Apple Etkinliğinden Beklentiler

-

 

img_3508

Apple’ın canlı yayınlarını Apple TV üzerinden izlemek isteyenler için etkinliklere özel olarak, genellikle etkinliğe saatler kala menüde beliren Apple TV kanalı aktif hale geldi. Bugün TSİ 20.00’de başlayacak olan etkinlik Safari yüklü Apple cihazlarından biri ile Apple.com/live adresinden veya Apple TV’den canlı olarak izlenebilir.

Apple normalde etkinliklerinde başarılarından ve büyük satış rakamlarından bahsetmekten hoşlanır. Önceki etkinlikte iPhone 6 hatta daha doğrusu Apple Watch’tan pek bu rakamlara fırsat bulunamamıştı. Bu sefer en büyük rakiplerinin aylar, aynı tip ürün kategorisinde pazarda yer alan pek çok markanın ise yıllar içinde ulaşmayı planladıkları satış rakamlarını nasıl saatler içinde geçtiklerini ballandıra ballandıra anlatacaklardır.

ipad_air_family_20136-250x301Etkinlikte Apple, yeni nesil iPad modellerini tanıtacak. iPad Air 2 ve iPad mini 3, Touch ID ve birkaç yenilik ile sahneye çıkacak. Daha ince tasarım, A8 ve M8 işlemci, geliştirilmiş kamera ve ekran bileşenlerinin yanında iPad ailesine kesin olmamakla birlikte altın renk seçeneğinin de gelmesi bekleniyor.

iPad Air 2’ye özel olarak Apple bölünmüş ekran çoklu görev yönetimini de tanıtabilir. Aynı anda iki veya daha fazla uygulamayı birbirleriyle etkileşim içinde aynı ekranda kullanışlı bir şekilde çalıştırması, uzun süredir beklenen bir yenilik.

Etkinlik öncesinde pek fazla dillendirilmese de iPad’ler için klavye barındıran bir smartcover bekleyenler de var. Apple’ın uzun süredir bu konu üzerine pek çok patent ile çalışmalar yaptığı biliniyor ancak Microsoftun veya Google’ın HTC üretimi Nexus 9 tabletindekiler gibi kullanışsız bir ürün yapmaktansa hiç yapmamayı da tercih edebileceği düşünülüyor.

Aylardır geliştiriciler ve bu yıl ilk kez kullanıcılar tarafından da test edilen  OS X 10.10 Yosemite işletim sisteminin ve Mac ailesinin de etkinlikte epey yer alacağı düşünülüyor. Yosemite eğer bu akşam yayınlanmazsa, özel bir yayınlanma tarihi verilecektir ve ay sonuna kadar Mac’lerimize yeni işletim sistemini kurmuş oluruz diye tahmin ediyorum.

Apple’ın “Photos” ile Aperture ve iPhoto’yu önümüzdeki yılın ilk aylarında devre dışı bırakması bekleniyordu. Eğer tarihte bir iyileştirme olmazsa etkinlikte iLife bileşenlerine de iCloud Drive ile ilgili bir güncelleme gelecektir diye düşünüyoruz.

Uzun süredir beklenen ve etkinliğin yıldızı olarak görülen 4K Retina Ekranlı iMac’in de bu etkinlikte tanıtılması bekleniyor. 27″ lik sürümün yıl sonuna kadar satışa çıkacağı düşünülüyor. Analistler 21-inçlik modelinse 2015 başına kadar hazır olmayacağı görüşünü sürdürüyor.

Ülkemizde birkaç yıl pek bir anlam ifade etmeyecek olsa da iOS 8.1 güncellemesi ile Apple Pay’in de kullanıma açılacağına dair söylentiler var. Son etkinlikte bahsedilen pek çok şirket, bu ayın 16-18’i gibi hizmeti devreye sokabileceklerine dair bilgi paylaşımı yaptı.

Satışları her geçen gün düşen, pazarı iPad ve iPhone gibi Apple ürünleri başta olmak üzere küçülen iPod ürün grubu, etkinlik duyurusunda olduğu gibi yenilenmeyeli “uzun zaman oldu”. Etkinlikte yepyeni özellikler ve yeni tasarım dili ile tüm iPod grubunun yenilenmesi bekleniyor. Özellikle iPhone 6 gibi 4.7-inç ekran ile iPod Touch, etkinlikten sonra bolca konuşulacak diye düşünüyoruz.

Apple TV için de “yenilenecek” söylentileri mevcut ancak bu etkinlikte en azından önemli bir yenilik beklemediğimizi belirteyim. Halihazırda iPhone 4s’lerde kullanılan A5 işlemci ile harika işler çıkartıyor.

Mac mini’nin Intel Iris grafik kartları ve 802.11ac kablosuz ağ özelliklerinin yanında belki işlemciler ile küçük bir güncelleme geçirmesi bekleniyor ancak etkinlikte konusu geçer mi emin değiliz. Belki etkinlik sırasında Apple store kapanır ve açıldığında sessiz sedasız güncellenmiş bir Mac mini görebiliriz.

Başka ne gibi sürprizler çıkar kim bilir? Neticede Apple’dan bahsediyoruz. Apple Watch hakkında birkaç şey duyabilmeyi umut ediyoruz. Oldukça hareketli bir etkinlik olacağını düşünüyoruz ve eğer bir mani yoksa etkinliği canlı olarak izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Etkinliğin ardından tanıtılan yeni ürün ve hizmetlerin yanında edindiğimiz tüm haberleri sizlerle sırasıyla paylaşacağız.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

2 YORUMLAR

  1. Mehmet abi lütfen etkinlikteki gelişmeleri anlık paylaşmanızı rica ediyoruz sabırsızlıkla bekliyoruz şimdiden teşekkürler kolay gelsin

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.