Apple Embark Adlı Şirketi Satın Aldı

Wall Street Journal’ın haberine göre Apple, toplu taşıma sistemleri üzerinde çalışan Silikon Vadisi’ndeki Embark şirketini satın aldı. Bu satın alma ile birlikte Apple, son üç ay içerisinde üçüncü şirket alımını gerçekleştirmiş oldu. Sırası ile, yine toplu taşıma sistemleri üzerinde çalışan HopStop firması ve bölgesel iş arama firması Locationary.

Apple’ın şirkete ne kadar ödediği konusunda herhangibi bir bilgi yok fakat bu konuda bilgisi olan kaynaklara göre artık Embark’ın teknolojisi, tamamen Apple’ın Maps uygulamasının gelişiminde kullanılacak.

Embark, 2011 yılında kurulan, Apple iOS ve Android sistemlerine yaptıkları toplu taşıma programlarıyla tanınan bir şirket. Apple, satın almayı onayladı fakat bu konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Embark’ın an itibariyle, on tane uygulaması Appstore’un içerisinde bulunmakta ve hepsi Amerika eyaletleri için yazılmış, toplu taşıma hakkında  bilgi veren uygulamalar.

 

Editör notu: Yazının içerisinde de belirttiğim gibi Apple, son üç ay içerisinde üç adet şirket alımı gerçekleştirmiş durumda. Bu şirketlere baktığımızda, ikisinin Maps uygulamasını geliştirmeye yönelik olduğunu görmekteyiz. Maps uygulamasının ilk çıktığı zamanda ki durumu ile şu anki durumu kıyaslarsak oldukça geliştiğini gözlemleyebiliriz. Maps uygulamasının eylül-ekim gibi çıkması planlanan Mavericks’e eklenecek olması bu gelişimi hızlandıran etkenlerden birisi olabilir. Bu arada Apple Türkiye ofisinin, Maps uygulaması için ilan vermişti. An itibari ile baktığımda, bu ilanın artık yayınlanmadığını farkettim. Apple’ın, önümüzdeki ay veya yıllarda bizleri, daha iyi bir Maps deneyimi sunacağını düşünmekteyim.