Apple-Facebook Flörtü İlk Meyvesini Veriyor: iOS 6’da Facebook Entegrasyonu

Apple ve Facebook arasında yıllardır süregelen belirsiz ilişki, son aylarda yaşanan gelişmelerle olumlu bir havaya büründü. Şubat ayında Apple CEO’su Tim Cook’un bir grup davetliye “Facebook, Apple olmaya en yakın şirket” açıklamasını yapması ile başlayan süreç,  geçtiğimiz hafta Facebook’un yeni “Camera” uygulaması için App Store’de büyük promosyon yapılmasıyla daha da güçlendi.

İki şirket arasındaki yakınlaşmanın önemli bir işareti olarak görülen bir başka gelişme ise, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen D10 konferansında Tim Cook’un Facebook için söylediği övgü dolu sözler oldu. Tim Cook, Facebook için “Muhteşem bir şirket” ifadesini kullandı ve ilişkilerinin sağlam olduğunu belirtti.

Yaşanan bu sıcak yakınlaşmalara dikkat çeken Techcrunch dergisi, yapılan çok sayıdaki spekülasyondan sonra iki şirketin ilişkileri resmileştirmenin eşiğinde göründüğünü ve iOS 6’da uzun zamandır konuşulan Facebook entegrasyonunun gerçekleşeceğini öğrendiklerini duyurdu. Haberinde iOS-Facbook entegrasyonunun önemine dikkat çeken Techcrunch, iki şirketin iOS’a entegre edilmiş Facebook’da paylaşımların, mesaj izinleri bakımından farklılıklar göz önüne alındığında nasıl olacağı üzerine çalıştıklarını belirtti.

Techcrunch’ın haberine göre iOS 5’de yer alan Twitter integrasyonu yeni  iOS’un (iOS 6 ya da kod adıyla Sundance) da önemli bir parçası olacak. Bununla birlikte Apple, 11 Haziran’da başlayacak 2012 Küresel Geliştiriciler Konferansı (WWCD) sırasında partnerleri ile Mac Os X Mountain Lion’da dahil olmak üzere çeşitli entegrasyonları konuşmak üzere seanslar düzenleyecek.