Apple Embark Adlı Şirketi Satın Aldı

-

Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, toplu taşıma sistemleri üzerinde çalışan Silikon Vadisi’ndeki Embark şirketini satın aldı. Bu satın alma ile birlikte Apple, son üç ay içerisinde üçüncü şirket alımını gerçekleştirmiş oldu. Sırası ile, yine toplu taşıma sistemleri üzerinde çalışan HopStop firması ve bölgesel iş arama firması Locationary.

Apple’ın şirkete ne kadar ödediği konusunda herhangibi bir bilgi yok fakat bu konuda bilgisi olan kaynaklara göre artık Embark’ın teknolojisi, tamamen Apple’ın Maps uygulamasının gelişiminde kullanılacak.

Embark, 2011 yılında kurulan, Apple iOS ve Android sistemlerine yaptıkları toplu taşıma programlarıyla tanınan bir şirket. Apple, satın almayı onayladı fakat bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Embark’ın an itibariyle, on tane uygulaması Appstore’un içerisinde bulunmakta ve hepsi Amerika eyaletleri için yazılmış, toplu taşıma hakkında  bilgi veren uygulamalar.

 

Editör notu: Yazının içerisinde de belirttiğim gibi Apple, son üç ay içerisinde üç adet şirket alımı gerçekleştirmiş durumda. Bu şirketlere baktığımızda, ikisinin Maps uygulamasını geliştirmeye yönelik olduğunu görmekteyiz. Maps uygulamasının ilk çıktığı zamanda ki durumu ile şu anki durumu kıyaslarsak oldukça geliştiğini gözlemleyebiliriz. Maps uygulamasının eylül-ekim gibi çıkması planlanan Mavericks’e eklenecek olması bu gelişimi hızlandıran etkenlerden birisi olabilir. Bu arada Apple Türkiye ofisinin, Maps uygulaması için ilan vermişti. An itibari ile baktığımda, bu ilanın artık yayınlanmadığını farkettim. Apple’ın, önümüzdeki ay veya yıllarda bizleri, daha iyi bir Maps deneyimi sunacağını düşünmekteyim.

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet Terziler
facebook.com/mehmeterziler / twitter.com/mehmetterziler

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.