Apple iTunes’u Güçlendiriyor

Rakiplerin sayısının ve pastadan aldıkları payı artırması nedeniyle Apple’ın iTunes hakkında yeni planları olduğuna dair söylentiler de dolaşmaya başladı. iTunes mağazası çıktığından beri neredeyse aynı kaldı. Amazon, Google, Spotify ve hatta Microsoft’un pazarda kendine yer edinme çabaları Apple’ı gelecek hakkında düşünmeye itmiş olmalı.

Apple müzik sektörünü iPod ve iTunes ile değiştirdi. iPhone’un ardından iPod satışları dramatik bir şekilde düşmeye başladı ki bu beklenen bir gelişmeydi. iTunes ise günümüze kadar büyümeye devam etti. Aslında geriye dönüp bakarsak tüm bunların ne kadar kısa zamanda gerçekleşmiş olduğunu görüp şaşırıyoruz. Teknoloji bazen zamandan daha hızlı ilerliyor gibi geliyor insana. Artık iTunes’un gelecekte ciddi rakipleri olacağını kestirmek güç değil. Ülkemizde henüz çok yeni olan iTunes mağazası yakın gelecekte özellikle bizimki gibi geç girdiği pazarlarda rakiplerinin gerisinde kalabilir.

Apple başarısız ping girişiminin ardından iTunes Radio’yu oyuna soktu ancak ülkemizde henüz faliyete başlamamış olan bu servisin de iTunes’u kurtaracağı şüpheli. Geçtiğimiz haftalarda iTunes’un Android cihazlar için de bir sürümünün çıkabileceği dedikodularını bile duyduk.

Apple yönetiminin aklından geçenleri kestirebilmek imkansız ama yakın gelecekte iTunes’a, yayılan dedikodularda bahsedildiği gibi ciddi bir iyileştirme yapılmazsa gelecekte bu kadar rahat oynayamayacağı kesin gibi görünüyor.

Konu ile ilgili olarak Apple’ın sıkı bir şekilde çalıştığı sızmış olmasına rağmen gelişimin nasıl olacağı, ne gibi özelliklerin eklenebileceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

Tagged With: , ,