Apple, Elektrikli Otomobil Üzerinde Çalışıyor

Reuters’ın bugün yayınladığı haberde Apple’ın gizli araştırması hakkında yeni bilgiler bulunuyor. Kuruluşun kaynaklarından aldığı bir bilgiye göre Apple’ın yeni projesi, kendi kendini süren elektrikli otomobil.

Teknoloji devi Apple, kendi kendini süren elektrikli arabalar yapmak için otomobil üreticileri ve otomotiv tedarikçileri ile konuşuyor.

Cupertino merkezli şirketin sadece otomotiv yazılımı veya bireysel bileşenlerinin tasarımını değil, bütün araç tasarımını araştırdığı belirtiliyor.

Wall Street Journal’ın dün yayınladığı haberde Apple’ın “Project Titan” adı altında Apple markalı minivan tarzında araçlar üzerinde çalıştığı belirtiliyordu ancak kaynak bu çalışmanın araba üretmek için olmayabileceğini, elektrikli arabalarda kullanılan bazı teknolojilerin iPhone ve iPad’lerde kullanılabileceğini söylemişti.

Wall Street Journal’ın dünkü haberi, Tim Cook’un bu çok gizli projeyi geçen yıl onayladığını belirtiyor.

Geçtiğimiz ay Apple’a ait olduğu belirtilen, kameralar ile donatılmış bazı araçlar, çeşitli şehirlerde kameralara yakalanmıştı. Bu araçların haritalama projesi için olduğu düşünülmüştü.

van1

Kaynaklar eski Ford mühendisi ve uzun süredir Apple’ın yardımcı tasarım başkan yardımcısı olan Steve Zadesky ile bin kadar çalışanın ana kampüsten uzakta Silikon Vadisi’nin boş bir yerinde çalıştıklarını söylüyor.

Tagged With: ,