade eziyete dönüşüyorsa Apple, cihazının “masraka” olmasını istemediği için güncellemeyi vermiyor.

Apple bu hatayı bir kez zaten yaptı. iPhone 3G için iOS 4 sürümünü yayınlaması bana göre büyük bir hata idi. Yeni işletim sistemini 3G için yayınlamasaydı çok tepki alacaktı. Henüz bir yılını yeni doldurmuş bir cihazı yok saymak şirket için hiç de iyi sonuçlar doğurmayacaktı. Ancak iOS 4 güncellemesi öylesine büyük bir paketti ki, cihaza sanılandan daha fazla yük getirdi ve iPhone 3G “maskara” olmaktan kurtulamadı. Halen kullandığımız bir iPhone 3G var ve güncel yazılım versiyonu, cihazın çalışmasını gerçekten olumsuz etkiliyor.

Apple, bundan sonra da yeni yazılımlar çıkartmaya devam edecek. iPhone 4, şu an sorunsuz denemez belki ama oldukça iyi bir şekilde iş görüyor. Apple, yeni yazılımı hazırlarken birkaç farklı yol izlenebilir. iPhone 4’ü yeni yazılımın tüm özelliklerini kullanabilmesi için oyuna dahil ederlerse, yeni teknoloji kaçacak. Yapılabilecekler kısıtlanacak. Bir sonraki nesil iOS cihazlar, sahip oldukları donanıma göre daha az özellik ile yetinmek zorunda kalacak.

Apple bu durumda ya eski taktiği uygulayıp iPhone 4’ün yeni yazılım ile birlikte gelen özelliklerinin bir kısmını kırparak bu cihazın kullanıcılarının da kısmen faydalanmasını sağlayacak ya da iPhone 4’ü oyun dışına çıkartıp yazılımın önünü açacak ve yeni cihazı uçuracak.

Günümüzde en çok kullanılan iPhone, iPhone 4. Pek çoğunuz gibi ben de iPhone 4 kullanıyorum. Bana sorarsanız Apple, son bir güncelleme ile yazılım hatalarını giderip işletim sistemini en iyi çalışacak şekilde optimize etmeli ve artık iPhone 4’ü güncellemeyi bitirmeli.

Beni yakından tanıyanlar bilirler ama belki ilk kez burada sizlerle paylaşmak istediğim bir şey var. Futboldan hiç hoşlanmam. Nefret ederim diyemem ama sevmiyorum. Neredeyse hiç ilgim alakam olmadığı halde Eric Cantona’yı tanıyorum ve saygı duyuyorum. Neden mi? Futbolu tam zirvedeyken bıkaranlardan biri olduğu için. Kimse onun için “artık bitti, eskisi gibi oynayamıyor” diyemedi. O hep iyi oynadı ve öyle kaldı.

iPhone 4’ün artık daha fazla taşıyamayacağını bildiğim ve iPhone 3G gibi “maskara” olmasını istemediğim için hep zirvede kalmasını diliyorum. Bırakalım ihtiyacını karşılayanlar iPhone 4 ile, fazlasını isteyenler ise yeni iPhone’lar ile yollarına devam etsinler.

Bu yazıyı sevdiyseniz bunu da seversiniz; iOS’un görsel tarihi

Bilgi paylaştıkça çoğalır…

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. ”Beni yakından tanıyanlar bilirler ama belki ilk kez burada sizlerle paylaşmak istediğim bir şey var. Futboldan hiç hoşlanmam. Nefret ederim diyemem ama sevmiyorum. Neredeyse hiç ilgim alakam olmadığı halde Eric Cantona’yı tanıyorum ve saygı duyuyorum. Neden mi? Futbolu tam zirvedeyken bıkaranlardan biri olduğu için. Kimse onun için “artık bitti, eskisi gibi oynayamıyor” diyemedi. O hep iyi oynadı ve öyle kaldı.”

    Bu felsefeye %100 katiliyorum….

  2. ios için her guncelleme olduğunda ya pil sorunu olyo ya ısınma ya şebeke bi oturtmadılar şu sistemi iphone 4 s kullanıyorum ben ve şebeke durduk yere sıforlıyo kendini 5.1 ile birlikte bu sorun gecer umarım ama yazılım guncellemesı yayınlandıktan sonra bence hemen guncellememe yapmamak lazım yorumları okuduktan sonra karar vermek lazım bence..apple satış stratejisine gelince bitane apple ımız var ya bide apple marlası olmasaydı o zaman inanın mac siz iphone suz bu dunya cekilmezdi:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.