Apple iTunes’u Güçlendiriyor

-

Rakiplerin sayısının ve pastadan aldıkları payı artırması nedeniyle Apple’ın iTunes hakkında yeni planları olduğuna dair söylentiler de dolaşmaya başladı. iTunes mağazası çıktığından beri neredeyse aynı kaldı. Amazon, Google, Spotify ve hatta Microsoft’un pazarda kendine yer edinme çabaları Apple’ı gelecek hakkında düşünmeye itmiş olmalı.

Apple müzik sektörünü iPod ve iTunes ile değiştirdi. iPhone’un ardından iPod satışları dramatik bir şekilde düşmeye başladı ki bu beklenen bir gelişmeydi. iTunes ise günümüze kadar büyümeye devam etti. Aslında geriye dönüp bakarsak tüm bunların ne kadar kısa zamanda gerçekleşmiş olduğunu görüp şaşırıyoruz. Teknoloji bazen zamandan daha hızlı ilerliyor gibi geliyor insana. Artık iTunes’un gelecekte ciddi rakipleri olacağını kestirmek güç değil. Ülkemizde henüz çok yeni olan iTunes mağazası yakın gelecekte özellikle bizimki gibi geç girdiği pazarlarda rakiplerinin gerisinde kalabilir.

Apple başarısız ping girişiminin ardından iTunes Radio’yu oyuna soktu ancak ülkemizde henüz faliyete başlamamış olan bu servisin de iTunes’u kurtaracağı şüpheli. Geçtiğimiz haftalarda iTunes’un Android cihazlar için de bir sürümünün çıkabileceği dedikodularını bile duyduk.

Apple yönetiminin aklından geçenleri kestirebilmek imkansız ama yakın gelecekte iTunes’a, yayılan dedikodularda bahsedildiği gibi ciddi bir iyileştirme yapılmazsa gelecekte bu kadar rahat oynayamayacağı kesin gibi görünüyor.

Konu ile ilgili olarak Apple’ın sıkı bir şekilde çalıştığı sızmış olmasına rağmen gelişimin nasıl olacağı, ne gibi özelliklerin eklenebileceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Mehmet Avincan
Mehmet Avincanhttps://www.elmadergisi.com
Apple, Tech, News. Founder & Senior Editor

Hemen Paylaş

Son Yazılar

watchOS 7, Apple Watch’a önemli kişiselleştirme, sağlık ve fitness özellikleri ekliyor

Kadran paylaşma, uyku takibi ve otomatik el yıkama algılama özellikleri geliyor. Apple'ın watchOS 7 hakkındaki basın bülteni.

iPadOS 14, iPad için özel olarak tasarlanan yeni özellikler sunuyor

iPad için hazırlanan uygulama tasarımları; Siri, Arama ve çağrılar için kompakt kullanıcı arayüzleriyle sadeleştirilen sistem etkileşimleri; Apple Pencil ile yeni güçlü el...

Apple’ın iOS 14 Basın Bülteni

iOS 14, Ana Ekran’ı özelleştirmenin, App Clips ile uygulamaları keşfedip kullanmanın ve Mesajlar ile bağlantıda kalmanın yeni yollarını sunuyor

Apple, göz alıcı yeni bir tasarıma sahip macOS Big Sur sürümünü tanıttı

macOS Big Sur, bugüne kadarki en büyük Safari güncellemesini içeriyor ve Mesajlar, Harita ve gizlilik için güçlü iyileştirmeler sunuyor

13 yeni ve yenilikçi teknoloji ve özellik WWDC20 etkinliğinde duyuruldu

macOS Big Sur’dan iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve tvOS 14’e kadar, işte WWDC20 etkinliğinde duyurulan en önemli özellikler hakkında Apple'ın...

Popüler Kategoriler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Lütfen doğrulayın: (Cevabı rakam olarak girin) * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.