Apple e-book için GarageBand duyuracak

Apple’ın eğitim odaklı basın toplantısının önümüzdeki perşembe günü gerçekleşeceğini (Apple, Ocak ayı etkinliğini resmen duyurdu) biliyorsunuz. Etkinlik tarihi yaklaştıkça küçük de olsa etkinlikle ilgili bilgiler de duyulmaya başlandı. The Wall Street Journal, Apple’ın bu proje için geçtiğimiz Haziran ayından beri çalıştığını öne sürüyor. Perşembe günkü etkinliğin anahtar konusu ise eBook lar için yeni bir yayın aracı.

Mac ile arası olanlar zaten başlıktan ne demek istediğimi anladılar ama olmayanlar için kısaca bilgi vereyim. Her Macintosh, işletim sisteminin haricinde iLife adlı bir yazılım paketi ile birlikte kullanıcılara sunulur ki bu öyle alalade yazılımlar paketi değildir. Giriş seviyesi müzik, fotoğraf, video vs konularla amatör olarak ilgilenen kişilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde yazılımlar barındıran iLife’ın müzik yaratma konusunda oldukça başarılı olan yazılımının adı GarageBand’dır. Garageband ile dışarıdan bağladığınız enstürmanlar ile veya sistemde hazır bulunan sanal enstürmanları kullanarak inanılmaz parçalar oluşturabilirsiniz ki kullanım kolaylığı ve dilerseniz enstürman eğitimi alabilmeniz açısından amatörleri oldukça tatmin eder.

Apple’ın New York’ta düzenleyeceği etkinlikte tanıtılması beklenen yeni aracı tıpkı GarageBand’da müzik oluşturur gibi dijital yayın hazırlamaya olanak sağlayacak bir araç olacak.

Apple’ın ePub 3 standardına destek vereceği ve bu sayede yayıncıların kolaylıkla etkileşimli e kitaplar oluşturabileceği düşünülüyor.

Yaz aylarında Apple’ın  elektronik dergiler için bir şablon sunacağına dair bilgiler gelmişti. Belki bu etkinlikte eğitimin haricinde bu konuda da bilgi verilir. Açıkçası Newsstand ile uyumlu çalışan, iWeb gibi kolay bir yayın aracı çıkartsalar hiç fena olmaz.

Etkinlik New York’ta  Guggenheim Müzesinde 19 Ocak Perşembe günü yerel saatle sabah 10’da başlayacak. Toplantıda öne çıkacak olan konuları Eddy Cue’nun aktarması bekleniyor.

Tagged With: , , , ,