Apple, Galaxy Nexus İçin Patent Davası Açtı

Apple ile Android cihaz üreticileri arasında yaşanan patent savaşları,Apple’ın üzülmesi ile sonuçlanıyor. Sık açılan davalar artık pek çok kurumu da sıkmış durumda. Yaklaşık haftada bir açılan patent davaları için AB yetkilisi bile konuşma yapmıştı.

Apple bu sefer Android cihazların babası gibi gözüken, stok Android sürümünün kullanıldığı Nexus modeline kafayı taktı. Stok Android 4.0 Ice Cream Sandwich’in kullanıldığı Galaxy Nexus’un, patentlerini ihlal ettiğini savunan Apple, Galaxy Nexus’un üreticisi Samsung’a dava açtı.

Apple’ın ihlal edildiğini iddia ettiği patentleri ise şunlar:

-Patent No 5946647: Sistemde ya da bilgisayarda oluşturulan bir veri yapısı üzerinde eylem gerçekleştirmek için yöntem.

“Cihazın telefon numarası, tarih ya da adres gibi özelliklerinden yola çıkarak telefon arama, harita gibi ekstra uygulamaların çalıştırılması”

-Patent No 8086604: Bir bilgisayar sisteminde bilgi alımı için evrensel / çok amaçlı arayüz.

“Bu patent ise biraz Siri ile alakalı. Ses ile yapılan tek bir bilgi girişi, çoklu arama sonucunda birden fazla kaynağa ulaşır. “

-Patent No 8046721: Cihaz ya da ekran klidini, ekran üzerinde yapılan hareketlerle kaldırma

“Ekran klidini kaldırmak için, parmağımızla yaptığımız hareketleri kapsayan bir patent.”

-Patent No 8074172: Pratik öneriler sunan, kullanıcı arabirimi.

“Sanal klavyede herhangi bir kelimeyi yazarken, klavyenin üzerinde beliren sözcük tahminlerini elle kabul etme ya da red etme üzerine dayalı bir patent.”

Apple’ın en üstteki 5946647 numaralı patenti ile daha önce davalardan sonuç almıştı. Diğer patentlerle bir sonuca ulaşabilir mi merak konusu.

Ayrıca stok Android 4.0’lı bir cihazın satışı yasaklanırsa, diğer Android 4.0’lı modellerin durumunu tahmin etmek gittikçe güçleşecek.

Samsung nedense hep Apple patentlerine saldırıp kendine göre uyarlıyor. Bu gidişin sonu yok Apple dava açmaktan, Samsung da karşı çıkmaktan vaz geçmeyecek. Dava daha alevlenmeden sonuç belli gibi.

Davanın sonucu kesinleştiğinde güncelleme olarak buraya ekleyeceğim.

Tagged With: , , , ,