Apple iOS cihazların çerçevelerine işlev kazandıracak

Apple’ın çok uzun zamandır akıllı çerçeveler üzerinde çalıştığına dair dedikodular alıyoruz ve yeri geldiğinde paylaşıyoruz. Bu kez o işe yaramaz boşluklar için güzel bir fikir için Apple çoktan patentini aldı bile.

Çerçeveye dokunmaya duyarlı düğmeler yerleştirmek ya da yüzeye komple dokunma özelliği kazandırmanın zayıf tarafı, kaza ile dokunulduğunda istemediğiniz işlevlerin yerine gelmesiydi. Bunu pek çok firma yıllarca denedi ve başarısız sonuçlar doğdu.

Bu kez durum farklı. Yüzey her zaman dokunmatik özelliğine sahip olacak fakat istediğiniz kadar dokunun, gerekmediği sürece bir işe yaramayacak. Bu şekilde cihazı tuhaf tutma alışkanlıkları kazanmaktan kurtulacağız. Uygulamaya ya da yaptığımız işleme göre  çerçeve yüzeyinde, değiştirilebilir simgeler, kelimeler belirecek ve dokunmaya duyarlı olacak. 

Örneğin iPad’de Pages uygulaması ile bir metin düzenliyorsunuz. Bir cümle ya da bir kelimeyi seçtiğiniz anda o siyah ya da beyaz çerçeve üzerinde kes/kopyala/yapıştır belirecek ve kullanım alışkanlığınıza göre yer/şekil değiştirecek. Veya bir haber uygulamasında iPhone’unuzun Home tuşunun hemen yanında bir yenileme düğmesi ışıldayacak.

Bütün bunlar zamanla daha da anlaşılır bir hal alacak ve iOS cihazların yakında her türlü boşluğundan maksimum fayda sağlanır bir hal alacak. Böylece özellikle bazı temel işlevler için çok değerli ekran alanından tasarruf edilecek…

Tagged With: , ,