Apple iOS 7’yi tanıttı

-

Neresinden başlayacağımı bilmiyorum ama Apple, bugün uzun süre konuşulacak iOS 7 yazılımın tanıtımını yaptı. Uzun ve detaylı incelemeyi önümüzdeki günlerde yayınlayacağız fakat kısaca iOS 7’nin özelliklerine gözatalım.

iOS 7, beklendiği gibi büyük bir görsel ve işlevsel değişiklikler topluluğu ile birlikte tanıtıldı.

ios72

Tim Cook, tanıtımda iOS 7 için “iPhone tanıtımından beri gerçekleşen en büyük değişim” tanımlamasını yaptı.

iOS 7 tamamen yeni, renkli, yarı geçirgen bir tasarım ile karşımıza çıktı. Çoklu görev ekranından simgelere kadar her şey yeni baştan yapılmış. Beklenen yassı tasarım sistemin tamamında etkisini gösteriyor. Game Center, mail ve takvim gibi neredeyse tüm uygulamalar yenilenen tasarıma katıldı.

Pek çok uygulamada animasyonlar büyük rol oynuyor.

ios73

 

Control Center, uzun süredir istenen bir özellikler bütünü. Hemen her alandan ulaşabileceğiniz, bağlantı (bluetooth – Wifi) ekran ayarları gibi kontrollere ulaşabilmenize imkan sağlayan bir ekran. Control Center ile hızlıca Bluetooth’u kapatmak veya el feneri için flaşı kullanabilmek mümkün.

Multitasking ekranı, artık uygulamaların küçük önizleme ekranını da gösterebiliyor, bu sayede hızlıca ekranlar arasında geçiş yapılabiliyor.

Safari de iOS 7’de yepyeni özelliklere kavuşuyor. Tam ekran izleme ve akıllı arama alanı, kullanım kolaylığı sunuyor. Tek bir dokunuşla tüm favorilere ulaşmak mümkün. Yeni tab izleme ise coverflow’un dikey hali olarak özetlenebilir. Açık olan sekmeler dikey olarak kaydırılarak izlenebiliyor ve dilediğiniz gibi organize edilebiliyor.

iOS 7’de Mac kullanıcılarının kolay dosya paylaşma yöntemi AirDrop da yer alıyor. Kullanıcılar kolayca fotoğraf, video veya diğer içeriği iOS veya OS X sistemler arasında paylaşabiliyorlar. Bu özellik sadece iPhone 5, 4. nesil iPad ve iPad mini ile kullanılabiliyor.

ios721

Kamera uygulaması da yenilenerek instagram gibi filtreler ile donatılmış. Fotoğraflar uygulaması da kamera uygulaması gibi yenilenenlerden. Artık tüm fotoğrafları iPhoto’daki gibi organize edebiliyorsunuz. Ancak daha iyisi, fotoğraflar uygulaması bunu fotoğrafın çekildiği zamana, yere veya etkinliğe göre kendisi ayırabiliyor. Bunun için fotoğraflara yeni bir ayrım şekli olan “Anlar” özelliği eklenmiş.

Siri ekranı da yenilenenlerden. Ancak sadece ekranı değil, siri de revizyondan geçmiş. Artık erkek veya kadın olarak seçim yapılabiliyor. Yakın gelecekte diğer diller de eklenecek. Bluetooth u aç veya ekran parlaklığını artır komutlarının yanı sıra twitter, bing veya wikipedia dan da arama sonucu sağlayabiliyor. Kısaca biraz daha akıllanmış. Henüz sitedeki yoğunluk yüzünden indiremedim ancak umarım Türkçe konusunda yakın zamanda iyi haberler alırız.

ios74

Apple’ın resmi sitesinde iOS 7 hakkında bilgiler yayınlanmaya da başladı. Aslında pek bu kadar kolay anlatılabilecek bir sistem değil bu seferki güncelleme. Yüzlerce yeni özellik ve iyileştirme var. Bunları klasik “Elma Dergisi gözüyle iOS 7” başlığında tek tek detaylı bir şekilde açıklamak en iyisi olacak.

Beklenen, uzun süredir istenen bir iyileştirme olduğunu söyleyebiliriz. Apple bugün yazılım konusunda gerek OS X 10.9 Mavericks, gerekse iOS 7 olsun gövde gösterisi yaparak varlığını duyurdu diyebiliriz.

iOS 7, iPhone 4 ve sonrası tüm iPhone modellerine, iPad 2 ve sonrasında çıkan iPad modellerine, 4. nesil iPod touch ve üzerine kurulabilecek.

Beta sürümü bugün geliştiriciler için yayınlanan iOS 7’yi geliştirici sitesi cevap vermeye başladığı anda indirip test etmeye başlayacağız ve gelişmeleri detaylarıyla aktaracağız. iOS 7 nin son kullanıcılar için buluşacağı tarih kesin olarak verilmese de önceki sürümlerde olduğu gibi sonbahar aylarında kullanıma açılacağını biliyoruz. Muhtemelen yine Eylül, Ekim aylarından önce hazır olmayacaktır ve o zamana kadar pek çok yenilik daha eklenecektir.

iOS 7 hakkında tüm detaylar için fazla uzaklaşmayın.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

WWDC 22 Haziran’da Başlayacak

Apple, bugün WWDC etkinliğinin 22 Haziran'da başlayacağını duyurdu. Etkinliğe katılım Apple Developer uygulaması ve Apple Developer web sitesi üzerinden online olarak gerçekleşecek...

13 inç MacBook Pro Yenilendi

Apple, 13 ink boyutlu MacBook Pro modelini yeni Magic Keyboard ve yeni teknik özelliklerle güncelledi. Fiziksel ESC tuşu, ters T şeklindeki yön...

Mac’te PDF Dokümanı Nasıl İmzalanır?

Apple, macOS Lion (10.7) ile birlikte PDF dokümanlara veya farklı biçimlerdeki görsellere kendi imzamızı ekleyebilmek için şık bir metod ekledi. Prosedür zamanla...

Classic Porsche’lere CarPlay Desteği

Porsche, klasik modelleri ile uyumlu Apple CarPlay destekli ses sistemlerini satışa sundu. CarPlay Radios adlı ürünler neredeyse 60'lı yılların modellerinden 2000'li yılların araçlarına...

Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı, iOS için "Hayat Eve Sığar" adlı uygulamayı AppStore üzerinden yayınladı. Yeni tip korona virüsün yol açtığı COVID-19 hastalık ve salgın...

Popüler Kategoriler

5 YORUMLAR

  1. mutlitasking, control center, airdrop zaten lazımdı güzel olmuş, yok diye eleştirilen şeyler konulunca andoridden arak deniyor, androidin bugüne kadar iostan arakladıkları unutuldu nedense. ama hep tasarım değişkliği önplanda özellik olarak başka birşey tanıtılmadı.
    jony’nin ürün tasarımlarıyla, arayüzdeki detaylar birleşince güzel oluyormuş galiba. yani o skeuomorph dizayn denilen olayı hesap makinesi, takvim gibi uygulamlardaki derideki çatlaklar gibi detayları seviyormuşuz appleın farkı oydu aslında, gidince anliycaz kıymetini.
    tamam değişiklik lazımdı sıkılanlar vardı ama düz tasarımı herkes yapıyor değişimin illa bu şekilde olması şart değildi. daha önce jonynin zevkine güveniyorum demiştim ama keşke sadece dış tasarıma bakmaya devam etseydi scott forstall haritalar yüzünden kovulmasaydı. sonuçta biz steve zamanındaki düzen sürsün istemiştik. özellikle safari, ayarlar, fotolar ve game center ikonları çok kötü.

  2. Burda defalarca yazmıştım iso da airdrop özelliği gelsin diye. Sonunda sesimi duymuşlar ve getirdiler bu özelliği. Ellefeneri özelliğini sabit özellik yapmaları iyi olmuş. Bunu söyliyeceğimi hiç tahmin etmezdim ama windows mobile ve android tasarımlarında benzerlik var. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Amerika ziyaretlerinde keşke Appleyi ziyaret etmeseydi. Ziyaret ettiler ve sonuç ortada çirkin bir Mac pro, saçma sapan tasarımda bir ios 7. Başbakanımızn ettkisi büyük diye düşünüyorum. Olmamış, iconlar hiç olmamış. OS X de tasarım ve iconlar aynı kalmış bu bir teselli olmuş. #direnapple

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.