Apple: iOS 6’da YouTube Uygulaması Olmayacak

Bugün yayınlanan iOS 6 Beta 4’u cihazlarına yükleyen kullanıcılar beklenmedik bir sürpriz ile karşılaştı. Yeni beta sürümü, ilk iOS’tan bugüne kadar her sürümde yerleşik olarak gelen YouTube uygulamasını içermiyordu. Konu ile ilgili resmi bir açıklama yapılmaması kafaları karıştırırken durumun bir güncelleme hatasından mı ileri geldiği, yoksa telif davaları nedeniyle Google ile arası bozuk olan Apple’ın bilinçli bir hamlesi mi olduğu gün boyu tarşıldı.

The Verge sitesinin konu ile ilgili haberinde, iOS için YouTube uygulaması lisansının sona erdiğinin Apple tarafından kendilerine söylendiği belirtildi. Böylece  iOS 6’da YouTube uygulamasının yer almayacağını Apple tarafından doğrulanmış oldu.

Apple’dan verilen bilgiye göre YouTube Safari’de çalışacak. Bununla birlikte, Google’ın iOS için geliştirmekte olduğu bağımsız yeni YouTube uygulaması da hazır olduğunda App Store’da yerini alacak.

iOS 6’ya yükseltilecek tüm cihazlar YouTube uygulamasını kaybederken, iOS 5 cihazlar uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

 

 

Tagged With: ,