Apple cihazlarınız arasında verileri “dökmeye” hazırlanın!

Patently Apple’ın bildirildiği üzere Apple tarafından yeni yayınlanan bir patent uygulaması cihazlar arası veri paylaşımında metaforik jestlerin kullanımı fikri üzerine ilginç bir teşebbüsü ortaya koymuştur.

Daha önce Elma Dergisi’nde incelediğimiz Bump gibi iOS uygulamalarında bulunan ve kullanıcıların kişilerini, fotoğraflarını ve diğer verilerini yakın proksimitede paylaşmalarını sağlayan dosya transfer mekanizmalarının üzerinden geliştirerek; Apple sıkıcı olan veri transferi sürecine “dökme” ve “vakumlama” gibi ek görsel enteresanlıklar katabilecek bir dizi jest sunmaktadır.

Patent uygulamasında sunulan bir örnek bir kullanıcının bir dizi dosyayı iPhone gibi cihazlardan iPad gibi tablet cihazlara nasıl “dökeceğini” göstermektedir. iPhone’un ekranında gösterilen dosyalar, dökülme sürecini iPhone aşağı doğru eğildiğinde yer çekimine cevap veriyormuş gibi görünerek anime edebilir ve dosyalar  daha büyük dosyaların küçük olanlardan daha ağır gibi görünmesi ve böylece dökülme sürecinde yavaş hareket etmesi gibi daha fazla görsel ilginçlik sağlayan değişken hareketlerde bulunabilir.

 Apple, cihaz eğikken dökülme işlemi için hafifçe dokunmak;  “speedbump”ı veya diğer bir bariyeri aşmak  ve diğer cihaza dosya geçişini sağlamak için bir titretme veya başka bir jeste ihtiyaç duymak gibi asıl dosya transferini başlatan jestleri tanımlamıştır.

Son olarak, Apple cihazların ne şekilde bir oda içinde yaklaşık konumlarını sezdiklerini ve kullanıcılara diğer bir cihazla basitçe veri gönderimine olanak sağladıklarını veya genel bir yönde çoklu cihazlara veriyi yayınlarken sürükleme jestleri yaptıklarını açıklamaktadır.

 Apple’ın patent uygulamalarında öncelikle asıl ilgi alanı, Apple’ın mühendislerinin ne düşünüyor olabileceklerine dair bir bakış açısı olarak okunmalıdır. Apple’ın patent uygulamasında tartışılan fikirlerin çoğu (özellike de yayınlanması için geçen uzun bekleyiş dönemi boyunca daha önceden zaten açıklanmış olan özellikler olmaksızın), yayınlama amacıyla ortaya konmamaktadır.


Tagged With: , ,