Apple, iPad Ticari Anlaşmazlığından 60 Milyon Dolar Ödüyor

Associated Press’in raporuna göre Apple, Çinli Proview Teknoloji şirketine “iPad” markası bedeli adı altında 60 milyon dolar ödeceyeceğini içeren bir anlaşma imzaladı.

Guangdong Yüksek Halk Mahkemesinin yaptığı açıklamada; “iPad isim hakkı uyuşmazlık sorunu çözüldü. Arabuluculuk mektubunda istendiği gibi Apple Inc. Guangdong Yüksek Mahkemesi hesabına 60 milyon dolar yatırmıştır.”

Proview Apple’a iPad adı için 2010 yılında itirazını belirtti. Proview ülkesinde 2 milyar dolar değerinde iPad satıldığını belirtti. Bununla birlikte iPad isminin kullanımının yasaklanmasını istedi.

Apple iPad ismini kullanmak için 16 milyon dolar teklif etti. Proview son zamanlar iflas etmemek için çalışıyor. Bunun içinde 400 milyon dolar gerekiyor. Apple’a bunun karşılığında iPad ismini verebilir.

2009 senesinde buna benzer bir dava Proview’in Tayvan’daki kolu tarafından açılmıştı. Apple iPad ismini “IP” uygulamasının uzantısı olarak belirterek sadece 55.000$ ödemişti. Dünya çapında bu tür isim ve patent davaları bitmek bilmiyor.

Tagged With: , , ,