Apple Data Center’larında %100 yenilenebilir enerji kullanıyor

apple-renewable-energy-report-2012

Apple, teknoloji üreten bir firma. Her üretim yapan işletme gibi enerjiye ihtiyacı var. Yeşil bir dünya isteyen, Greenpeace’i destekleyenleri mutlu edecek bir haber, bugün Bloomberg tarafından yayınlandı. Apple, 2012 çevresel raporunu güncelledi. Geçtiğimiz Ocak ayında Tim apple-renewable-energy-75-percentCook, 2013 sonunda %100 yenilenebilir enerji ile çalışmayı planladıklarını duyurmuştu. Bugün, Apple Data Center’larında %100 yenilenebilir enerji kullandığını doğruladı.

Zaman zaman Apple ve Çevre faktörleri üzerinde haberleri Elma Dergisi’nde fırsat buldukça paylaşmaya çalışıyoruz. Pek çok şirket hatta duyarsız pek çok kişi için bu haber hiç bir şey ifade etmiyor olabilir ancak kullanılan enerjinin yenilenebilir olması, özellikle fosil yakıtlar ile çalışan ve çevreyi kirleten kurumlara göre Apple’ın Dünya’ya verdiği önemi gösteriyor.

Apple dünya genelindeki tüm tesislerinde %100 yenilenebilir enerji kullanabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, web sayfasında dünya genelinde şu anda %75 yenilenebilir enerji ile çalıştığını duyuruyor. Bu yüzde, 2010 yılındaki %35 lik kullanıma göre olağanüstü iyileşmiş durumda.

Apple bugün ayrıca yayınladığı raporda yönetim merkezlerinde kullanılan enerjiyi de azalttıklarını duyurdu.

Maiden, Kuzey Carolina data center’a enerji sağlayan 400,000 metre karelik güneş paneli tarlasının Aralık 2012’den beri faaliyette olduğu, Prineville, Oregon’daki güneş, hidro ve jeotermal kaynaklar ile çalışan data center inşaatının ise tamamlandığı raporda dikkat çeken kısımlardan.

Sayfada yayınlanan bir diğer ilginç nokta ise Apple ürünlerinin ampullere göre karbondioksit salınımın gösteren grafik.

screen-shot-2013-03-21-at-1-28-42-pm

Apple, günümüzde hem insanlar hem de dünya için çalışan nadir firmalardan biri. Yıllardır “insan” ve “çevre” faktörlerini hep ön planda tutan Apple’ı anlayabilmek oldukça zor. Bu şirketin ürünlerini diğer ürünler ile kıyaslarken kaç insan karbondioksit salınımını hesaba katabilir ki? Bu yüzden biz Apple’ı seviyoruz ve  “farklı düşünen” Elma Dergisi okuyucularımız ile bu bilgileri paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz…

Tagged With: , , ,