Apple iç mekan konum belirleme firması WiFiSLAM’ı satın aldı

wifislam_logo-250x167

Apple, sürpriz bir adım ile WiFiSLAM adlı iç mekan konum belirleme üzerine çalışmalar yapan bir şirketi satın aldı. The Wall Street Journal’ın bildirdiği rapora göre Apple, bu firmaya yaklaşık 20 Milyon ABD Doları ödedi. Apple satınalma işlemini onaylarken detay vermekten kaçındı.

Daha önce Placebase, Poly9 ve C3 Technologies gibi küçük firmaları satın alan Apple, WiFiSLAM ile birlikte harita ve iç mekan konum bildirme servisleri konusunda daha fazla çalışacağının sinyallerini veriyor. Tam olarak ne zaman olur bilmiyorum ama belki bir veya iki yıl sonra bu yazıya link vererek “bakın işte o işi yapan özelliği bu firmayı satın alarak geliştirmeye başladılar” diyeceğimi biliyorum. 3D haritalar iOS 6 ile çıktığında, C3 Technologies haberine verdiğim linki anımsıyorum…

İç mekan konum servisleri, özellikle yurt dışında yavaş yavaş popüler hale gelen mobil servislerden. Halihazırda binlerce büyük binanın planını veritabanında tutan firmalar var. Bu satınalmanın gelecekte find my friends gibi uygulamalara entegre edilerek arkadaşlarınızı büyük AVM’lerde veya kampüs binaları içinde de bulabilmeniz olası hale gelecek.

wifislam

Tagged With: , , ,